• Odbierz prezent
Odbicie w górę notowań ropy naftowej. Cena złota poniżej 1600 dolarów

Po fatalnej czwartkowej sesji, notowania ropy naftowej dzisiaj odreagowują równie wyrazistym wzrostem. Niemniej, nawet biorąc to pod uwagę, ceny ropy znajdują się obecnie na drodze do największej tygodniowej przeceny od 2008 roku.

Tym samym, notowania ropy naftowej nie oddalają się istotnie od okolic 30 USD za baryłkę, a więc poziomów będących w ostatnich latach lokalnymi minimami. Sytuacja techniczna na wykresie ropy naftowej sprzyja spekulacjom o możliwym ukształtowaniu się dna, jednak nawet jeśli tak będzie, to nie oznacza to jeszcze rychłego powrotu cen ropy do trwałych wzrostów.

Odbicie w górę notowań ropy naftowej.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Fundamenty rynku ropy naftowej nadal bowiem sprzyjają utrzymywaniu się cen ropy na niskich poziomach. Kraje Bliskiego Wschodu zapowiedziały rekordową produkcję począwszy od kwietnia, a zwiększenie wydobycia po wygaśnięciu porozumienia naftowego zasugerował takż prezes rosyjskiej spółki Gazprom Neft.

W rezultacie, Goldman Sachs w swoim ostatnim raporcie prognozuje, że w kwietniu nadwyżka na globalnym rynku ropy naftowej może być rekordowa i sięgać 6 mln baryłek dziennie. Zrealizowanie się takiego scenariusza nie sprzyjałoby wzrostom cen ropy naftowej. W średnio- i długoterminowej perspektywie największą nadzieją dla kupujących na rynku ropy są Stany Zjednoczone, które w obliczu spadających cen surowca, prawdopodobnie będą ograniczać produkcję ropy z łupków.

Odbicie w górę notowań ropy naftowej.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota poniżej 1600 USD za uncję.

Wczorajsza sesja przyniosła dramatyczne przeceny wielu surowców. Spadły nawet notowania złota, które zniżkowały o ponad 3%, schodząc tym samym poniżej poziomu 1600 USD za uncję. Dzisiaj rano ceny złota delikatnie rosną, niemniej skala zwyżek jest niewielka w porównaniu do wczorajszych przecen.

Mimo że złoto ma status tzw. „bezpiecznej przystani” na rynkach finansowych, to obecnie panika na rynkach skłania wielu inwestorów do tego, aby uciekać w gotówkę. Wzrosty notuje amerykański dolar, który dodatkowo spycha w dół notowania kruszcu.

W krótkoterminowej perspektywie notowania złota wykazują słabość, a to oznacza, że spadki notowań mogą się pogłębić. Należy jednak mieć na uwadze to, że długoterminowo złoto ma potencjał do powrotu do zwyżek dużo szybciej niż notowania innych aktywów. Kruszec na ogół wykazuje stabilność notowań w okresie recesji lub przedłużającej się niepewności na globalnych rynkach finansowych.

 

Odbicie w górę notowań ropy naftowej.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk