Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,28%
USD / PLN3,98-0,22%
CHF / PLN4,42-0,17%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08-0,05%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje High Yield w perspektywie: Wpływ inflacji

Franklin Templeton | 15:05 13 wrzesień 2021
Obligacje High Yield w perspektywie: Wpływ inflacji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nasz zespół ds. wysokodochodowych kredytów korporacyjnych monitoruje wpływ inflacji na różne sektory rynku, zwracając uwagę na cztery czynniki: inflację kosztów produkcji, siłę cenową, wpływ na zyski i podatność na przeszacowania. Matt Fey i Brian French omawiają tutaj, które sektory mogą być bardziej dotknięte tymi czynnikami oraz dlaczego kredyty korporacyjne w ogóle powinny być w stanie przetrwać inflację w miarę dobrze.

Inflacja jest gorącym tematem, i to nie bez powodu

Miary inflacji w ciągu ostatnich kilku miesięcy były wręcz historyczne. Jednak ostatnie dane wydają się wskazywać na pewne ochłodzenie - wiele towarów znajduje się daleko od swoich szczytów, chińska gospodarka i rynki są w rozsypce, wariant COVID-19 Delta ma wpływ na aktywność gospodarczą, a napięcia geopolityczne rosną. Wydaje się, że nie brakuje czynników, które mogą doprowadzić do spowolnienia lub ograniczenia inflacji. Czy to oznacza, że inwestorzy mogą zignorować inflację i skierować swoją uwagę gdzie indziej? Uważamy, że to może być przedwczesne i że nadal rozsądnie jest rozważać wpływ, jaki inflacja może mieć na różne klasy aktywów.

To, co wyróżnia obecne środowisko, to szeroki charakter inflacji kosztów produkcji, obejmujący surowce, logistykę/transport i pracę, jak również niedobory dóbr pośrednich, takich jak półprzewodniki. W połączeniu ze spiętrzonym popytem, gdy gospodarki ponownie się otwierają, a konsumenci są bogatsi o oszczędności, daje to firmom rzadką możliwość kształtowania cen.

Nasz zespół ds. kredytów korporacyjnych monitorował komunikaty prasowe, komentarze zarządu i dane branżowe, aby ocenić bieżące znaczenie inflacji i potencjalne implikacje dla amerykańskiego rynku obligacji korporacyjnych typu high yield. Dzięki tej analizie, kilka rzeczy stało się oczywistych:

Reklama

Nawet jeśli inflacja się uspokoi, wpływ gwałtownego wzrostu w ostatnich kilku miesiącach będzie prawdopodobnie odczuwalny przez kilka kolejnych miesięcy, a nawet kwartałów.

Niektóre sektory prawdopodobnie odczują większy wpływ inflacji kosztów produkcji niż inne.

Ogólnie rzecz biorąc, amerykańskie wysokodochodowe kredyty korporacyjne powinny w większości scenariuszy dość dobrze znosić inflację.

Przeanalizujmy każdy z tych punktów nieco bardziej szczegółowo

Ostatni wzrost inflacji będzie prawdopodobnie nadal odczuwalny w nadchodzących kwartałach. Jak wynika z komentarzy zarządów podczas rozmów o wynikach za drugi kwartał 2021 r., większość presji na koszty produkcji nie tylko nie ustąpiła, ale w wielu przypadkach uległa pogorszeniu w porównaniu z wcześniejszym okresem roku. Na przykład, kilka firm motoryzacyjnych wskazało na większe niż oczekiwano skutki niedoborów półprzewodników, wyższych kosztów transportu i logistyki oraz wyższych cen surowców. Oczekuje się, że niedobory półprzewodników, które początkowo miały się zmniejszyć w drugiej połowie roku, pozostaną wyzwaniem, a ograniczenia w dostawach prawdopodobnie przedłużą się do 2022 roku. W sektorze chemicznym utrzymujące się skutki zimowej burzy Uri nadal ograniczają dostępność tworzyw sztucznych, wykorzystywanych jako półprodukt w szerokiej gamie produktów, a wpływ huraganu Ida grozi dalszym pogorszeniem sytuacji.

W międzyczasie koszty transportu morskiego nadal rosną z powodu niedoboru sprzętu i siły roboczej w kraju, jak również z powodu zamknięcia portów międzynarodowych i niedoboru siły roboczej z powodu zakażeń wirusem COVID-19, co spowodowało opóźnienia i przesunięcia statków i kontenerów. Podczas gdy niedobór siły roboczej w kraju może się zmniejszyć w najbliższym czasie w miarę wygasania zasiłków dla bezrobotnych i powrotu dzieci do klas, koszty transportu i logistyki prawdopodobnie pozostaną na bardzo wysokim poziomie co najmniej do czwartego kwartału tego roku. Odzwierciedla to popyt, ponieważ detaliści próbują uzupełnić i tak już niskie zapasy i odpowiednio zaopatrzyć się na święta, w połączeniu z utrzymującymi się skutkami zakłóceń międzynarodowych.

Reklama

Firmy stawiają w dużej mierze na politykę cenową, a także na produktywność i środki oszczędności kosztów, aby złagodzić wpływ na marże. W niektórych branżach firmy mają podpisane kontrakty, które pozwalają im przenosić wzrost kosztów produkcji na klientów, ale często te podwyżki cen następują z opóźnieniem. Inne firmy ujawniły plany podniesienia cen w ciągu kilku miesięcy i/lub kwartałów, aby nie stwarzać problemów dla klientów i nie ryzykować zachwiania popytu. Podczas rozmów o wynikach finansowych za drugi kwartał wiele firm mówiło o tym, że wprowadziło już jedną lub więcej rund podwyżek cen, przy czym niektóre zobowiązały się do dalszych podwyżek, a niektóre powiedziały, że wprowadzą dodatkowe ceny w razie potrzeby. Takie podwyżki cen będą miały miejsce w całym łańcuchu dostaw przez co najmniej najbliższy kwartał lub dwa, a niektóre działania będą kontynuowane do 2022 roku.

Niektóre sektory prawdopodobnie odczują większy wpływ inflacji kosztów produkcji niż inne.

Aby ocenić, jak różne sektory wysokodochodowe mogą poradzić sobie w obecnym okresie inflacji, wzięliśmy pod uwagę następujące czynniki:

Inflacja kosztów produkcji: Jak duży wpływ na daną branżę ma presja inflacyjna w zakresie surowców, transportu i pracy, a także niedobory dóbr pośrednich, takich jak półprzewodniki.

Siła cenowa: W jakim stopniu emitenci z danej branży będą w stanie zrównoważyć wyższe koszty produkcji poprzez wyższe ceny.

Wpływ na zyski: Jaki wpływ na rentowność będzie miała inflacja netto kosztów produkcji i wyższe ceny. Uwzględnia to stopień siły cenowej, jak również potencjalne opóźnienia czasowe w podnoszeniu cen w celu pokrycia wyższych kosztów produkcji.

Reklama

Podatność na ponowną wycenę: Jak bardzo dany sektor jest podatny na ponowną wycenę obligacji ze względu na wpływ wyższej inflacji kosztów produkcji na zyski, przy uwzględnieniu bieżących poziomów obrotu.

Analiza ta pokazuje, że niektóre sektory, takie jak motoryzacja, produkty konsumenckie, żywność i napoje oraz handel detaliczny są prawdopodobnie narażone na podwyższone ryzyko negatywnej ponownej wyceny obligacji w tych sektorach. I odwrotnie, oczekuje się, że sektory takie jak poszukiwanie i produkcja energii oraz metale i górnictwo skorzystają na wyższych cenach surowców i w tym kontekście mają większy potencjał wzrostu niż spadku wyceny.

Ogólnie rzecz biorąc, amerykańskie wysokodochodowe kredyty korporacyjne powinny w większości scenariuszy dość dobrze znosić inflację.

Oceniając każdy sektor branżowy przy użyciu tej metodologii, a następnie biorąc pod uwagę wagę w indeksie ICE BofA US High Yield Constrained Index, stwierdziliśmy, że ponad połowa indeksu należy do branż o niskiej podatności na przeszacowania, a kolejne 20% należy do branż, które skorzystają na wyższych cenach surowców.1 Tylko około 25% indeksu należy do branż o podwyższonym ryzyku przeszacowania w wyniku presji inflacyjnej, przy czym tylko niewielki podzbiór tych sektorów charakteryzuje się wysokim potencjalnym ryzykiem przeszacowania. Należy również zauważyć, że niektóre z tych branż mogą korzystać z innych czynników kompensujących, takich jak wyższe wolumeny, które mogą złagodzić ryzyko przeszacowania wynikające z inflacji kosztów produkcji.

W związku z tym uważamy, że amerykańskie obligacje korporacyjne o wysokiej rentowności w ujęciu ogólnym mogą być narażone na jedynie umiarkowane ryzyko związane z potencjalnym wpływem inflacji kosztów produkcji i niedoborów na podstawy kredytowe, chociaż naszym zdaniem istnieją korzyści, które można uzyskać dzięki starannemu ważeniu sektorów i selekcji kredytów.

Reklama

Należy również rozważyć, jaki wpływ na tę klasę aktywów miałby wzrost rentowności obligacji skarbowych w odpowiedzi na wyższe od oczekiwanych odczyty inflacji. Uważamy, że spready amerykańskich obligacji high yield mogą ulec kompresji, aby wchłonąć mierzony wzrost rentowności obligacji skarbowych, biorąc pod uwagę, że spready nadal znajdują się na historycznie niskich poziomach w różnych kategoriach ratingowych, a wskaźnik niewypłacalności prawdopodobnie pozostanie na bardzo niskim poziomie co najmniej do 2022 r.

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama

Czytaj dalej