Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odwrócenie na kursie euro (EUR) do funta (GBP)? Sentyment wciąż kwaśny, dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi

David Madden | 11:36 04 wrzesień 2020
Odwrócenie na kursie euro (EUR) do funta (GBP)? Sentyment wciąż kwaśny, dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Drastyczny spadek cen akcji amerykańskich spółek technologicznych podczas wczorajszej sesji wywołał falę wyprzedaży w Europie i USA. Początkowo nastroje w Europie były dobre, co wynikało z optymizmu związanego z sytuacją zdrowotną i wiadomościami o francuskim pakiecie pomocy w wysokości 100 miliardów euro. Niedługo po rozpoczęciu handlu w USA, w szeroko omawianym sektorze technologicznym pojawiła się silna presja sprzedażowa. Szybki ruch w dół indeksów w USA pociągnął ich europejskie odpowiedniki. FTSE 100, DAX 30 i CAC 40 zakończyły odpowiednio -1,4%, -1,52% i -0,44% - podczas gdy wcześniej notowały wzrosty.

Niedawno NASDAQ 100 parł naprzód, ponieważ duże firmy, takie jak Apple, Netflix, Amazon, Alphabet, Microsoft i Tesla cieszyły się dużym “wzięciem”. Od jakiegoś czasu mówi się o przeszacowaniach, a wczoraj doszło do dużej przeceny na akcjach. W rezultacie obserwowaliśmy panikę w wyniku wyprzedaży, a akcje na całym świecie ucierpiały. Ostatecznie NASDAQ 100 stracił ponad 5%, a S&P 500 3,5%.

Dzisiaj w centrum uwagi dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA, które poznamy o 14:30. Ekonomiści spodziewają się, że w sierpniu powstało 1,4 miliona miejsc pracy, co oznaczałoby spadek w stosunku do 1,76 miliona utworzonych w lipcu. Stopa bezrobocia ma spaść do 9,8% z 10,2.

Przewiduje się, że średnia roczna płaca wyniesie 4,5%, w porównaniu z 4,8%. Spadek płac sugerowałby, że więcej pracowników o niższych dochodach wróciło do pracy.

Reklama

Mocny raport dotyczący zatrudnienia wzmocniłby argument, że ożywienie wciąż trwa. Ogólnie rzecz biorąc, najnowsze aktualizacje dotyczące produkcji i usług są pozytywne. Z drugiej strony rozczarowująca publikacja może wywierać presję na Republikanów, aby osiągnęli kompromis z Demokratami w sprawie pakietu stymulacyjnego.

Rynki akcji w Azji są na minusie, ponieważ ogromne spadki w USA osłabiły nastroje. Giełdy w Europie mogą się otworzyć niżej, a kontrakty futures na indeksy w USA wskazują na dalsze straty.

Amerykański departament pracy zmienił sposób, w jaki mierzy wskaźnik liczby bezrobotnych, aby uwzględnić go również przy pracach sezonowych. Wczorajszy odczyt wyniósł 881 000 - to najniższy wynik od czasu, gdy gospodarka USA została zablokowana. Łączny odczyt wniosków w tygodniu kończącym się 22 sierpnia wyniósł 13,25 mln, w porównaniu z 14,49 mln. Widać wyraźne oznaki, że rynek pracy się poprawia.

Odkładając na bok wyprzedaż w sektorze technologicznym, w USA pojawiło się kilka pozytywnych dźwięków dotyczących pandemii. Centrum Kontroli Chorób (CDC) stwierdziło, że urzędnicy służby zdrowia muszą być gotowi do dystrybucji szczepionki Covid-19 w całym kraju już od listopada. Fakt, że tego typu komentarz pojawił się ze strony CDC sugeruje, że mają nadzieję na wprowadzenie leku w najbliższej przyszłości. Dr Anthony Fauci powiedział, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby firma farmaceutyczna opracowała szczepionkę do końca października, ale nie jest to niemożliwe.

Francuski rząd przeznaczy 100 miliardów euro na pomoc dla gospodarki. Fundusze zostaną przeznaczone na innowacje przemysłowe, zieloną energię i transport. Prezydent Macron obiecał pakiet pomocy w lipcu, ale szczegóły zostały opublikowane wczoraj. Prezydent Francji chce złagodzić konsekwencje koronawirusa, a w 2022 roku czekają go wybory prezydenckie.    

Reklama

Rosną obawy, że ożywienie gospodarcze w strefie euro słabnie. Wczoraj najnowszy odczyt raportów PMI dla usług z Hiszpanii, Włoch, Francji i Niemiec wykazał spadki w lipcu. Odczyty z Hiszpanii i Włoch wykazały regres - co jest niepokojące. Wcześniej w tym tygodniu aktualizacje dotyczące produkcji włoskiej i francuskiej potwierdziły ujemne stopy wzrostu w sierpniu. Brytyjski raport PMI dla usług był najlepszy w Europie, jednak brytyjska gospodarka otworzyła się później niż inne kraje, więc realnym testem będzie to, czy uda się utrzymać dynamikę w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch.

Raporty usług w USA były w dużej mierze pozytywne. Wskaźnik PMI dla usług w sierpniu wyniósł 55, w porównaniu z 50 w lipcu. ISM nieprodukcyjny schłodził się z 58,1 do 56,9, nieco poniżej szacunków. Poszczególne komponenty aktualizacji ISM były mieszane, ponieważ liczba nowych zamówień spadła do 56,9 z 67,7, ale składnik zatrudnienia wzrósł z 42,1 do 47,9 - to nadal niski odczyt.

Złoto, srebro i miedź straciły wczoraj na wartości z powodu mocniejszego dolara amerykańskiego, który umacniał się trzeci dzień z rzędu. Warto zauważyć, że indeks dolara zakończył poniżej szczytów z sesji, więc być może wzrosty dobiegają końca.

O 10:30 zostanie opublikowany raport PMI dla budownictwa w Wielkiej Brytanii, a konsensus szacowany jest na 58,5, co oznaczałoby niewielki wzrost w porównaniu z 58,1 zarejestrowanymi w lipcu.

O 14:30 poznamy dane z rynku pracy w Kanadzie. Oczekuje się, że stopa bezrobocia spadnie do 10,1% z 10,9%. Oczekuje się, że zmiana zatrudnienia wykaże dodanie 275 tys. miejsc pracy, podczas gdy w lipcu było to 418,5 tys.

Reklama

EUR/USD – para pozostawała w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli tendencja utrzyma się, kolejnym celem może być poziom 1,2000 lub 1,2140. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,1696 lub 1,1600. 

GBP/USD –  dopóki utrzymujemy się powyżej 1,3000, trend wzrostowy, który obserwujemy od końca czerwca powinien być utrzymywany, a celem może stać się poziom 1,3515.Powrót poniżej 1,3000 może skierować parę na 1,2800. 

EUR/GBP – wczorajsza świeca dzienna może sygnalizować odwrócenie i w przypadku ruchu wyżej, możliwy jest test 50-dniowej MA przy 0,9022. Przełamanie poniżej 0,8864 może skierować kurs na 0,8800.  

USD/JPY – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA, przy 106,92, szerszy ruch spadkowy powinien się utrzymać. Przełamanie 105,10 może skierować kurs na 104,18. Przełamanie powyżej 107,00 z kolei otworzy drogę na 107,92, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.  

FTSE 100 oczekiwany spadek na otwarcie o 33 punkty, przy 5,817

Reklama

DAX 30 oczekiwany spadek na otwarcie o 35 punktów, przy 13,022

CAC 40 oczekiwany spadek na otwarcie o 22 punkty, przy 4,987

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US NDAQ 100  – główny winowajca wczorajszych spadków na rynkach w dalszym ciągu wzbudza zaufanie klientów CMC Markets aktywnych na tym rynku – 57% z nich posiada pozycje długie, które stanowią 52% wartości wszystkich pozycji otwartych na tym instrumencie.

Złoto – obecna na rynku niepewność utrzymuje pozytywny sentyment względem metali szlachetnych. 81% pozycji na złocie to pozycje długie, które stanowią 60% wartości – o 2 punkty procentowe więcej, niż wczoraj.

Reklama

EUR/USD – rośnie wiara w dolara – 75% wartości wszystkich pozycji na głównej parze stanowią te zakładające aprecjację amerykańskiej waluty. Pod względem ilości pozycji dominacja nie jest aż tak wyraźna – pozycje krótkie na EUR/USD stanowią 53%.

Sentyment wciąż kwaśny, dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi - 1

Sentyment wciąż kwaśny, dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi - 1

 

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej