• Odbierz prezent
Odbicie do 2,61-2,62 dolarów USD. Wzrost importu miedzi do Chin we wrześniu. Cena soi w USA najwyżej od 16 miesięcy

Pod koniec minionego tygodnia notowania miedzi pięły się w górę. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych odbiła się w górę od okolic 2,55 dolarów USD za funt do okolic 2,61-2,62 dolarów USD za funt. Dzisiaj rano cena tego metalu delikatnie spada, utrzymując się jednak powyżej poziomu 2,60 dolarów USD za funt.

Chcesz przeliczyć ile zapłacisz za wymianę euro, dolara, funta czy franka szwajcarskiego? Nic prostszego! Skorzystaj z kalkulatora walutowego opartego o aktualne kursy średnie NBP!

Kalkulator walutowy

Zwyżka cen miedzi w czwartek i piątek wynikała przede wszystkim z optymizmu,

który pojawił się w związku z rozpoczęciem kolejnej rundy negocjacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Ze strony przedstawicieli obu krajów napłynęły pozytywne komunikaty o postępach rozmów i chęci kontynuowania negocjacji w kolejnych tygodniach. Niemniej, na razie pojawiło się niewiele konkretnych informacji na temat dalszych kroków. Stany Zjednoczone co prawda wycofały się ze swoich planów narzucania kolejnych wysokich ceł na import chińskich dóbr, jednak kwestii spornych do rozwiązania pozostaje jeszcze dużo.

Wzrost importu miedzi do Chin we wrześniu.  - 1

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Tymczasem dzisiaj opublikowane zostały dane na temat handlu zagranicznego Chin, które całościowo mają mieszany wydźwięk. Na plus można jednak odczytać wzrost importu miedzi do Chin o 10,15% w porównaniu z sierpniem br.. Import miedzi do Państwa Środka w poprzednim miesiącu znalazł się na poziomie 445 tys. ton, co oznacza najwyższy poziom od ośmiu miesięcy. Warto też wspomnieć, że w ujęciu rdr import spadł o niecałe 15%, jednak trzeba mieć na uwadze to, że wrzesień poprzedniego roku przyniósł wyjątkowo duży import miedzi do Chin (wtedy znalazł się on na poziomie 521 tys. ton i był najwyższy od marca 2016 r.).

Na razie wśród inwestorów na rynku miedzi panuje ostrożny optymizm. Obawy o globalny popyt na ten metal nie ustają, a jednocześnie powrót USA i Chin do negocjacji dają szanse na poprawę perspektyw na rynku tego metalu i wyraźniejsze odbicie notowań w górę.

SOJA

Cena soi w USA najwyżej od 16 miesięcy.

Notowania soi rozpoczęły bieżący tydzień mocno, od kontynuacji zwyżek z poprzedniego tygodnia. W rezultacie, cena soi w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano dotarła do poziomów przekraczających 9,40 USD za buszel, co oznacza najwyższy poziom od połowy czerwca 2018 roku, czyli od 16 miesięcy.

Zwyżkom cen soi sprzyjały nadzieje na porozumienie USA i Chin w sprawie wzajemnego handlu, które z pewnością przywróciłoby większe zamówienia na amerykańską soję ze strony Państwa Środka. Na razie droga do porozumienia jest jednak daleka, a tymczasem z Chin napłynęły informacje o spadku importu soi we wrześniu. Import w minionym miesiącu zniżkował o 13,5% w porównaniu z sierpniem, co wynika ze spadku zapotrzebowania na paszę dla zwierząt w obliczu epidemii afrykańskiego pomoru świń w Chinach, która zdziesiątkowała tamtejsze stada.

Ogólnie we wrześniu br. Chiny importowały 8,2 mln ton soi. To wciąż jednak więcej niż we wrześniu poprzedniego roku (8,01 mln ton soi), kiedy to wojna handlowa USA i Chin nabierała tempa, a Chińczycy zaczęli przestawiać się na duże zamówienia na konkurencyjną soję z Brazylii.

Wzrost importu miedzi do Chin we wrześniu.  - 2

Notowania soi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: MIEDŹ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XCUUSD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk