• Odbierz prezent
Odbyła się debata „Płatności gotówkowe i bezgotówkowe: konkurencja czy koegzystencja”

Kiedy już w Polsce nie będzie nikogo, kto chciałby płacić gotówką, to także NBP podpisze się pod pomysłem, aby wycofać gotówkę z obiegu. Dopóki jednak tak się nie stanie, będziemy wspierać Polaków w tym, aby mieli nieutrudniony dostęp do gotówki i aby jej akceptacja była zapewniona - Krzysztof Kowalczyk (NBP).

Narodowy Bank Polski informuje, że dziś odbyła się debata online zorganizowana przez „Dziennik Gazetę Prawną" zatytułowana „Płatności gotówkowe  i bezgotówkowe: konkurencja czy koegzystencja", w której udział wziął Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Uczestnicy dyskusji zaprezentowali, jak z ich perspektywy COVID-19 zmienił się sposób życia i nawyki Polaków – również te związane z zakupami i płatnościami – oraz jakie zmiany nastąpiły w systemie finansowym i co się zmieni w przyszłości w tej dziedzinie.  

Podczas debaty dyrektor Krzysztof Kowalczyk powiedział: [...] dziś 10 proc. Polaków nie ma konta w banku. Również ok. 10 proc. po otrzymaniu wypłaty lub emerytury co najmniej jej połowę podejmuje z konta w postaci gotówki. Tak jest im wygodniej, czują się bezpieczniej i łatwiej im zarządzać domowymi finansami. 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w Polsce mamy 6 proc. gmin, zajmujących ok. 14 proc. powierzchni kraju i w których mieszka 2,3 mln osób, gdzie nie ma ani jednego bankomatu. Można powiedzieć, że „mikropustynie" już istnieją.

[...] w innych krajach powstają podmioty gospodarcze, które oferują usługę „hubu bankowego" - obsługę gotówkową wielu banków w jednym miejscu. Być może to jest również do rozważenia w Polsce – dodał dyrektor Krzysztof Kowalczyk. 

Uczestnikami debaty byli: dr Adam Czerniak (SGH), Włodzimierz Kiciński (ZBP), Adam Kokoszkiewicz (PSP BLIK), prof. dr hab. Dominika Maison (UW), Robert Midura (Euronet Worldwide) Artur Zwaliński (UOKiK). Debatę poprowadził Łukasz Wilkowicz (DGP).

Zapis filmowy debaty jest dostępny na stronie organizatora pod adresem: www.forsal.pl.


Narodowy Bank Polski

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk