• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Odczyty makro z Azja - pozytywna Japonia, fatalne Chiny
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane dotyczące PKB w Japonii

- Jak wypadły odczyty dotyczące wymiany handlowej Chin

Dziś w nocy poznaliśmy odczyty makroekonomiczne dla głównych gospodarek azjatyckich: Japonii i Chin. W pierwszym wypadku był to pozytywnie zaskakujący odczyt dotyczący PKB, a w drugim słabe dane dotyczące wymiany handlowej.

 

Japonia

Odczyty z Japonii pojawiają się najczęściej o godzinie 00:50 czasu polskiego. W dzisiejszym zestawie danych kluczowe były odczyty dotyczące zmiany PKB w IV kwartale ubiegłego roku. Była to już druga publikacja danych o PKB za ten kwartał. Poprzednim razem podano, że w tym okresie PKB spadł o 0,4% w stosunku kwartał do kwartału i 1,5% w stosunku rok do roku. Najnowsze oszacowania wskazały jednak, że spadki te były mniejsze. Kwartalny spadek wyniósł 0,3%, a roczny 1,1%.

Po dobrych danych obserwowaliśmy umocnienie się jena. Japońska waluta zyskiwała do dolara przez okres 2 godzin po publikacji, powodując spadek kursu USDJPY o około 70 pipsów.

 

Chiny

Dane z Chin nie tyle zaskoczyły, co zaszokowały ekspertów. W przypadku eksportu spadek wartości był dwukrotnie większy niż się spodziewano. Wartość eksportu w lutym spadła w stosunku do ubiegłego roku o ponad jedną czwartą, a dokładnie o 25,4%! Eksperci oczekiwali spadku o 12,5% po tym jak w styczniu odnotowano roczny spadek wartości eksportu o 11,2%. Odczyt ten był najsłabszym od 6 lat.

W przypadku importu zaskoczenie nie było tak znaczne, ale mimo wszystko spadek o 13,8% był większy od prognozowanych 10%.

Rezultatem fatalnych danych dotyczących eksportu i importu nadwyżka handlowa zmniejszyła się prawie dwukrotnie z 63,3 mld dolarów do 32,6 mld dolarów.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk