• Odbierz prezent
Od września znika Bank Zachodni WBK. Analiza sytuacji BZ WBK

BZ WBK to polski bank, który ostatnie miesiące swojej popularność zawdzięcza głównie aktualnemu prezesowi Rady Ministrów. Mateusz Morawiecki był prezesem Banku Zachodniego WBK w latach 2007 - 2015. Po zakończeniu kariery w bankowości został politykiem, jednym z liderów Prawa i Sprawiedliwości. Od 11 grudnia 2017 roku zamienił Beatę Szydło na stanowisku premiera.

Zamieniając bankowość na politykę, Mateusz Morawiecki zaakceptował też zdecydowanie niższą pensje. Pracując w BZ WBK aktualny premier mógł liczyć na ponad 300 tysięcy złotych miesięcznej pensji.

 

Chcesz dowiedzieć się jak inwestować na rynku Forex? Weż udział w darmowym kursie online

 

BIORĘ UDZIAŁ

 

Od września przestanie istnieć Bank Zachodni WBK 

Dodać też należy, że nazywanie polskim bankiem banku BZ WBK jest delikatnym naciągnięciem faktów. W 2011 roku bank dołączył do hiszpańskiej grupy Santander. 68,13% - tyle udziałów w BZ WBK posiada Banco Santander S.A. Od września tego roku, czyli już za kilka dni Bank w Polsce przestanie prowadzić działalność pod nazwą Bank Zachodni WBK, a nową firmą banku będzie Santander Bank Polska Spółka Akcyjna. Tym samym zakończy się pewien etap zapoczątkowany w 2001 roku, kiedy możemy mówić o powstaniu banku. Bank BZ WBK powstał w wyniku połączenia Banku Zachodniego SA oraz Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA. Więcej o zmianie nazwy banku przeczytasz tutaj.

 

Czytaj także: Zawiła historia upadku GetBacka

Zadziwiające jest to, jak GetBack w ciągu zaledwie pięciu lat przegonił konkurencję, która budowała swoją potęgę znacznie dłużej. Mimo coraz gorszej sytuacji, jeszcze w tym roku spółka odebrała nagrodę od GPW, aby chwilę później zmagać się z długiem zaciągniętym u obligatariuszy na wartość ponad 2 .. Czytaj
Zawiła historia upadku GetBacka

 

Bank Zachodni WBK i ciekawe akcje marketingowe

Co ciekawe, już od dłuższego czasu Bank Zachodni WBK do swoich kampanii reklamowych zaprasza gwiazdy światowego formatu. BZ WBK reklamowały takie postaci jak: Kevin Spacey, Gerard Depardieu, Anotnio Banderas, a także Chuck Norris. Czy działalność marketingowa banku pozytywnie wpływa na wyniki finansowe osiągane przez BZ WBK?

 

Wyniki finansowe Banku Zachodniego WBK

Sytuacja finansowa Banku Zachodniego WBK uznawana jest za stabilną. Mniej więcej pod kątem rentowności bank nie wyróżnia się na tle konkurentów z branży. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że BZ WBK regularnie wypłaca dywidendę to raczej może być to stosunkowo dobry walor do portfela dywidendowego. Od 2004 roku tylko 2- krotnie BZ WBK nie wypłaciło dywidendy.

Sytuację finansową banku dobrze oceniają także Domy Maklerskie. Na ostatnie 5 wydanych rekomendacji 3 były pozytywne (2 x Kupuj, 1 x Akumuluj), jedna była neutralna i tylko jedna z komunikatem Sprzedaj. Najbardziej optymistycznie kurs BZ WBK szacuje Vestor Dom Maklerski. Cena docelowa w rekomendacji wynosi 436 złotych. Najmniej optymizmu jest w rekomendacji Domu Maklerskiego Trigon. Cena docelowa 419,30 zł.

 

Czytaj także: Overtrading – zjawisko, które niszczy portfele i psychikę

Transakcja już otwarta. Widzisz jak pieniądze „tickują” przed Twoimi oczami. Zarabiasz, tracisz, znów zarabiasz, teraz tracisz trochę więcej. Zastanawiasz się, czy dobrze zrobiłeś, że w ogóle otworzyłeś tę pozycję. Gdybyś tylko mógł cofnąć czas… Czy ta sytuacja wydaje Ci się znajoma? Jeśli tak, to .. Czytaj
Overtrading – zjawisko, które niszczy portfele i psychikę

 

Sytuacja techniczna Banku BZ WBK

 

Wykres bank zachodni wbk

Wykres 1. Wykres Banku BZ WBK. 

Spoglądając na wykres Bank Zachodni WBK bardzo dobrze wpisuje się w globalną hossę. Zaraz po zakończeniu kryzysu zapoczątkowanego przez inny bank BZ WBK rozpoczął falę wzrostową. Akcje z poziomu zaledwie 60 złotych wzrosły do 444 złotych. Co oznacza, że w tym czasie odpowiednio prowadząc pozycję można było zarobić aż 640%. Trzeba przyznać, biorąc pod uwagę notowania innych banków na GPW, że BZ WBK zdecydowanie liderowało wzrostom spośród indeksu WIG - Banki.  Aktualnie zmagamy się z horyzontalnym poziomem 380 zł. Zamknięcie świecy dziennej powyżej tego poziomu powinno wygenerować ładny sygnał do zakupów. Poziom docelowy wzrostów to ostatni średnioterminowy wierzchołek, czyli okolice 440 złotych.

Sprawdź notowania giełdowe ulubionego instrumentu tutaj.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk