• Odbierz prezent
Obroty na GPW spadły we wrześniu o ponad 30% r/r. NewConnect rośnie w siłę, ale...

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowała dane dotyczące obrotów na głównym parkiecie oraz w ASO NewConnect za wrzesień. Na uwagę zasługuje znaczny, bo aż ponad 30% spadek obrotów na GPW w porównaniu do wyniku z zeszłego roku. W przeciwieństwie do dużego parkietu, rośnie zainteresowanie NewConnect, na którym obrót wzrósł o połowę w ciągu roku.

 

Łączna wartość obrotu na głównym rynku warszawskiej giełdy osiągnęła we wrześniu kwotę 17,1 mld złotych, co jest spadkiem aż o 32,1% w porównaniu do wyniku z września zeszłego roku. Wartość obrotu w ramach orderbooka spadła zaś o 26,3%, do poziomu 16,1 mld złotych.

Średni dzienny obrót we wrześniu wyniósł na głównym parkiecie GPW 768,8 mln złotych, co jest spadkiem o niecałe 30% w stosunku do poprzedniego roku. Tak duży spadek obrotów w perspektywie rocznej, skorelowany z brakiem zainteresowania spółek na IPO w ramach głównego parkietu może być niepokojący.

 

Znaczny wzrost obrotów zanotował natomiast „mały parkiet”. Na rynku NewConnect we wrześniu łączna wartość obrotów wyniosła 174,1 mln złotych, co jest wzrostem o 51,5% w stosunku do września zeszłego roku. O ile samo tempo wzrostu jest imponujące, o tyle wartość obrotu nie robi już tak dużego wrażenia - dla zobrazowania skali, we wrześniu zdarzyło się, że jedna spółka z GPW, jaką jest PKO BP, w ciągu jednej sesji osiągnęła wyższy obrót niż cały, składający się z 381 spółek rynek NewConnect w ciągu miesiąca.

 

Oprócz tego, warto przytoczyć dane dotyczące wolumenu obrotu instrumentami pochodnymi - we wrześniu wzrósł on o ponad 14%, osiągając wynik 824,1 tys. sztuk, z czego największy wzrost zanotowały kontrakty terminowe na waluty (69,3%; niecałe 230 tys. szt.).

 

Ponadto, we wrześniu wzrósł obrót produktami strukturyzowanymi (ETP) oraz funduszami notowanymi na giełdzie (ETF). Obrót ETP wyniósł 144,2 mln PLN, co jest wzrostem aż o niecałe 105%. Obrót ETF-ami wyniósł zaś 16,3 mln PLN, co jest wzrostem o ponad 25%, który zawdzięczać można poszerzeniu oferty ETF-ów o produkty Beta Securities.

Czytaj także: Coraz mniejsze zainteresowanie warszawską giełdą - GPW z najniższymi obrotami od trzech lat

Średnie obroty na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych systematycznie spadają. Wg danych opublikowanych przez GPW, w kwietniu średnia dzienna wartość obrotu wyniosła 686 mln złotych, co jest wartością zauważalnie niższą niż w pierwszym kwartale. Co więcej, dane o obrocie z połowy maja wcale .. Czytaj
Coraz mniejsze zainteresowanie warszawską giełdą - GPW z najniższymi obrotami od trzech lat

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk