• Odbierz prezent
Odwrót na kursie dolara do złotego (USD/PLN). Wzrosty euro do polskiej waluty. PMI dają nadzieję

Odbicie wskaźników PMI dobrym prognostykiem dla wyjścia z marazmu gospodarek europejskich. Wyższa aktywność gospodarcza naszego zachodniego sąsiada może przełożyć się na poprawę sytuacji również w Polsce. Losy porozumienia handlowego USA i Chin wciąż kluczowe dla notowań franka szwajcarskiego. Kurs dolara USD cały czas mocny, ale czeka nas tydzień ważnych danych z USA. Straty funta w związku z sondażem pokazującym spadające poparcie konserwatystów.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 07.11.2019-02.12.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2480

3,8550

3,8660

4,9400

Maksimum

4,3900

3,9460

3,9320

5,0770

PMI dają nadzieję - 1

Kurs euro do złotego EUR/PLN wykres godzinowy

Notowania kursu euro do złotego EUR/PLN poruszają się w ramach krótkoterminowego kanału wzrostowego. Niemniej jednak po słabych dniach krajowej waluty i dojściu pod granicę 4.33 kurs dzisiaj zawrócił. Jest to konsekwencja wyraźnego odbicia wskaźników PMI na świecie. Sytuacja przypomina tą z marca/kwietnia tego roku, gdzie również wskaźniki mocno wzrosły. Szybko jednak okazało się, że poprawa ma liche fundamenty i doszło do ostrych spadków i ustanowienia nowych dołków. Z pewnością klimat luzowania monetarnego w Europie powinien służyć zwiększeniu aktywności produkcyjnej i pojawiania się wyższych zamówień. Pozostaje pytanie jak długo tani kredyt będzie wpływał pozytywnie na przedsiębiorców. Niemniej jednak odbicie u naszych zachodnich sąsiadów to dobry prognostyk i dla polskiej gospodarki, który może skutkować utrzymaniem poziomu 4% PKB. W efekcie powinno to również sprzyjać umocnieniu naszej waluty, która w poprzednim tygodniu oberwała rykoszetem, raz za temat kredytów frankowych w Polsce i niekorzystnych wyroków dla banków, jak również ogólnemu pogorszeniu klimatu inwestycyjnego na rynkach. Poprawa nastrojów powinna przynieść testowanie poziomu 4,30 w najbliższych dniach.

PMI dają nadzieję - 2

Kurs franka do złotego CHF/PLN wykres godzinowy

Na notowaniach kursu franka do złotego CHF/PLN w ostatnich dniach dochodziło do całkiem sporych ruchów. Z jednej strony to konsekwencja presji na wzrost wynikającej z wyroku TSUE w sprawie frankowiczów. Kolejne wyroki są niekorzystne dla banków. Z drugiej kluczowym elementem są doniesienia z frontu wojny handlowej między USA a Chinami. Niby wszystko zmierza w kierunku wstępnego porozumienia, ale wciąż coś staje na przeszkodzie. Ostatnio było to poparcie protestujących w Hongkongu przez Trumpa, co nieco zdenerwowało stronę chińską. Poza tym wciąż inwestorzy otrzymują informacje o rozmowach, ale są one tak ogólnikowe, że powoli pojawia się niepewność co to porozumienie miałoby zawierać. Wydaje się jednak, że ruch w kierunku 4,00 na parze CHF/PLN jest mało prawdopodobny.

PMI dają nadzieję - 3

Kurs dolara do złotego USD/PLN wykres godzinowy

Po osiągnięciu szczytu na kursie dolara do złotego USD/PLN w minionym tygodniu na poziomie 3,9339 widzimy odwrót. Zbiegło się to z powrotem głównej pary walutowej świata powyżej 1,10. Można w ogóle powiedzieć, że na EUR/USD nic się ciekawego nie dzieje a pasmo wahań jest dość wąskie. Kurs dolara do złotego USD/PLN jest bliski testowania wsparcia na poziomie 3,90 w dniu dzisiejszym. Tydzień jest jednak całkiem ciekawy pod względem publikacji danych z USA. Indeksy ISM, ADP czy raport piątkowy z rynku pracy powinny wpłynąć na większą zmienność. Tym razem oczekuje się sporego wzrostu nowych miejsc pracy co może przełożyć się na większe rozczarowanie w przypadku niższej wartości. Poziomy oporu i wsparcia będą wyznaczać odpowiednio górna i dolna granica wyrysowanego kanału wzrostowego.

PMI dają nadzieję - 4

Kurs funta do złotego GBP/PLN wykres godzinowy

Funt w ostatnim czasie był na sporej fali wznoszącej. Doskonale widać zresztą to po notowaniach kursu funta do złotego GBP/PLN, gdzie dominuje trend wzrostowy. Decydującym czynnikiem determinującym takie ruchy na funcie są sondaże na temat poparcia poszczególnych partii w planowanych wyborach za niecałe 2 tygodnie. Przewaga konserwatystów była dość spora i wynosiła nawet 15% nad Partią Pracy. Problem w tym, że sondaż w weekend znacznie odwrócił sytuację. Nagle konserwatyści stracili 7% a ich przewaga jest już nieznaczna i wynosi około 6%. Cała sprawa oczywiście kręci się wokół brexitu i tego czy Partia Pracy będzie w stanie zablokować działania Partii Johnsona. Oczywiście ostatni sondaż wystraszył inwestorów, gdyż znów wróciła niepewność, co by było, gdyby sondaż się sprawdził. GBP/PLN spadł nieznacznie bo tylko 4 groszy, ale wynikało to również ze słabości krajowej waluty w ostatnich dniach. Opór i wsparcie będą wyznaczać odpowiednio górne i dolne ograniczenie kanału wzrostowego.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk