• Odbierz prezent
Obligacje: Powell bez większego wpływu na FI
fot. Materiał własny

Wczorajsze wystąpienie Jeromego Powella poza krótkoterminową zmiennością przeszło bez większego echa. Po pierwsze wynikało to z dość luźnego formatu spotkania (jedynie seria pytań i odpowiedzi od prowadzącego spotkanie, bez dokumentu towarzyszącego). Po drugie przewodniczący FOMC nie powiedział niczego zaskakującego.

W odniesieniu do procesów dezinflacyjnych stwierdził, że jesteśmy na ich początku i przed nami „daleka droga” do ich zakończenia. Powell nie chciał bezpośrednio odnosić się do wpływu pojedynczych odczytów (np. styczniowych payrolls), ale stwierdził, że jeśli dane będą lepsze od oczekiwań, będzie wymagać to większych podwyżek stóp procentowych. Ponownie również podkreślił konieczność śledzenia inflacji bazowej z wyłączeniem czynszów.

Obligacje: Powell bez większego wpływu na FI - 1

Zmiany na UST były wczoraj symboliczne. Krzywa przesunęła się na głównych węzłach o +3, +4, oraz +5 pb. do odpowiednio 4,47% (2Y), 3,67% (10Y) oraz 3,72% (30). Wyższe wzrosty dochodowości obserwowaliśmy w strefie euro (ale bez wyraźnego rozszerzania spreadów bund minus peryferie). Niemieckie rentowności na głównych węzłach wzrosły o 9, 7 oraz 3 pb. do odpowiednio 2,70% (2Y), 2,36% (10Y) oraz 2,32% (30Y). Brak danych makro w strefie euro powinien uspokoić nastroje w pierwszej części dnia.

W drugiej natomiast, wraz rozpoczęciem notowań w USA i zaplanowaną seria wystąpień przedstawicieli FOMC zmienność może się zwiększyć (5 członków ma zabrać głos, w tym John Williams przewodniczący nowojorskiego oddziału Fed).

Obligacje: Powell bez większego wpływu na FI - 2

 

Silna przecena SPW

Krajowy dług opierał się przecenie na początku tygodnia, jednak wtorkowa sesja (szczególnie druga część) zmieniła jego obraz. Utrzymująca się presja na rynkach bazowych oraz ryzyko jastrzębiego wystąpienia Jeromego Powella spowodowały gwałtowne osłabienie SPW. Wzrosty dochodowości na głównych węzłach wyniosły 20, 24 oraz 25 pb. do odpowiednio 6,16%, (2Y), 6,06% (5Y) oraz 6,13% (10Y). Biorąc pod uwagę ograniczone osłabienie FI na peryferiach strefy euro oraz cały czas niższe rentowności w Czechach oraz na Węgrzech w porównaniu do połowy ub. tyg. (w Polsce są ok. 10 pb. wyższe na całej krzywej) skala przeceny SPW wydaje się być przesadzona. W rezultacie oczekujemy stabilizacji nastrojów mimo ogłoszenia po południu wyników posiedzenia RPP i jutrzejszej konferencji prezesa Glapińskiego.


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk