• Odbierz prezent
Overtrading
Z artykułu dowiesz się:

- Czym jest Overtrading i jak mu zapobiegać

Overtarding, to pojęcie pojawia się często, nie tylko w początkowej ścieżce Tradera ale także i później. Jeżeli wpadasz w Overtrading i jednocześnie zarabiasz, to masz mniejszy problem... Natomiast zjawisko to w zdecydowanej większości przypadków prowadzi do strat, i to najczęściej niemałych.


Czym właściwie jest Overtrading?

Bardzo często z takim zjawiskiem można spotkać się, gdy Trader po stracie chce się odegrać na rynku. Odrywanie się wygląda najczęściej w ten sposób, że Trader po kilku nieudanych startach na siłę szuka kolejnej "okazji inwestycyjnej”.

Skąd się to bierze?

Większość, szczególnie mniej doświadczonych inwestorów, uważa, że wyższa intensywność, czyli więcej zawieranych transakcji i dłuższy czas spędzany nad analizą wykresów, prowadzi do większych zysków. Niestety rzeczywistość jest inna, im większa ilość transakcji, tym większe koszty transakcyjne, które będziesz musiał ponieść. Co za tym idzie, będziesz musiał zyskać więcej, aby zarobić na prowizje i w ogóle wyjść na 0. Kolejną rzeczą, która przyczynia się do overtradingu jest dostęp do bardzo dużej liczby instrumentów. Brokerzy oferują ich naprawdę mnóstwo, tak abyś zawsze mógł znaleźć na jakimś wykresie dobrą okazję inwestycyjną. Zastanów się, jeżeli broker oferuje 300, czy więcej instrumentów to jaka jest szansa że na 10% z nich znajdziesz coś ciekawego? Tak, szansa jest duża, poza tym masz dostęp do różnych interwałów czasowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się niskie przedziały, tam zawsze coś się dzieje, jest to raj dla Overtadera. Rynek Forex charakteryzuje się również tym, że jest otwarty 24/h na dobę, 5 dni w tygodniu. Jest to kolejny czynnik, który “kusi Overtadera”, niezależnie od godziny może on wybrać instrument, na którym akurat są ruchy.


Skutki Overtradingu

Najczęstszym skutkiem Overtradingu są oczywiście straty na rachunku, często dość dotkliwe. Może to, oprócz strat materialnych, doprowadzić do zniechęcenia rynkiem, a w konsekwencji do porzucenia dalszych inwestycji.

 

Jak temu zapobiegać?

Plan, plan i jeszcze raz plan. Jeśli dokładnie zaplanujesz każdą transakcję, to nie ma możliwości abyś popadł w Overtrading. Oczywiście, żeby zaplanować transakcje, musisz posiadać zbiór swoich żelaznych zasad oraz strategię. Co jeszcze musisz zrobić? Przede wszystkim weź kartkę i zapisz takie rzeczy jak:

- maksymalna ilość pozycji na dany dzień np. 3-4 pozycje
- setup - czyli to, na co będziesz zagrywał, motyw zajęcia przez Ciebie pozycji (nie może to być na zasadzie “bo cena jest wysoko”, “bo cena jest nisko”, musisz precyzyjnie zapisać swój plan działania np. otwieram pozycję gdy świeca H1 zamknie się powyżej średniej kroczącej z “x”interwałów)
- ustal maksymalną stratę dzienną (po jej przekroczeniu nie wolno Ci otworzyć zlecenia, najlepiej odejdź od rynku)

Dużo łatwiej przestrzegać zasad, które masz zapisane na kartce, czy w pliku na komputerze. Zrób to koniecznie i zanim otworzysz pozycję, spójrz na swoje notatki i sprawdź czy trzymasz się swojego żelaznego planu.

 

Zobacz też video na kórym dowiesz się jak uniknąc Overtradingu.


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk