Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN4,00+0,19%
CHF / PLN4,43+0,14%
GBP / PLN5,05+0,15%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odmienne zdania decydentów z Fed na temat rynku pracy i inflacji

Jakub Wilk | 13:00 28 listopad 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj mieliśmy okazję usłyszeć (lub przeczytać) komentarze czterech przedstawicieli Fed na temat polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny Stanów Zjednoczonych. Decydenci skupili się głównie na realizacji celów Fed, czyli pełnego zatrudnienia w gospodarce i inflacji na poziomie 2,0%.

 

Cała czwórka wspomnianych decydentów z FedRobert Kaplan, Jerome Powell, William Dudley i Neel Kashkari – w tym roku posiada prawo do głosowania podczas posiedzeń FOMC. Dla Kaplana i Kashkariego grudniowe posiedzenie będzie jednak ostatnim przed rotacyjną zmianą wśród prezesów oddziałów Fed. Również Dudley niedługo nie będzie miał bezpośredniego (w jego przypadku również pośredniego) wpływu na politykę prowadzoną przez Fed, gdyż w pierwszej połowie przyszłego roku zamierza przejść na emeryturę. Komentarze tych panów wskazały jednak na wysokie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, choć nie wszyscy wydają się popierać taki scenariusz.

 

Robert Kaplan

Reklama

„Uważam, że byłoby właściwe dokonanie w bliskiej przyszłości następnego kroku w procesie wycofywania monetarnej akomodacji” – stwierdził Kaplan, sygnalizując tym samym swoje poparcie dla podwyżki stóp procentowych w grudniu.

Szef Fed z Dallas uważa, że ryzyko wynikające z przegrzania rynku pracy przeważa obecnie nad ryzykiem dotyczącym nie osiągnięcia celu inflacyjnego. Kaplan zaznaczył, że zbyt długie czekanie na wzrost inflacji do okolic 2,0%, może sprawić, że Fed spóźni się z normalizacją polityki pieniężnej i będzie zmuszony do dokonania bardziej agresywnych ruchów w przyszłości.

 

Jerome Powell

Jerome Powell, który na początku listopada otrzymał od Donalda Trumpa nominację na prezesa Fed, będzie dziś przesłuchiwany przez senacką komisję bankową amerykańskiego Kongresu. Senatorowie będą chcieli wybadać jego stanowisko dotyczące gospodarki, polityki pieniężnej i regulacji. W zasadzie rdzeń tego stanowiska poznaliśmy już wczoraj, gdy Fed opublikował mowę wstępną Powella.

Członek Rady Gubernatorów zaznacza w niej, że oczekuje kontynuowania cyklu podwyżek stóp procentowych i procesu redukcji bilansu, który bank centralny rozpoczął w październiku. Podkreślił również, że celem banku centralnego będzie „utrzymanie silnego rynku pracy i inflacji rosnącej stopniowo w kierunku naszego celu". Powell wypowiedział się również na temat stabilności systemu finansowego Stanów Zjednoczonych i potencjalnej deregulacji:

Reklama

"Nasz system finansowy jest bez wątpienia znacznie silniejszy i bardziej odporny niż przed dekadą" - stwierdził. "Będziemy nadal rozważać odpowiednie sposoby na złagodzenie obciążeń regulacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych reform.”

 

William Dudley

William Dudley, podczas dyskusji organizowanej przez University of California, przyznał, że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest bliska stanu pełnego zatrudnienia, to z kolei powinno z czasem przyczynić się do wzrostu inflacji ze względu na presję wzrostu wynagrodzeń.

Dudley wydaje się być podobnie nastawiony do realizacji celów Fed jak Robert Kaplan. On również wskazuje na potrzebę dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, pomimo niskiej inflacji. Dudley przyznał nawet, że niska inflacja i niskie bezrobocie to sytuacja, której inne banki centralne mogą Fedowi pozazdrościć (choć nie wydaje się, żeby np. Bank Japonii był z podobnej sytuacji równie zadowolony). Dzięki niej decydenci mogą zobaczyć jak bardzo bezrobocie może spaść bez generowania presji inflacyjnej (której obawia się Kaplan).

 

Neel Kashkari

Reklama

Szef Fed z Minneapolis jest w tym roku najbardziej gołębim członkiem FOMC. W przypadku obu dokonanych w tym roku podwyżek stóp procentowych głosował przeciwko takiemu ruchowi. Wiele wskazuje na to, że podobnie zrobi w przypadku grudniowego posiedzenia, ale również tym razem powinien zostać przegłosowany przez konsensus.

Kashkari stwierdził wczoraj, że nie ma potrzeby hamować gospodarki, gdy inflacja utrzymuje się na niskich poziomach. W jego opinii, podwyżki stóp procentowych obecnie spowalniają wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych. Kashkari uważa, że Fed powinien pozwolić rynkowi pracy na dalsze umocnienie i dopiero w momencie, gdy presja ze strony wynagrodzeń zacznie podnosić inflację w okolice 2,0%, bank centralny powinien decydować się na podwyżki stóp. Szef Fed z Minneapolis wydaje się tym samym nie podzielać obaw swojego kolegi z Dallas.

Na nastawienie Kashkariego wpływ może mieć reforma podatków. Ten stwierdził wczoraj, że jeśli ustawa prezydenta zostanie zaakceptowana przez Kongres, Fed będzie musiał dokonać aktualizacji swoich prognoz gospodarczych, co może oznaczać zmianę planowanej ścieżki podwyżek stóp procentowych. Być może w takich warunkach Kashkari byłby bardziej skłonny poprzeć normalizację polityki pieniężnej.

 

Grudniowa podwyżka stóp procentowych

Wczorajsze wypowiedzi decydentów z Fed nie wpłynęły istotnie na oczekiwania rynków względem najbliższego posiedzenia decyzyjnego FOMC. Już od kilku tygodni podwyżka stóp procentowych na tym posiedzeniu jest w pełni zdyskontowana na rynkach finansowych. Kolejne głosy poparcia ze strony przedstawicieli Fed nic zatem nie zmienią na rynku walutowym i obecnie inwestorzy dużo większą uwagę przykładają do potencjalnych ruchów w przyszłym roku. Warto przy tym odnotować, że obecnie oczekiwania rynków przegoniły plan Fed (w przypadku grudnia widoczne jest nawet nikłe prawdopodobieństwo podwyżki o 50 punktów bazowych, choć praktycznie pewne jest, że Fed nie zdecyduje się na tak duży krok). Może to mieć istotne konsekwencje dla rynków finansowych w najbliższych miesiącach.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej