• Odbierz prezent
Obligacje rządowe z Japonii - to dobry pomysł na inwestycję? Jak kształtuje się polityka Banku Japonii?
fot. freepik.com

Po tym, jak rentowność wzrosła w pierwszym kwartale do najwyższego poziomu od 2018 r., gdy oczekiwania reflacyjne stymulowały wzrosty rentowności obligacji skarbowych na całym świecie, rentowność 10-letnich japońskich obligacji rządowych ponownie spadła w czerwcu do pięciomiesięcznych minimów, w warunkach wciąż stłumionego wzrostu pod wpływem spowolnienia związanego z pandemią.

Japońska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale o -3,9% w ujęciu średniorocznym;

wynik ten był lepszy niż początkowo szacowano, ale oznaczał pierwsze spowolnienie od drugiego kwartału 2020 r., w warunkach ponownego wzrostu liczby przypadków zakażeń koronawirusem, wolnego przebiegu szczepień i wydłużenia stanu wyjątkowego w Tokio i innych regionach kraju.16 Korzystny wpływ większych wydatków w biznesie, inwestycji w nieruchomości mieszkaniowe i wydatków publicznych został zniwelowany przez spadek konsumpcji prywatnej w warunkach cyklicznie wprowadzanych i znoszonych obostrzeń.

Wzrost tempa szczepień, które jeszcze pod koniec kwietnia objęły zaledwie niecałe 2% populacji, a do połowy czerwca wzrosły do 16,5%, zwiększa prawdopodobieństwo, że igrzyska olimpijskie odbędą się w lipcu zgodnie z planem, co powinno znacząco pobudzić gospodarkę.

Zgodnie z oczekiwaniami, Bank Japonii (BJ) utrzymał w czerwcu niezmienione stopy procentowe

i docelowe poziomy stóp oraz wydłużył program pomocy związanej z pandemią, którego zakończenie pierwotnie planowano na wrzesień, co sugeruje, że potężna stymulacja i sprzyjająca polityka pieniężna zostaną utrzymane w możliwej do przewidzenia przyszłości — całkowita wartość aktywów posiadanych przez BJ wzrosła niemal czterokrotnie w ciągu ośmiu ostatnich lat w efekcie skrajnie poluzowanej polityki pieniężnej i działań pomocowych związanych z pandemią COVID-19.18.

Pomimo przedłużonego luzowania ilościowego,

BJ wciąż nie zdołał podnieść inflacji do docelowego poziomu 2%, a Japonia nadal notuje deflację — stopy inflacji utrzymują się na terytorium ujemnym od października ubiegłego roku. W obecnych warunkach uważamy, że podwyżki stóp w perspektywie kilku najbliższych lat są mało prawdopodobne i spodziewamy się utrzymania docelowego poziomu rentowności 10-letnich japońskich obligacji skarbowych w okolicach 0%. Przewidując wzrosty stóp procentowych na innych rynkach obligacji rządowych w dłuższej perspektywie, oceniamy wartość względną jako zrównoważoną i zachowujemy neutralne podejście do tego rynku.


Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk