• Odbierz prezent
Odblokowanie kanału Sueskiego może potrwać kilka dni.  Jak bardzo wzrośnie przez ten czas cena ropy?
fot. freepik.com

Kanał Sueski jest dość płytki i wąski. Dokładnie o szerokości jednego ogromnego statku. Obecnie w kanale poprzecznie utknął kontenerowiec. Tankowce czekają na rozwiązanie sytuacji, ponieważ przewożona przez nie ropa musi dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Podkreślono jednak, że udrożnienie Kanału Sueskiego może potrwać kilka dni.  

Jaka była reakcja rynku?

Początkowo ropa WTI wystrzeliła z dołków w okolicach 57$ powyżej 60$. Szybko jednak udało się ten zysk odwrócić. Obecnie porusza się w trendzie bocznym na poziomie 60$, choć z nieco zwiększoną zmiennością. Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że wpływ incydentu w Kanale Sueskim na cenę WTI był minimalny i krótkotrwały. W związku z tym, o ile oczyszczenie kanału nie potrwa znacznie dłużej niż zakładano, możemy spokojnie założyć, że w perspektywie krótko-terminowej na wykresie nie pojawi się byczy sentyment, o ile nie będą na to wskazywać czynniki fundamentalne. 

12% światowego handlu zablokowane w Suezie: ropa zagrożona? - 1

Pamiętaj, że możesz handlować akcjami nie tylko poprzez Metatrader 5 lecz też przez aplikację FBS Trader!


Kseniia Medik

Analityk rynków finansowych w FBS. Dzięki silnemu doświadczeniu w finansach i inwestycjach, Ksenia posiada głęboką wiedzę na temat rynku Forex.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk