• Odbierz prezent
wykres notowania obligacje

Stopy zwrotów z obligacji nie zadowalają już inwestorów. Trump dalej straszy sankcjami handlowymi, tym razem głównie Unię Europejską. Pensje w Polsce wciąż rosną.

 

Inwestorzy uciekają z rynku długu

Ostatnie dni to wyprzedaż obligacji państwowych. W górę idą rentowności nie tylko papierów z  Włoch, gdzie kryzys polityczny daje wyraźny sygnał do odwrotu. Tendencja ta jest obecnie globalna, rośnie oprocentowanie w Niemczech, USA czy Polsce. Powodem są zmiany oczekiwań inwestorów. Skoro spodziewają się wzrostu stóp procentowych a co za tym idzie rynkowej stopy procentowej trzymanie niskooprocentowanych 10 letnich obligacji staje się mniej atrakcyjne. W rezultacie amerykańskie obligacje dają najwyższą stopę zwrotu od 7 lat. Powodem w tym wypadku jest oczekiwany w czerwcu kolejny wzrost stóp procentowych. Patrząc na wycenę kontraktów na stopę procentową więcej inwestorów zastanawia się nie czy stopy wzrosną ale o ile.

 

Trump dalej straszy rynki

Wczoraj podczas amerykańsko-chińskich rozmów padło kilka bardzo mocnych sformułowań z ust prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump skrytykował dotychczasową uległość USA w relacjach z Chinami i Unią Europejską. Szczególnie dużo uwagi w tym temacie poświęcił Niemcom. Powodem jest asymetria handlowa. Jak to często w wypowiedziach obecnego prezydenta wypowiedź była bardzo szeroka. Nie zabrakło uwag o handlu gazem przez Niemcy z Rosją czy o niespełnianiu wymagań wobec NATO. Nie wiadomo co by to zmieniło w temacie relacji handlowych, ale rynki wyraźnie wystraszyły się możliwych sankcji.

 

Pensje dalej rosną

Spadające bezrobocie w Polsce istotnie poprawia pozycję negocjacyjną pracowników. Namacalnym dowodem tej tendencji są dane pokazane przez GUS. Średnie wynagrodzenie w ciągu roku wzrosło o 7,8% i wynosi już 4840,44 zł. Biorąc pod uwagę dodatkowe 3,7% zatrudnienia pokazuje to o ile więcej jako społeczeństwo zarabiamy. To te dane odpowiedzialne są za wzrost konsumpcji, który jest przyczyną szybkiego wzrostu gospodarczego w naszym kraju.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

11:00 - Strefa Euro - bilans handlu zagranicznego,

14:30 - Kanada - sprzedaż detaliczna oraz inflacja konsumencka.

 

Maciej Przygórzewski
Główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk