• Odbierz prezent
Odreagowanie po zwyżkach cen kukurydzy i soi
fot. freepik.com

W ostatnich tygodniach uwagę inwestorów przyciągała nie tylko emocjonująca sytuacja na rynkach metali szlachetnych czy wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej. Wiele działo się także na rynkach towarów rolnych, gdzie obserwowaliśmy dynamiczne zwyżki przez wiele tygodni. Dotyczyło to przede wszystkim rynków soi oraz kukurydzy, posiadających podobne uwarunkowania fundamentalne.

Notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych przez większość wiosny i lata bieżącego roku poruszały się w okolicach 3,20-3,30 USD za buszel. Krótki wystrzał notowań w górę na przełomie czerwca i lipca został szybko stłamszony, jednak w połowie sierpnia notowania kukurydzy ponownie rozpoczęły ruch wzrostowy i tym razem utrzymał się on na kilka tygodni, doprowadzając ceny tego towaru do okolic 3,70-3,80 USD za buszel.

Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku notowań soi. W marcu cena soi w Stanach Zjednoczonych spadła do okolic 8,20-8,30 USD za buszel, czyli do rejonu lokalnych minimów z poprzedniego roku. Przez kilka miesięcy notowania soi poruszały się na poziomach nieprzekraczających 9 USD za buszel i dopiero w drugiej połowie sierpnia bariera ta została przełamana. W konsekwencji ceny soi w USA przekroczyły poziom 10 USD za buszel.

Odreagowanie po zwyżkach cen kukurydzy i soi - 1

Notowania cen soi, YTD, źródło: Teletrader.com

Dynamiczne zwyżki napędzane były dwoma czynnikami. Pierwszym z nich były obawy o produkcję kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych ze względu na susze, które pojawiły się na terenach uprawnych w tym kraju w bieżącym roku. Drugim, nawet ważniejszym czynnikiem, był duży popyt na amerykańskie towary rolne ze strony Chin. O ile we wcześniejszych miesiącach Chiny zaopatrywały się w istotne ilości obu towarów w Brazylii, to w wyniku wyczerpywania się brazylijskich zapasów, Państwo Środka zaczęło, w tak zwanym międzyczasie, kupować więcej kukurydzy i soi w USA.

Ostatnie sesje są jednak okresem oddawania części wspomnianych zwyżek. Wszystko za sprawą zmieniającej się sytuacji fundamentalnej na rynkach kukurydzy i soi. Produkcja obu towarów w USA jest jednak nadal duża, a popyt ze strony Chin zaczął się stabilizować.

Notowania: KUKURYDZA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ZC2!/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk