• Odbierz prezent
Obligacje: Nachylenie UST blisko minimów z 2000 roku. Wtedy po 6 miesiącach FOMC rozpoczął obniżki stóp...
fot. Materiał własny

W piątek amerykańskie obligacje skarbowe ponownie zyskiwały na długim końcu. W porównaniu do czwartku tym razem krótki koniec podniósł się. Nastąpiło to w reakcji na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy, w którym główna zmienna przebiła rynkowe oczekiwania. Warto natomiast odnotować, że po początkowej reakcji odrobiono dużą część strat na wycenie papierów. Wypadkowo krzywa przesunęła się o +3, -4 i -9 pb. do odpowiednio 4,29% (2Y), 3,49% (10Y) i 3,55% (30Y), osiągając nachylenie na poziomie -0,74 p.p. Kolejną sesję zbliża się zatem do minimów z maja 2000 roku na poziomie -0,95 p.p. Wtedy FOMC pół roku później rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych.

W Europie natomiast dochodowość obligacji przeważnie rosła. Średnia zmiana wyniosła +2,5 p.p. Malały natomiast długie końce niektórych z państw członkowskich unii walutowej. Krzywa niemiecka przesunęła się na głównych węzłach o +8, +3 i -3 pb. do odpowiednio 2,11% (2Y), 1,86% (10Y) i 1,62% (30Y).

Obligacje: Nachylenie UST blisko minimów z 2000 roku  - 1

W niedzielne popołudnie zdążył wypowiedzieć się François Villeroy z EBC. Zapewniał, że po grudniowym posiedzeniu EBC (15.12), na którym spodziewa się podwyżki o 50 pb., cykl zacieśniania będzie kontynuowany i na razie ciężko powiedzieć, kiedy zakończy się. Natomiast dziś o poranku obligacje delikatnie tanieją po mieszanej sesji na azjatyckich parkietach giełdowych. Sądzimy, że Europa może dziś nadganiać ruch UST z piątkowego wieczoru zza Oceanu.

 

Spokojne zamknięcie tygodnia na krajowym FI

Wobec pustego kalendarza makro w kraju zmienność SPW pozostawała ograniczona w porównaniu do rynków bazowych. W trakcie dnia obniżyła się na całej długości, w tym na głównych węzłach o 2, 3 i 4 pb. do odpowiednio 4,29% (2Y), 3,49% (5Y) i 3,55% (10Y). Krzywa PLN IRS obniżyła się analogicznie (śr. -5 pb.). Najmocniej zyskiwał papier DS0725 (-9 pb.). W tle wypowiedział się Wiesław Janczyk z RPP. Mówił o braku konieczności podwyżek w świetle obecnych informacji o gospodarce.

Obligacje: Nachylenie UST blisko minimów z 2000 roku  - 2

Sądzimy, że w tym tygodniu możemy być świadkami pewnego odreagowania spadków dochodowości z zeszłego tygodnia w ramach realizacji zysków, ale wciąż w ramach kontynuacji dotychczasowego trendu. Powinno mieć to miejsce w ramach korelacji z rynkami bazowymi.


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk