Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Obligacje: Korekta w Europie i polsko-amerykańskie święta
fot. Materiał własny

W piątek nie odbywał się handel amerykańskimi obligacjami, ze względu na wolne (Dzień Weterana). Natomiast handlowane w tym czasie w Europie T-Note (kontrakty na 10-letnie UST) sugerują korektę zysków z czwartku, gdy krzywa UST obniżyła się wtedy o śr. 29 pb. na całej długości po publikacji październikowych danych o CPI. Raportowana tam miesięczna dynamika okazała się niższa od rynkowych oczekiwań (0,4% vs 0,6% m/m) i uruchomiła falę dostosowań wyceny szerokiego spektrum aktywów finansowych pod łagodniejszą ścieżkę podwyżek stóp przez FOMC.

W Europie z kolei handel odbywał się normalnie. Niemiecka krzywa podniosła się niemal równolegle o śr. 15 pb. na całej długości do odpowiednio 2,14% (2Y), 2,16% (10Y) i 2,12% (30Y). Tym ruchem na niektórych punktach krzywej oddały niemal całe zyski lub nawet więcej po czwartkowym ruchu po raporcie CPI z USA.

W piątek po południu zostały opublikowane wstępne wyniki badań nastrojów gosp. dom. przez Uniwersytet w Michigan za listopad. Wskazały na delikatny wzrost oczekiwań inflacyjnych oraz na pogorszenie nastrojów konsumenckich (w przypadku oceny warunków do kupienia domu do cyklicznych minimów).

Obligacje: Korekta w Europie i polsko-amerykańskie święta  - 1

Dziś oczekujemy lekkiego odreagowania ubiegłotygodniowych spadków rentowności UST. Na rynkach bazowych kalendarz makro jest prawie pusty. Ewentualnym źródłem zmienności mogą być wystąpienia członka zarządu EBC F. Panetty oraz wiceprezes Fed L. Brainard.

 

Imponujące umocnienie SPW pod wpływem globalnych trendów i prezesa Glapińskiego

Na wzrostach cen na rynkach bazowych zyskiwały także krajowe obligacje. Podobnie oddziaływała konferencja prasowa Adama Glapińskiego. Krzywa SPW obniżyła się imponująco na całej długości krzywej w ruchu wypłaczajacym o odpowiednio 67, 56 i 48 pb. do odpowiednio 7,13% (2Y), 7,40% (5Y) i 7,22% (10Y). Papier PS0424 zanurkował nawet o 70 pb. Analogicznie przesunęły się krzywe PLN IRS i PLN FRA.

Obligacje: Korekta w Europie i polsko-amerykańskie święta  - 2

W poniedziałek spodziewamy się dalszych spadków rentowności SPW, choć przeszkadzać w tym może lekkie odreagowania na rynkach bazowych. Uważamy jednak, że czynniki krajowe związane z polityką RPP nie zostały jeszcze w pełni zdyskontowane.


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk