• Odbierz prezent
IQ Partners blockchain kryptowaluty

IQ Partners – spółka, która od dłuższego czasu zajmuje się inwestowaniem w przedsięwzięcia we wczesnej fazie rozwoju, postanowiła wkroczyć na rynek kryptowalut. Spełniając swój plan, spółka zamierza wykupić spółkę będącą właścicielem giełdy kryptowalut BitMarket.

 

Specyfika rynku

O wyjątkowym statusie kryptowalut nie trzeba wspominać, widać to zarówno po próbach regulacji prawnej tego segmentu, jak i przy kolejnych wiadomościach o wycofywaniu się banków z obszary kryptowalut. IQ Partners natomiast widzi w tym segmencie duży potencjał. Mimo wszystko, spółka IQ Partners na czele z jej prezesem Maciejem Hazubskim, zdaje sobie sprawę z ryzyka tej inwestycji.
Chcąc zniwelować część potencjalnego ryzyka, za BitMarket, spółka planuje zapłacić warrantami subskrypcyjnymi na swoje akcje. Jak przekonuje Maciej Hazubski: „Warrantów będzie maksymalnie 7,5 mln, a udziałowcy BitMarketu otrzymają wszystkie tylko pod warunkiem, że dochód giełdy w tym roku nie będzie niższy niż 15 mln zł”. Warto pokreślić, że poziom 15 mln złotych nie jest wygórowany, BitMarket to druga pod względem obrotów giełda kryptowalut w Polsce, a na rynku światowym plasuje się w pierwszej setce najlepszych platform z zakresu kryptowalut.

 

Duże ryzyko daje zysk

W obecnej sytuacji rynek kryptowalut jest wysoce ryzykowny, jednak prawdą jest, że może przynieść również ogromne wpływy pieniężne. Ryzyko to chociaż dostrzegane, jest już zauważane przez inne spółki z segmentu nowych technologii. Rozwijająca się technologia blockchain, która staje się powoli przyszłością rynków finansowych, jest obiecującym obszarem. Co więcej, przykładem może być  funduszu kapitałowy Erne Ventures, który ogłosił swoje zaangażowanie w tę technologię, fundusz jest notowany na New Connect od 2008 roku. Spółki widzą, że kryptowaluty to tak czy inaczej przyszłość, której nie da się uniknąć. Wiele spółek również z rynków zagranicznych podchwyciło fakt „boomu” kryptowalut na swoją korzyść. Niejednokrotnie, spółki, które ogłosiły w swoich strategiach działanie w obszarze kryptowalut notowały w ciągu kilku dni ogromne wzrosty w notowaniach. Przykładem może być spółka Bioptix z Nasdaq, która zmieniając nazwę na Riot Blockchain odnotowała nagły wzrost notowań, w ciągu dwóch miesięcy kapitalizacja wzrosła trzykrotnie. Co ciekawe, zainteresowanie kryptowalutami wyrażają również firmy będące na rynku od lat, Estman Kodak poinformował, że planuje stworzyć specjalną kryptowalutę dla fotografów.
Jednak nie trzeba szukać na rynkach zagranicznych, kolejny przykład to spółka, zajmująca się inwestowaniem w nieruchomości korporacyjne Devoran z naszego rodzimego NewConnect, która postanowiła skupić się na budowie serwerowni, czyli tzw. „koparek”. O ile pomysł ten zdaje się być ciekawym ruchem, to można mieć pewne wątpliwości co do właściwego wyczucia momentu wejścia na ten rynek. Nie da się ukryć, że w większości przypadków, ruchy takie jak zmiana nazwy, czy też strategii na tą związaną z kryptowalutami, to działanie zdecydowanie spóźnione. Najwięcej na tym skorzystali ci, którzy zainwestowali wcześniej, ponosząc wyjątkowo wysokie ryzyko. Z drugiej strony rynek kryptowalut będzie zapewne przechodził przez szereg nowych ewolucji, technologia ta nie jest przecież doskonała, przez co ewentualna inwestycja ma potencjał do rzeczywistego zysku.

 

Niwelowanie rozwodnienia

Spółka IQ Partners uchodzi za spółkę groszową. Ogromne rozwodnienie ich działalności, może być powodem, który odrzuca potencjalnych inwestorów. Spółka ma zrealizowanych ponad 100 inwestycji. Co prawda startupy, to czasami genialne biznesy, które mogą przynieść znaczne korzyści, jednak potencjalny inwestor, chcąc wykupić akcje, woli wiedzieć w co właściwie inwestuje. W przypadku IQ Partners problemem jest zdefiniowanie, co jest produktem sztandarowym. Działalność w branży spółka rozpoczęła w 2005 roku, mają za sobą już 13 lat działalności. Przy czym warto podkreślić, że pozycję lidera wypracowali sobie liczne inwestycje. Tym samym, portfel inwestycyjny spółki jest wyraźnie skomplikowany, co generuje problemy w wycenie, efektem czego kapitalizacja spółki jest niska.

 

Zmiana celu

IQ Partners widząc wyraźny rozwój sektora fintech. O ile w Polsce, zainteresowanie tą branżą dopiero kiełkuje, to na Zachodzie, widać rosnący trend tej branży. IQ Partners w swojej ofercie posiada już kilka inwestycji w fintechy. Powoli można stwierdzić, że spółka z funduszu verture capital, staje się prawdziwym holdingiem, który skupia co raz to nowsze spółki z branży.

 

Wizja przyszłości

Kryptowaluty stają się już rzeczywistą siłą finansową. Zakres wykorzystania technologii blockchain, można zauważyć nawet w rynku motoryzacyjnym Porshe. Technologia ta ma towarzyszyć również zbliżającym się wyborom prezydenckim w Rosji. Trzeba więc uznać, że rynek ten rozwija się bardzo mocno, co więcej, możemy albo nadążać za jego rozwojem, ale poddać się jego naciskowi. Nie ma innej drogi ucieczki.


Szymon Maj

Działacz społeczny, autor. Zwolennik analizy fundamentalnej, przy jednoczesnej obserwacji wartości wolumenu. Po godzinach baczny obserwator społecznego aspektu giełdy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk