• Odbierz prezent
kryptowaluty

7 grudnia portal Cointelegraph przedstawił poglądy byłego ministra gospodarki i finansów Włoch dotyczące kryptowalut. Giulio Tremonti wyraził też swoje zdanie na temat projektu Libra i waluty cyfrowej banku centralnego Chin.

 

 

Jak informuje portal Cointelegraph, w czasie konferencji Code4Future, która odbyła się w listopadzie w Rzymie, były minister gospodarki i finansów Włoch – Giulio Tremonti wyraził swe poglądy dotyczące płatności cyfrowych i kryptowalut. Stwierdził, że okazje oferowane przez sektor fintech zmieniły zarówno biznes, jak i rolę tradycyjnych banków: „Banki mogą być zaskoczone przez działalność firm fintech. Sojusz między tradycyjnymi bankami i nową branżą cyfrową jest niezbędny. Struktura, która łączy nowe techniki, ale utrzymuje stare wartości.”

Tremonti poruszył kwestię poziomu zaufania, które użytkownicy muszą pokładać w tradycyjnym systemie bankowym, a które od wielu lat wciąż ulega obniżeniu: „Czy możemy odzyskać to zaufanie? Chodzi o to, by zintegrować nowe ze starym, aby napisać inną historię niż banki. Idea zaufania do organów centralnych jest obecna w naszej rzeczywistości od dawna.”

Były minister wyraził też opinię dotyczącą projektu Libra i relacji między starymi i nowymi walutami. Jego zdaniem Libra na zawsze zmieni reguły gry na rynku oraz sposób, w jaki użytkownicy myślą o pieniądzach: „To będzie przejście ze starych pieniędzy do nowych pieniędzy. Myślę, że tak będzie, ale nie potrafię powiedzieć kiedy. Sądzę, że wasze dzieci zobaczą świat, w którym pieniądz będzie kreowany w inny sposób.”

Dodał: „W niedalekiej przyszłości obywatele będą sprzedawać część swej suwerenności dużym graczom, takim jak Facebook. Ponieważ jest to system over-the-top, wierzymy, że dostarczając część naszej tożsamości, postępujemy właściwie, ponieważ oni oferują coś w zamian. I to, co oni mają, staje się prawdziwe, a to, co ty masz, staje się fałszywe.”

Tremonti skomentował też informacje dotyczące zbliżającej się waluty cyfrowej banku centralnego Chin: „Świat dzieli się między republikę Stanów Zjednoczonych a cyfrowy despotyzm Chin. Chiński system dotyczy absolutnej kontroli. Sądzę, ze jest to technika kontroli, a nie technika finansowa.”

Portal Cointelegraph zapytał byłego ministra także o opinię dotyczącą zdecentralizowanych kryptowalut, takich jak Bitcoin. Tremonti stwierdził: „To przyszłość i nie da się tego zatrzymać. Bitcoin nie ma jasnego statusu prawnego i to jest oczywiście przeszkoda. Nawiązując do zasad rachunkowości, jest to aktywo, które należy umieścić w sprawozdaniu finansowym. Ale jeśli jest to aktywo, które powinniśmy umieścić w sprawozdaniach finansowych, czy powinniśmy stosować VAT przy jego sprzedaży? To jest wciąż obszar wielkiej niepewności.”

Czytaj także: Euro na blockchain stanie się faktem - Bank Centralny Francji wyemituje e-euro

Banki centralne coraz głośniej wspominają o swoich planach emisji wirtualnego odpowiednika waluty narodowej funkcjonującej w ramach sieci blockchain, czyli tzw. CBDC (ang. Central Bank Digital Currency), czując rosnącą presję nie tylko ze strony kryptowalut, ale być może przede wszystkim prywatnych .. Czytaj
Euro na blockchain stanie się faktem - Bank Centralny Francji wyemituje e-euro


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk