• Sklep
  • Odbierz prezent
Odczyty ze strefy euro bez wpływu na rynek, inwestorzy czekają na NFP
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty makroekonomiczne ze strefy euro

Środa była dniem odczytów przemysłowych wskaźników PMI. Dziś Markit podaje wartości wskaźników dla sektora usługowego oraz zbiorcze wskaźniki dla całej gospodarki. W przypadku strefy euro kluczowe były odczyty z gospodarki niemieckiej (która jest najważniejszą gospodarką strefy) oraz odczyty dla strefy euro jako całości. W obu przypadkach były to drugie odczyty dla maja. Pierwsze wyniki poznaliśmy 23 maja.

 

Niemcy

Względem kwietnia wartość wskaźnika PMI uległa poprawie, co wykazały już poprzednie odczyty. Wskaźnik zgodnie z prognozami kształtuje się na poziomie 55,2, co sygnalizuje, że perspektywy sektora usługowego w Niemczech są coraz lepsze. Sektor usługowy w ostatnim okresie wydaje się być silniejszy od sektora przemysłowego w Niemczech.

Zbiorczy wskaźnik PMI dla gospodarki Niemiec kształtuje się na poziomie 54,5, czyli lepiej niż miesiąc temu (53,6). Poprawa w stosunku do kwietnia nie była jednak tak duża jaką zakładał pierwotny odczyt z końca maja (54,7).

 

Strefa euro

W przypadku strefy euro wskaźnik dla sektora usług wzrósł do poziomu 53,3. Jest to poprawa względem kwietnia (53,1) choć zarówno prognozy, jak i pierwotny odczyt zakładały, że wartość wskaźnika się nie zmieni.

Wzrost zanotował również wskaźnik zbiorczy (z 53,0 do 53,1 względem kwietnia). Tutaj również nastąpiła poprawa względem prognoz i pierwszego odczytu, który zakładał spadek wartości wskaźnika do poziomu 52,9.

 

Dodatkowo dla strefy euro poznaliśmy dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Te nie były tak pozytywne jak odczyty PMI. Sprzedaż detaliczna w strefie euro w kwietniu (tego miesiąca dotyczył dzisiejszy odczyt) była dokładnie taka sama jak w marcu, choć prognozy zakładały wrost o 0,3%. W ujęciu rocznym oczekiwano dynamiki na poziomie 1,9%, ale sprzedaż detaliczna wzrosła tylko o 1,4%.

 

Dzisiejsze odczyty ze strefy euro nie przyniosły podwyższonej zmienności na rynku walutowym. Dziś uczestnicy rynku czekają na odczyty z rynku pracy w USA. Dopiero wtedy spodziewamy się na rynku większych ruchów.

 


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk