• Odbierz prezent
Odwrót w stronę kursów dolara i jena. Cena ropy spada. Ile dolarów zapłacisz dziś na ropę WTI oraz Brent?

Akcje tracą w piątek z najsilniejszą przeceną Hang Seng, a awersję do ryzyka podsycają plany Chin dotyczące wprowadzenia nowych przepisów bezpieczeństwa dla Hongkongu. USA potępiają nowe prawo i grożą sankcjami. Na FX zyskują kursy dolara USD i jena JPY. Ropa przerywa wzrostową serię.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Hang Seng traci 5,3 proc., japoński Nikkei spada o 0,8 proc., a Shanghai Composite jest niżej o 1,8 proc. Sentyment w Azji popsuł się w związku z obawami o eskalację konfliktu między USA i Chinami, którego nowym rozdziałem mogą być przepisy bezpieczeństwa, które Pekin chce wprowadzić na terytorium Hongkongu, co zdaniem lokalnych aktywistów zagraża autonomii miasta.
  • Ta decyzja zwróciła uwagę Prezydenta Donalda Trumpa, że Waszyngton zareaguje „bardzo silnie” na próbę uzyskania większej kontroli nad byłą kolonią brytyjską.
  • Według doniesień amerykańscy senatorowie wprowadzają międzypartyjny projekt ustawy, który sankcjonowałby urzędników chińskiej partii i podmioty egzekwujące nowe przepisy bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu.
  • Rynek negatywnie odebrał postanowienia ze zjazdu Chińskiej Partii Ludowej, gdzie porzucono cel dla wzrostu PKB w tym roku w związku z koronawirusem oraz niepewnością wobec rozwoju gospodarki i wymiany handlowej. Plany fiskalne na 2020 r. (m.in. deficyt na poziomie 3,6 proc. PKB) ocenia się jako rozczarowujące.
  • Na rynku walutowym zaczyna nasilać się tryb risk-off i odwrót w stronę kursów jena JPY i dolara USD.
  • Na nadzwyczajnym posiedzeniu Bank Japonii ogłosił nowe narzędzia dla wsparcia kredytowania małych i średnich przedsiębiorstw. Kurs jena JPY przyjął decyzję bez reakcji.
  • Pogorszenie nastrojów przerywa rajd cen ropy naftowej. Cena ropy WTI traci dziś 6,2 proc. do 31,8 USD/b, a Brent spada o 4,7 proc. do 34,8 USD/b.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk