• Odbierz prezent
Odreagowanie na kursie JSW. CCC mocno w górę  - notowania GPW
Z artykułu dowiesz się:

- ile rosły spółki paliwowe 

- dlaczego akcje JSW spadały 

Po wtorkowych umiarkowanych spadkach, które w dużej mierze wnikały z częściowej realizacji zysków i swego rodzaju uspokojeniem nastojów na rynku, środa przyniosła skromne odreagowanie. Indeksy bazowe w Europie Zachodniej kończyły handel ze wzrostami w okolicach 0,50%. Chociaż na rynek nie napłynęły nowe istotne informacje a inwestorom ciążyły nowe dane o zachorowaniach, wydaje się iż popyt kontynuuje dyskontowanie scenariuszu szybszego zakończenia pandemii, niż oczekiwano jeszcze dwa-trzy tygodnie wcześniej. Wsparciem dla powyższej tezy była aktualizacja skuteczności szczepionki Pfizer, która okazuje się o 5 p.p wyższa po kolejnych badaniach klinicznych.

W powyższe wpisywały się notowania na GPW, gdzie WIG20 zyskał 0,94% i tym samym znalazł się na najwyższym poziomie od ponad dwóch miesięcy. Poza spółkami paliwowymi na czele z PKN Orlen oraz PGNIG znajdowały się notowania CCC, które zyskały ponad 5,0%. Na drugim biegunie znalazły się notowania JSW z ponad 5,0% spadkiem, co było odpowiedzią na wczorajsze kilkunastoprocentowe wzrosty. W podobnej skali jak blue chips wzrosty notował segment średnich oraz mniejszych spółek, przy czym w ich przypadku notowana indeksów zbliżają się do lokalnych maksimów. Od październikowego minimum indeks sWIG80 wzrósł już ponad 16%, bez większych korekt, ale za to z trzema wyraźnymi lukami na otwarciu. Z uwagi na powyższe oraz opór na poziomie tegorocznych maksimów rośnie prawdopodobieństwo korekty w krótkim terminie, co schłodziłoby nieco nastroje inwestorów

Na rynku surowców nadal zyskiwały ceny surowców przemysłowych oraz paliw. Ceny aluminium zanotowały tegoroczne maksimum, z kolie ceny ropy naftowej gatunku Brent ponownie zbliżyły się do poziomu 45 USD za baryłkę.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Podobnie jak wczoraj, dziś również trudno o istotniejsze pozycję w kalendarium makroekonomicznym. Z tego względu inwestorzy mogą większą uwagę przywiązywać do dzisiejszych wystąpień prezes Europejskiego Banku Centralnego oraz śledzić doniesienia w kwestii negocjacji dotyczących budżetu UE, od którego również zależą środki w Funduszu Odbudowy. Z drugiej strony inwestorom nadal ciążą doniesienia dotyczące przebiegu kolejnej fali pandemii i wprowadzanych obostrzeń gospodarczych przez poszczególne państwa. Wydaje się, że w obecnym otoczeniu trudno oczekiwać wyraźnej przewagi popytu na rynkach akcji w perspektywie końca tygodnia.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk