• Odbierz prezent
Odreagowanie notowań ropy naftowej po gwałtownej przecenie. Zapowiedzi deficytu na rynku kakao

W piątek notowania ropy naftowej runęły w dół. W przypadku notowań ropy Brent, przecena przekroczyła 4%, natomiast notowania ropy gatunku WTI straciły na wartości o ponad 5%. Tym samym, cena tego surowca spadła do okolic lokalnych minimów sprzed 1,5 tygodnia.

Przecena ropy naftowej w dużej mierze wynikała z pesymizmu wokół relacji amerykańsko-chińskich

w obliczu poparcia protestujących w Hongkongu przez USA. Polityczne różnice mogą bowiem istotnie negatywnie wpłynąć na perspektywę porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że tak wyraziste spadki były możliwe także dzięki obniżonej aktywności inwestorów amerykańskich ze względu na obchodzone w miniony czwartek Święto Dziękczynienia

Odreagowanie notowań ropy naftowej po gwałtownej przecenie.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem dzisiaj rano cena ropy naftowej odreagowuje piątkową zniżkę. Przyczynił się do tego fakt, że państwa OPEC rzekomo rozważają dalsze cięcia produkcji tego surowca. W niedzielę iracki minister ds. ropy naftowej powiedział, że dotychczasowi sygnatariusze porozumienia naftowego podczas zbliżającego się spotkania OPEC+ będą rozmawiać na temat potencjalnego obniżenia limitów produkcji ropy o kolejne 400 tysięcy baryłek dziennie. W rezultacie, cięcia produkcji ogółem miałyby wynieść 1,6 mln baryłek dziennie.

Takie podejście OPEC wspiera notowania ropy naftowej, ale nieznacznie. Inwestorzy mają bowiem świadomość, że wielu producentów ropy sprzeciwia się dalszym cięciom wydobycia, a niektórzy wręcz namawiają do odłożenia na później decyzji o przedłużeniu czasu obowiązywania porozumienia naftowego (np. Rosja). Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak przedłużenie porozumienia o co najmniej trzy kolejne miesiące (czyli co najmniej do połowy 2020 r.) przy niezmienionych limitach produkcji.

Odreagowanie notowań ropy naftowej po gwałtownej przecenie.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAKAO

Zapowiedzi deficytu na rynku kakao.

Końcówka minionego tygodnia na rynku kakao przyniosła gwałtowne przeceny tego surowca. Notowania kakao w Stanach Zjednoczonych, które jeszcze w połowie minionego tygodnia zbliżyły się do poziomu 2670 USD za tonę, w piątek zostały przecenione do 2550 USD za tonę.

Zniżka notowań kakao ma techniczne uzasadnienie, ponieważ jest odreagowaniem po wcześniejszych, jeszcze bardziej dynamicznych, zwyżkach. Niemniej, okolice 2525-2550 USD za tonę są istotnym rejonem wsparcia, które powinno zatrzymać sprzedających.

Pozytywny wpływ na ceny kakao mogą mieć także rynkowe fundamenty. W piątek Międzynarodowa Organizacja Kakao (International Cocoa Organization, ICCO) podała wyliczenia zakładające deficyt na rynku kakao w sezonie 2018/2019, wynoszący 21 tys. ton. To zmiana względem poprzedniej prognozy, zakładającej nadwyżkę wynoszącą 18 tys. ton.

Odreagowanie notowań ropy naftowej po gwałtownej przecenie.  - 3

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk