• Sklep
  • Odbierz prezent
Odczyt indeksu ISM umacnia dolara. Rynek krajowy oczekuję na decyzję RPP

Podczas wtorkowej sesji dominowały słabsze nastroje rynkowe, co skutkowało spadkiem apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Silnie na wartości traciły indeksy akcji, natomiast większym zainteresowaniem cieszyła się waluta amerykańska.

 

Wsparciem dla dolara okazał się także wysoki odczyt wskaźnika ISM dla sektora przemysłowego w USA, który wbrew konsensusowi rynkowemu silnie wzrósł do 61,3 pkt. potwierdzając, że perspektywy amerykańskiej koniunktury pozostają dobre pomimo stopniowych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Negatywny klimat inwestycyjny w nocy spotęgował odczyt chińskiego wskaźnika PMI dla sektora usług za sierpień, który nieoczekiwanie spadł do 51,5 pkt.  Niepokój towarzyszy również oczekiwaniu na czwartkową decyzję Trump’a odnośnie wprowadzenia ceł na chińskie towary, tym razem o wartości 200 mld USD. Dzisiaj z kolei zostaną wznowione rozmowy między USA a Kanadą odnośnie nowej umowy NAFTA.

Początek dzisiejszej sesji europejskiej był zdominowany przez publikację wskaźników aktywności w sektorze usług w Europie. Generalnie odczyt indeksu PMI dla usług we Włoszech, Francji i Niemczech był niższy niż oczekiwano a wskazanie dla całej strefy euro wypadło zgodnie z konsensusem rynkowym, czyli na poziomie 54,4 pkt. EUR/USD zniżkował wczoraj, a dziś euro pozostaje także słabsze względem USD. W centrum zainteresowania pozostaje także dolar kanadyjski, bowiem o stopach procentowych będzie decydował Bank Kanady (BoC). Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 1,5%.  Wobec niepewności towarzyszącej negocjacjom nowej umowy NAFTA, bank na pewno nie zaskoczy podwyżką stóp pomimo dobrych danych napływających z tamtejszej gospodarki i miar inflacji bazowej u celu.  Po wczorajszych silnych wzrostach USD/CAD oddalił się istotnie od 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej i przełamał lokalne szczyty z sierpnia, co otwiera drogę do wyższych poziomów cenowych.

Na rynku krajowym wydarzeniem dnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Nie oczekuje się jednak zmian parametrów polityki pieniężnej. Rada najprawdopodobniej utrzyma także gołębie nastawienie, gdyż na chwilą obecną oczekiwana jest długoterminowa stabilizacja stóp procentowych w Polsce. Co prawda presja inflacyjna uległa wzmocnieniu od lutego 2018 roku, jednakże w dalszym ciągu dynamika cen utrzymuje się poniżej celu NBP.  W związku z powyższym oczekiwane łagodne nastawienie Rady nie będzie stanowiło wsparcia dla złotego, który od wczoraj znów mocniej traci na wartości. Notowania EUR/PLN powróciły powyżej poziomu 4,3100, zaś USD/PLN oscyluje wokół poziomu 3,7350.

Czytaj także: Wykres kursu euro do złotego - analiza techniczna EURPLN

EUR/PLN przełamał dziś linie poprowadzoną po maksimach lokalnych w skali D1, co otworzyło drogę do wyższych poziomów cenowych. Kurs znajduje się powyżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej), co stanowi wsparcie dla strony popytowej na tej parze. Najbliższy opór wyznacza g.. Czytaj
Wykres kursu euro do złotego - analiza techniczna EURPLN

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk