• Sklep
  • Odbierz prezent
bank kryptowaluty

3 marca agencja Bloomberg poinformowała, że firmy kryptowalutowe nadal mają problemy z zakładaniem kont bankowych. Banki wciąż podchodzą z nieufnością do tej branży.

 

Firmy z branży kryptowalut przyciągają zainteresowanie różnych funduszy inwestycyjnych, które dostrzegają w nich ogromny potencjał rozwoju. Jednak w dalszym ciągu spotykają się one z różnymi utrudnieniami ze strony banków, takich jak JP Morgan Chase czy HSBC, które odmawiają im podstawowych usług, takich jak prowadzenie rachunku bieżącego.

„Żaden bank nie chce im pomóc” – powiedział Robby Houben – prawnik i profesor na Uniwersytecie w Antwerpii, który był współautorem dokumentu dla Parlamentu Europejskiego, dotyczącego przestępstw związanych z kryptowalutami. Jak dodał: „Spotkałem ludzi z branży kryptowalut, którzy nie zasłużyli na tak złą reputację i chcą regulacji tego sektora, jednak na każdego z nich przypada wielu innych, którzy starają się oszukiwać społeczeństwo, prać pieniądze lub unikać podatków.”

Pomimo coraz większego rozpowszechnienia kryptowalut w społeczeństwie i wzrostu ich zastosowania w codziennym życiu, banki wciąż kierują się uprzedzeniami do firm z tej branży. Standardowe hasła reklamowe, zachęcające do udania się tylko do placówki bankowej, aby założyć konto, nie mają zastosowania w przypadku firm kryptowalutowych.

Londyńska firma NKB Group zajmująca się inwestycjami, tradingiem i doradztwem w branży blockchain, od kilku miesięcy bezowocnie stara się nawiązać współpracę z bankami. Jak stwierdził szef tej firmy – Ben Sebley:

„Odmawianie podstawowych usług bankowych jest szaleństwem, hamuje wzrost sektora i zmusza firmy do kreatywności, aby rozwiązać ten problem.”

Aby jakoś ominąć trudności ze strony banków, niektóre firmy starają się radzić sobie bez bankowości w ogóle. Przykładem jest niedawno uruchomiona giełda instrumentów pochodnych na kryptowaluty Coin FLEX z siedzibą w Hong Kongu, która nawet swym pracownikom płaci wynagrodzenia w kryptowalutach oraz stable-coinach, takich jak Tether.

W coraz większym stopniu od banków na świecie wymagane są procedury KYC i AML, które wiążą się z wysokimi kosztami dla tych instytucji, więc tym samym powoduje to obniżenie zainteresowania banków taką współpracą.

Jednocześnie pomimo niechęci do kryptowalut, bank JP Morgan prowadzi zaawansowane prace nad własną kryptowalutą - JPM Coin.

 

Czytaj także: JPMorgan tworzy własną kryptowalutę - JPM Coin

Jeszcze w zeszłym roku Jamie Dimon, prezes JPMorgan, należącego do grona największych na świecie banków inwestycyjnych, wyrażał się krytycznie o bitcoinie (BTC) i w dość barwny sposób zapewniał, że zwolni każdego swojego pracownika, który handluje kryptowalutami. Teraz natomiast JPMorgan wyemituje .. Czytaj
JPMorgan tworzy własną kryptowalutę - JPM Coin

Podczas, gdy największe banki wyrażają niechęć do kryptowalut, mniejsze podmioty starają się wypełnić lukę na tym rynku. Wśród banków wspierających firmy kryptowalutowe znajdują się m. in. amerykański Signature Bank i Bank Frick z siedzibą z Liechtensteinie.

 

Czytaj także: Bank Frick coraz bardziej wchodzi w kryptowaluty

22 lutego portal Cointelegraph poinformował, że bank Frick w Liechtensteinie uruchamia platformę handlu kryptowalutami dla inwestorów instytucjonalnych prowadzoną przez spółkę zależną banku – DLT Markets. Kryptowaluty cieszą się coraz większym uznaniem w tym kraju.   Bank Frick z siedzibą w Balze.. Czytaj
Bank Frick coraz bardziej wchodzi w kryptowaluty

Także Silvergate Bank z siedzibą w San Diego, składając wniosek o IPO, w swym prospekcie emisyjnym zwrócił uwagę na to, że firmy kryptowalutowe posiadają około 40 mld USD, które mogą przechowywać w bankach.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk