• Odbierz prezent
Offshoring vs nearshoring – kiedy i dlaczego?

Budowanie własnych, wewnętrznych struktur IT to rozwiązanie, które, choć jest kuszące, generuje ogromne koszty. Pozyskanie odpowiednich specjalistów IT jest bardzo trudne, a wpływ jaki AI, ML i robotyzacja wywierają na miejsca pracy, może spowodować, że specjalista zatrudniany dzisiaj, jutro nie będzie już tym, którego firma wciąż potrzebuje.

Właśnie dlatego warto outsourcować

Potwierdzają to dane dostarczone przez KPMG, według których w 2017r. na całym świecie podpisano 727 umów na outsourcing IT o łącznej wartości 137,2 mld USD. Na outsourcing IT najczęściej decydują się instytucje rządowe oraz firmy z sektorów takich jak bankowość i finanse, telekomunikacja czy automotive. Jeśli zaś chodzi o kwestie geograficzne, na obszarze EMEA najchętniej z tego typu usług korzystają kraje takie jak: UK, Hiszpania, Dania, Holandia czy Francja.

Popularność offshoringu, czyli outsourcingu do tańszych, ale odległych geograficznie,

kulturowo i mentalnie krajów wzrosła wraz z rozwojem nowych technologii. Dzięki poczcie elektronicznej oraz rozwiązaniom komunikacyjnym takim jak np. Skype, ta forma outsourcingu stała się bardzo popularna, a przedsiębiorstwa zaczęły się decydować na jej zastosowanie na coraz to szerszą skalę - niezależnie od tego, gdzie na świecie znajdował się potencjalny dostawca.

Nearshoring, czyli outsourcing do krajów bliskich danej firmie,

wymaga z kolei poniesienia wyższych niż w przypadku offshoringu kosztów, ale stanowi gwarancję tej samej kultury, strefy czasowej i możliwości elastycznej współpracy. Dla firm ze Stanów Zjednoczonych popularnym celem nearshoringu jest np. Meksyk, z kolei wśród krajów europejskich coraz bardziej popularne stają się kraje Europy Wschodniej.

Nearshoring vs offshoring

Poniżej przedstawione zostało porównanie offshoringu i nearshoringu pod kątem 4 ważnych kryteriów takich jak: koszt, jakość, komunikacja i prawo.

Koszt usługi

W sytuacji, gdy priorytetem w wyborze dostawcy usług jest ich niska cena, prawdopodobnie najlepszą opcją okaże się offshoring - koszt za godzinę pracy w Indiach lub Azji nadal jest bowiem znacznie niższy, niż w Europie. Warto jednak, oprócz kosztu samej usługi wziąć również pod uwagę inne koszty, które być może trzeba będzie pokryć. Podróż, zakwaterowanie, dieta, czas poświęcony na delegację - to kwestie, których wiele osób nie bierze pod uwagę, a które generują naprawdę spore koszty. No i są nieuniknione. Pomimo wysokiego poziomu digitalizacji, bezpośrednie spotkania wciąż są niezbędne, aby z sukcesem rozpocząć projekt, zrozumieć wzajemnie swoje kultury oraz rozwiązać ewentualne, pojawiające się problemy. Im więc mniejsza odległość do przebycia, tym wyższa szansa na lepsze poznanie rynku i samego usługodawcy, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko podjęcia nietrafionej decyzji biznesowej.

Jakość pracy

Edukacja i wiedza pracowników nie są co prawda kluczowymi czynnikami decyzyjnymi przy outsourcingu prostych, automatycznych działań, jednak wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania zlecanych zadań zwiększa się ich wpływ na ogólną jakość projektu. Tak jest m.in. w przypadku outsourcingu IT, dlatego kraje takie jak Polska, mające wiele znanych uniwersytetów technicznych, stają się coraz bardziej popularne wśród krajów outsourcujących. Według dostarczanych przez ONZ danych dotyczących poziomu edukacji na świecie, Polska zajmuje 35. miejsce wśród ponad 200 krajów, a dla porównania, Indie znajdują się dopiero na miejscu 135. Specjaliści z Europy Wschodniej są co prawda drożsi niż specjaliści z Indii, jednak jakość ich pracy, przekładająca się na ogólną jakość projektu zdecydowanie broni ich stawek.

Komunikacja

Kluczem do sukcesu w przypadku telepracy jest komunikacja. Warto się więc upewnić, że informacje, które są przekazywane na zewnątrz są zrozumiałe. Po pierwsze, trudno jest pracować z osobami słabo znającymi przyjęty język komunikacji (którym najczęściej jest angielski). Nieporozumienia językowe mogą oznaczać niską wydajność, a co za tym idzie utratę godzin, dni lub nawet całych tygodni pracy (w zależności od wielkości projektu).

Po drugie, pracując z pracownikami z dalekich krajów,

warto wziąć też pod uwagę wszelkie różnice kulturowe, które mogą wpływać zarówno na wykorzystywane w pracy narzędzia, jak i na harmonogramie dni wolnych. Warto pomyśleć również o różnicach w strefach czasowych. Nawet jeśli potencjalny dostawca wykaże najszczersze chęci do rozmów w godzinach nocnych, niekoniecznie okaże się to najlepszym sposobem na prowadzenie działalności (nawet w krótkiej perspektywie czasu). Możliwość podjęcia reakcji o każdej porze dnia i nocy, w przypadku pilnych i nieoczekiwanych zdarzeń jest naprawdę cenna – pozwala skrócić proces decyzyjny oraz zwiększyć ogólną wydajność. To niewątpliwa zaleta nearshoringu.

Formalności prawne

Świadomość przepisów obowiązujących w kraju, do którego outsourcowane będą prace może naprawdę uratować biznes. Warto więc przed rozpoczęciem współpracy sprawdzić, jak rozwiązane są kwestie oświadczenia o błędach dostawcy oraz co obejmuje ubezpieczenie. Trzeba koniecznie upewnić się, czy wymieniane dane i tajemnice handlowe będą bezpieczne oraz pomyśleć o sytuacji politycznej, jaka panuje w danym kraju, o tym, jak często zmienia się tam prawo oraz jak postrzegany jest tam kapitał zagraniczny. Warto też, zwrócić uwagę na obowiązujące na danym obszarze prawa pracowników. Jak bowiem mówi jedna z prawniczych paremii - “Ignorantia legis non excusat” (“nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem”).

Dlaczego warto outsourcować do Polski?

Jedną z coraz popularniejszych destynacji outsourcingowych jest Polska. Rola tego kraju na mapie usług outsourcingowych rośnie coraz mocniej. Co prawda, ceny oferowane przez polski rynek IT nie są już tak niskie, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu (choć wciąż budzą entuzjazm zagranicznych klientów), jednak sama wiedza oraz umiejętności lokalnych specjalistów zdecydowanie wyróżniają Polskę na arenie międzynarodowej.

Polska ma jednych z najlepszych programistów na świecie,

zajmuje 11 miejsce na liście 50 najbardziej ucyfrowionych narodów na świecie, oraz 13 miejsce w Europie pod względem znajomości języka angielskiego (plasując się tym samym znacznie powyżej średniej europejskiej). Posiadając 37,97 miliona mieszkańców oraz wiele cenionych na świecie uniwersytetów technicznych, mamy dostęp do naprawdę dużej liczby wykwalifikowanych talentów IT.

Wszystko to sprawia, że według ATKearney Global Services Location Index,

to właśnie Polska jest najpopularniejszym kierunkiem outsourcingu we wszystkich krajach europejskich. Nasz rynek został już doceniony przez firmy takie jak Accenture, Credit Suisse, Goldman Sachs, Zurich Insurance, czy Cathay Pacific Airways. To jednak nie koniec. W obszarze outsourcingu na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, dlatego kolejne lata na pewno będą w Polsce stały właśnie pod znakiem rozwoju tej sfery.

Przekierowanie do artykułu


Euvic

Euvic jako wiodący dostawca usług IT w Polsce posiada ponad 15-letnie doświadczenie, ekspercką wiedzę i najwyższej jakości infrastrukturę. Jako Integrator 2.0. swoich klientów wspiera w obszarach takich jak: software development, body/team leasing, infrastruktura IT, innowacje/inwestycje oraz digital.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk