• Odbierz prezent
Obchody kamienia milowego funduszy ETF i spojrzenie na zmienność
fot. freepik.com

W tym wpisie przerywam moją zwyczajową dyskusję na temat niuansów rynków kapitałowych funduszy ETF, by uczcić pewien kamień milowy. Pierwszy aktywny akcyjny fundusz ETF firmy Franklin Templeton - Franklin US Low Volatility ETF (FLLV) - obchodził właśnie pięciolecie swojego istnienia. Niedawno przeprowadziłem wywiad z Toddem Brightonem, głównym zarządzającym portfelem FLLV. Rozmawialiśmy o ewolucji aktywnych funduszy ETF na rynku w ciągu ostatnich pięciu lat i o tym, w jaki sposób mogą one odpowiadać na kluczowe potrzeby inwestorów, takie jak zarządzanie zmiennością rynku akcji. Oto podsumowanie tej rozmowy.

Patrząc pięć lat wstecz, naprawdę niesamowicie jest widzieć, jak bardzo zmienił się krajobraz ETF-ów. W 2016 r. fundusze ETF wciąż były synonimem inwestowania "pasywnego" lub "śledzącego indeksy". Aktywne ETF-y stanowiły zaledwie 2% całkowitego przepływu ETF-ów w USA w tym roku. Fast forward forward to the end of September of 2021 and they have now accounted for 10% of total US ETF flows with assets now totaling more than $275 billion of assets under management (AUM). Wzrost ten jest zdumiewający - aktywne ETF-y mają pięcioletnią roczną stopę wzrostu (compound annual growth rate - "CAGR") wynoszącą 46%, podczas gdy wszystkie ETF-y (w tym aktywne) mają pięcioletnią stopę wzrostu (CAGR) wynoszącą zaledwie 16%.1 Można oczekiwać, że ten wysoki wzrost będzie się utrzymywał, zwłaszcza w obliczu uchwalenia ETF Rule, w której stwierdzono, że nie ma różnic operacyjnych między aktywnymi i pasywnymi ETF-ami.2

Todd podkreślił, jak ważne jest uwzględnienie zmienności w wielu cyklach rynkowych. Od momentu uruchomienia FLLV w 2016 r. miały miejsce dwa okresy wyraźnie podwyższonej zmienności rynkowej. Pierwszy z nich miał miejsce w czwartym kwartale 2018 r., kiedy wojna handlowa między USA a Chinami zaczęła się naprawdę nasilać. Drugi rozpoczął się w marcu 2020 roku, kiedy świat zmagał się z pandemią COVID-19. Jednak w okresie pięcioletnim, pomimo tych wyłomów, rynki akcji generalnie zyskały na wartości. Dlatego ważne jest dla nas, abyśmy mogli uczestniczyć we wzroście, jak również ograniczać spadki.

Równoważenie spojrzenia fundamentalnego i ekranów zmienności

Proces inwestycyjny FLLV opiera się na dogłębnej analizie fundamentalnej, jak również na analizie ilościowej w celu zidentyfikowania spółek, które wykazały najniższy poziom zmienności w każdym sektorze. Proces ten rozpoczyna się od szerokiego uniwersum inwestycyjnego pochodzącego z pakietów kilku funduszy inwestycyjnych Franklin Templeton. Następnie, uniwersum spółek jest poddawane wielookresowemu badaniu ilościowemu, które polega na analizie zrealizowanej zmienności w wielu okresach w przeszłości. W wyniku tego wyselekcjonowane zostają akcje, które są następnie analizowane pod kątem fundamentalnym, aby zrozumieć, czy model biznesowy, dynamika branży lub rynki docelowe przyczyniły się do obniżenia zmienności.

Aktywna różnica

Jak wspomniano powyżej, FLLV stosuje aktywne podejście i łączy historyczne profile zmienności z naszymi fundamentalnymi ocenami spółek. Rówieśnicy zarządzani pasywnie stosują podejście, które polega wyłącznie na badaniu historycznej zmienności lub starają się zbudować portfel o jak najmniejszej zmienności. Takie podejście może również prowadzić do uprzedzeń sektorowych i ograniczać potencjał wzrostu w okresach, gdy rynek zachowuje się nieco bardziej dynamicznie. Z drugiej strony, FLLV stara się zachować równowagę pomiędzy zarządzaniem ryzykiem a wzrostem wartości kapitału.

W perspektywie kolejnych pięciu lat zarządzanie zmiennością będzie prawdopodobnie nadal istotnym czynnikiem dla inwestorów, a ja osobiście jestem podekscytowany faktem, że mam konia w wyścigu, który moim zdaniem pokaże wartość aktywnego zarządzania.

Nota prawna


Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk