• Odbierz prezent
Odwrócenie na kursie euro (EUR) do funta (GBP)? Kruchy sentyment po wyprzedaży spółek technologicznych

Wczoraj mieliśmy pierwszy dzień handlowy dla amerykańskich akcji w tym tygodniu, ponieważ w poniedziałek w USA obchodzono Święto Pracy. Podobnie jak pod koniec ubiegłego tygodnia, rynki w USA nadały ton nastrojom po obu stronach Atlantyku. Traderzy wrócili do miejsca, w którym przerwali w piątek. Kontrakty terminowe na indeksy w USA spadły w trakcie sesji, co odbiło się na nastrojach w Europie, a duże straty na amerykańskich akcjach technologicznych jeszcze bardziej zaważyły na nastrojach. Ciągły strach wokół amerykańskiego sektora technologicznego był wczoraj głównym tematem i prawdopodobnie będzie również przedmiotem dzisiejszej sesji giełdowej.

Pogarszają się stosunki między USA i Chinami. Prezydent Trump mówił o „oddzieleniu” gospodarki USA od Chin, ponieważ chce, aby jego kraj był mniej zależny. Chiny to warsztat świata, ponieważ ich koszt produkcji jest bardzo niski, więc nie będzie łatwo wycofać się z całej istniejącej integracji. Trump chce, aby amerykańskie firmy przywróciły miejsca pracy w Stanach Zjednoczonych i może skoncentrować się na tych, którzy tego nie robią, ale chcą sprzedawać na rynku amerykańskim. Wydaje się, że posunięcie będzie miało na celu zdobycie poparcia przed wyborami prezydenckimi. Relacje z Chinami są napięte, co również było przyczyną spadków na giełdzie. NASDAQ 100 zanotował wyprzedaż na zamknięciu i zakończył spadkiem 4,77%. S&P 500 stracił 2,78%. AstraZeneca wstrzymała działania z jedną ze swoich możliwych szczepionek na Covid-19 po tym, jak pacjent zachorował z niewyjaśnionych przyczyn. Republikanie i Demokraci nie uzgodnili jeszcze pakietu pomocy. Uważa się, że Republikanie w Senacie mogą naciskać na pakiet 300 miliardów dolarów, a głosowanie może odbyć się w czwartek.

W nocy Chiny opublikowały dane o CPI za sierpień. Odczyt wyniósł 2,4%, co było zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Raport lipcowy wyniósł 2,7%. Raport PPI wyniósł -2%, zgodnie z prognozami. Poprzedni poziom wynosił -2,4%. PPI może być wskaźnikiem wyprzedzającym zmiany CPI, więc w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się wzrostu wskaźnika CPI. Giełdy na Dalekim Wschodzie notują spadki. Niepewność związana z sytuacją handlową między Wielką Brytanią a UE ponownie ciążyła na funcie. Perspektywa zakończenia przez Wielką Brytanię okresu przejściowego bez zawarcia porozumienia i działania na warunkach WTO od stycznia zaszkodziła funtowi. Fraza „brak porozumienia” prawdopodobnie będzie krążyć po mediach w najbliższej przyszłości, a jeśli nie zostanie osiągnięty postęp w zakresie umowy, funt prawdopodobnie pozostanie pod presją. Indeks dolara amerykańskiego znajduje się w ruchu wzrostowym od tygodnia, a wczorajsza niechęć do ryzyka pomogła amerykańskiej walucie. W ostatnich miesiącach dolar stał się bezpieczną przystanią. W ciągu ostatnich sześciu tygodni kilkukrotnie próbował odwrócenia z szerszego trendu spadkowego. Jeśli akcje pozostaną pod presją, popularność dolara prawdopodobnie wzrośnie.

Wczoraj ciężki dzień notowały surowce. Silniejszy dolar był tu istotnym czynnikiem, ponieważ ropa naftowa, srebro i miedź są wyceniane w amerykańskiej walucie, co powoduje występowanie odwrotnej korelacji. Ropa Brent i WTI znacznie ucierpiały, gdy wzrosły obawy o popyt. Rosnące napięcia między USA i Chinami nie wróżą dobrze cenom surowca. Arabia Saudyjska obniżyła ceny dostaw zarówno do Azji, jak i do Stanów Zjednoczonych - inwestorzy uznali to za znak, że popyt może się stabilizować. Na początku tygodnia otrzymaliśmy raport wskazujący na to, że całkowity import Chin spadł w sierpniu o 2,1%. Wzrost liczby przypadków koronawirusa w wielu stanach w USA i w Indiach również osłabił nastroje. Miedź jest metalem przemysłowym, również srebro ma zastosowania przemysłowe. Oba towary są powiązane z postrzeganiem kondycji światowej gospodarki, stąd wczoraj ich spadki.

Raport na temat rozpoczętych budów w Kanadzie zostanie opublikowany o 14:15. Konsensus szacuje się na 220 000, co oznaczałoby spadek w stosunku do 245 600 zarejestrowanych w lipcu. Oczekuje się, że Bank Kanady (BoC) utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25%. Bank centralny prawdopodobnie również utrzyma cotygodniowe zakupy obligacji rządowych w wysokości 5 mld CAD. O 16:00 poznamy decyzję o stopach. Gospodarka kanadyjska wychodzi z pandemii. W zeszłym tygodniu ujawniono, że stopa bezrobocia spadła z 10,9% do 10,2%.

Kurs euro względem dolara (EUR/USD) – para pozostawała w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli tendencja utrzyma się, kolejnym celem może być poziom 1,2000 lub 1,2140. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,1696 lub 1,1600.

Kurs funta do dolara (GBP/USD) – dopóki utrzymujemy się powyżej 1,3000, trend wzrostowy, który obserwujemy od końca czerwca powinien być utrzymywany, a celem może stać się poziom 1,3515.Powrót poniżej 1,3000 może skierować parę na 1,2800.

Kurs euro wobec funta (EUR/GBP) – czwartkowa świeca dzienna może sygnalizować odwrócenie i w przypadku ruchu wyżej, możliwy jest test poziomu 0,9069. Spadek może wyhamować przy wsparciu na  0,8958, gdzie znajduje się 100-dniowa MA.

Kurs dolara w relacji do jena (USD/JPY) – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA, przy 106,88, szerszy ruch spadkowy powinien się utrzymać. Przełamanie 105,10 może skierować kurs na 104,18. Przełamanie powyżej 107,00 z kolei otworzy drogę na 107,87, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 20 punktów do 5,910

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 12,962

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otarcie o 1 punkt do 4,972

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US NDAQ 100 – sentyment na kontrakcie CFD na indeks NASDAQ 100 wskazuje na utrzymujące się niezdecydowanie i wyrównany poziom nastrojów, z pewną przewagą byków: w chwili obecnej 60% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Kup, o dwa punkty niżej w stosunku do danych z wtorku. Po stronie wartości 58% to pozycje długie, w tym miejscu odnotowano wzrost o dwa punkty.

Germany 30 – podobne niezdecydowanie wśród Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na niemiecki indeks DAX, natomiast w tym przypadku z przechyłem na stronę niedźwiedzi: pod względem ilości Klientów, transakcje Sprzedaj osiągają poziom 51% (wzrost o 1 punkt w stosunku do danych z wtorku). W kategorii wartości transkacji, pozycje Sprzedaj wyniosły 59%, bez zmian w stosunku do danych z wczoraj.

EUR/USD – dominacja nastrojów spadkowych utrzymuje się cały czas wśród Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o EUR/USD. Ilościowo pozycje Sprzedaj stanowią 55% (2 punkty w górę), a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje krótkie dominują w 72%, o punkt niżej w stosunku do ostatnich odczytów z wtorku.

Kruchy sentyment po wyprzedaży spółek technologicznych - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk