• Odbierz prezent
Od wyroków amerykańskich sądów zależy los branży kryptowalutowej. W USA wszyscy czekają na rozstrzygnięcia w trzech ważnych sprawach
fot. freepik.com

Czy Grayscale wywalczy przed sądem możliwość stworzenia bitcoinowego ETF-a? Czy sąd uzna, że token XRP to jest papier wartościowy? Między innymi od tych wyroków, które nadchodzą wielkimi krokami, zależy przyszłość kryptowalut w USA, ale nie tylko.

 

  • SEC kontra Grayscale, SEC kontra Ripple oraz SEC kontra Coinbase.
  • Gdyby sąd zdecydował, że XRP jest papierem wartościowym, giełdy cryptos miałyby kłopoty.
  • Wygrana Grayscale może otworzyć drogę do giełdowych funduszy kryptowalutowych.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Wydaje się, że los branży kryptowalutowej jest w rękach amerykańskich sądów. W minionym tygodniu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła wniosek krypto-giełdy Coinbase Global o napisanie nowych zasad dla rynków kryptograficznych. Wszyscy z zapartym tchem czekają na wyroki w sprawach SEC kontra Grayscale, SEC kontra Ripple oraz SEC kontra Coinbase.

 

W sądach z SEC przepychają się Grayscale, Ripple…

Obecnie na amerykańskiej wokandzie toczy się kilka spraw, które są niezwykle ważne dla branży kryptowalutowej. Pierwsza dotyczy Grayscale Bitcoin Trust. Jest to największy publicznie notowany fundusz inwestujący w Bitcoin, ma 16,9 mld USD aktywów w zarządzaniu. Działa on jako fundusz zamknięty, cena jego jednostek często odbiega od wartości rynkowej posiadanych BTC, ostatnio dyskonto wynosiło aż 40%.

Grayscale Investments chce przekształcić GBTC w fundusz giełdowy ETF (exchange traded fund), co sprawiłoby, że dyskonto zniknęłoby, ale SEC zablokowała wniosek. Amerykański nadzór argumentuje, że nie ma wystarczającego nadzoru rynkowego na giełdach kryptowalut, aby zapobiec oszustwom i manipulacjom. Grayscale pozwał SEC do sądu, a na rozprawie 7 marca 2023 sędziowie wydawali się sceptyczni wobec argumentów SEC – nie rozumieli czemu jednostki GBTC należy traktować inaczej, niż produkty giełdowe typu Bitcoin futures, które SEC zatwierdziła do handlu. Według amerykańskich mediów, decyzja sądowa w sprawie bitcoinowego ETF-a Grayscale jest już bliska.

 

 

Druga sprawa dotyczy firmy blockchain Ripple i jej tokena XRP. W grudniu 2020 r. SEC pozwała Ripple i dwóch dyrektorów tejże firmy, twierdząc, że przeprowadzili zarejestrowaną, ale nielegalną ofertę papierów wartościowych o wartości 1,3 mld USD. Firma Ripple skarżyła się publicznie, że nie otrzymała powiadomienia od SEC, iż narusza prawo. SEC prosiła sąd o wydanie wyroku w trybie uproszczonym pod koniec ubiegłego roku, podobno decyzja w tej sprawie może pojawić się każdego dnia.

Orzeczenie w tej sprawie będzie de facto określało, czy token XRP musi być regulowany jako papier wartościowy. To miałoby poważne i szerokie implikacje dla tysięcy podobnych tokenów, o których przewodniczący SEC Gary Gensler powiedział, że „prawdopodobnie wchodzą w zakres jego kompetencji”.

Gdyby sąd zdecydował, że XRP jest papierem wartościowym, mogłoby to oznaczać, że giełdy takie jak Coinbase musiałyby wycofać z obrotu podobne tokeny, znacznie ograniczając swoje zyski. Z drugiej strony orzeczenie, w którym zdecydowanoby, że XRP nie podlega przepisom dotyczącym papierów wartościowych, byłoby ogromnym dobrodziejstwem dla giełd cryptos.

Zobacz również: Wojna technologiczna dwóch gigantów nabiera rozpędu! Zobacz jak odpowiedzieli Chińczycy

 

 

…a także upubliczniona giełda Coinbase

Trzecia sprawa to SEC kontra Coinbase. W marcu komisja SEC ostrzegła Coinbase, że prawdopodobnie pozwie giełdę za naruszenie prawa w zakresie oferty publicznej. Pod koniec ubiegłego miesiąca giełda Coinbase oficjalnie zaprzeczyła, iż oferuje papiery wartościowe na swojej platformie. Jednocześnie Coinbase i SEC spierają się w sądzie o to, czy nadzorca zbyt długo zwlekał z odpowiedzią na formalną prośbę giełdy o napisanie nowych zasad dotyczących traktowania aktywów kryptograficznych. Komisja SEC zaprzeczyła, że zachowała się w tym zakresie niezgodnie z prawem.

 

 

Jako że Coinbase to spółka giełdowa, w tej materii wypowiedzieli się analitycy. "Inwestorzy powinni skupić się na tym, czy firma Coinbase byłaby w stanie skutecznie zmienić swój model biznesowy i koncentrację geograficzną, gdyby została zmuszona do ograniczenia lub zaprzestania dużej części swojej działalności w USA w wyniku działań egzekucyjnych SEC" - wskazał analityk Berenberg Capital Markets Mark Palmer i przypomniał, że ma rekomendację „trzymaj” dla akcji Coinbase.

Generalnie Coinbase odmawia komentarzy na temat sporu z SEC. Na początku maja dyrektor finansowy Coinbase Alesia Haas przyznała, że wszelkie komunikaty SEC są znaczące. Jednak zapewniła również, iż Coinbase dywersyfikuje swoje przychody i „może realizować swoje cele biznesowe w każdym scenariuszu”.

Zobacz również: Niespodziewana zamiana ról - tym razem to giełda kryptowalut pozywa nadzór finansowy

 

Historia notowań Coinbase Global na tle Nasdaq 100 FXMAG kryptowaluty od wyroków amerykańskich sądów zależy los branży kryptowalutowej. w usa wszyscy czekają na rozstrzygnięcia w trzech ważnych sprawach btcusd bitcoin  bitcoin etf, co dalej z tokenem xrp, co w związku z tokenem xrp, co z bitcoinowym etf-a grayscale, co z tokenem xrp, co ze sprawą blockchain ripple i tokena xrp, coinbase, cryptos, czy giełda coinbase oferuje papiery wartościowe, czy grayscale przekształci gbtc w fundusz giełdowy etf, czy grayscale stworzy bitcoina, czy grayscale wygra sprawę o stworzenie bitcoina, czy token xrp jest papierem wartościowym, czy token xrp to papier wartościowy, czy xrp jest papierem wartościowym, etf, gbtc, grayscale, jak sec wpływa na rynek kryptowalutowy, jak wygląda sprawa bitcoinowego etf-a grayscale, jakie notowania coinbase global, o co grayscale walczy przed sądem, o co pozwana giełda coinbase, o co sec oskarża coinbase, o co toczy się sprawa giełdy coinbase, o co toczy się sprawa grayscale, o co toczy się sprawa sec z coinbase, obecne sprawy sec, ripple, sec, sec kontra coinbase, sec kontra grayscale, sec kontra ripple, wyroki sądowe,kryptowaluty 1

Źródło: TradingView

Notowania: BTCUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk