• Odbierz prezent
Obawy na rynku. Notowania indeksów giełdowych (S&P 500, NASDAQ, DAX, CAC)
Z artykułu dowiesz się:

- ile traciły bądź zyskały indeksy giełdowe 

- o sytuacji funduszy inwestycyjnych 

Kolejny tydzień należał do udanych dla inwestorów na rynkach akcji. O ile wzrosty dotyczyły głównie indeksów na rynkach rozwijających się, o tyle ich tempo nie było już jednak tak dynamiczne jak wcześniej. Paliwa do wzrostów na początku tygodnia dała informacja odnośnie pomyślnych testów dotyczących kolejnej szczepionki na COVID-19, tym razem wyprodukowanej przez firmę Moderna. Z kolei w środę na rynek napłynęły pozytywne informacje aktualizujące wyniki produktu firmy Pfizer, według których skuteczność szczepionki wzrosła do 95%. O 5 p .p. więcej niż poprzednio i o tyle samo więcej niż ma firma Moderna.

O ile fakt opracowania skutecznej szczepionki na COVID-19 jest dobrą informacją dla rynków i powinno to pozytywnie wpłynąć na proces ożywienia światowej gospodarki, tak należy zauważyć że w krótkim okresie ryzyko związane z koronawirusem są o wiele większe. Wirus wciąż rozprzestrzenia się w szybkim tempie, a kolejne kraje decydują się na zaostrzanie restrykcji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała ludzi do ograniczenia publicznych i prywatnych zgromadzeń i zaproponowała wprowadzenie masek na twarz dla wszystkich uczniów, ale nie udało jej się przeforsować szeregu nowych środków. Z kolei władze Nowego Jorku zdecydowały się zamknąć szkoły z powodu rosnącej liczby przypadków koronawirusa.

Powyższe obawy najmocniej uderzyły w wyceny spółek z rynków rozwiniętych. S&P500 zanotował spadek o 0,77%, a technologiczny Nasdaq wzrósł o 0,22% przerywając swoją relatywną słabość wobec pierwszego z indeksów, która miała miejsce od kilku tygodni. W USA, oprócz negatywnego wpływu informacji odnośnie koronawirusa, rynek negatywnie zareagował również na wypowiedzi Sekretarza Skarbu USA (Steve’a Mnuchin’a), który poinformował, że główne programy pożyczkowe Fed związane z pandemią wygasną już 31 grudnia bieżącego roku.

Mimo iż środki te nie były wykorzystywane w dużej skali, były swoistym zabezpieczeniem na najczarniejszy scenariusz rynkowy. Rozpoczynający się tydzień dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych będzie krótszy z racji czwartkowego Święta Dziękczynienia, co może po części wpłynąć na zmienność na rynku akcji. Trochę lepiej radziły sobie spółki z państw rozwiniętych Starego Kontynentu. Niemiecki DAX wzrósł o 0,46%, a francuski CAC40 o 2,15%. W dalszym ciągu jesteśmy świadkami odbicia wycen europejskich banków, których indeks branżowy (Euro Stoxx Banks) wzrósł w ciągu zeszłego tygodnia o 4%.

Tak jak zostało wspomniane to na początku, relatywną siłę pokazały w zeszłym tygodniu spółki z państw należących do rynków rozwijających się - sam indeks MSCI Emerging Markets wzrósł w tym czasie o 1,76%. Shanghai Composite Index zanotował dodatnią stopę zwrotu na poziomie 2,04%, a koreański KOSPI 2,39%. Na tym tle znakomitą stopę zwrotu wykazał krajowy, szeroki indeks akcji (WIG), który wzrósł o 3,39%. Siła napędową wzrostów były największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20, który zanotował tygodniową stopę zwrotu na poziomie +4,08%. Kapitał na krajowym rynku akcji kierował się w stronę branż cyklicznych, co widać min. po zachowaniu indeksów branżowych. Najwięcej zyskały min. WIG-Motoryzacja (+6,31%) oraz WIGPaliwa (+6,26%). Najgorzej radziły sobie spółki telekomunikacyjne, energetyczne i podmioty należące do indeksu WIG-Leki, który stracił 0,73%.

Wzrost apetytu na ryzykowne aktywa wpłynął na spadki notowań metali szlachetnych, uznawanych powszechnie za tzw. „bezpieczne przystanie”.

Kwotowania złota zanotowały w czwartek najniższe poziomy od I połowy listopada, gdy dotarły do strefy 1855 USD/uncja.

Informacja dot. rynku funduszy inwestycyjnych

W związku z kontynuacją wzrostów na rynkach akcji, ubiegły tydzień przyniósł największy wzrost wycen funduszy akcji. Liderem był segment funduszy akcji zagranicznych z wynikiem +1,26%. W powyższej kategorii najlepiej radzili sobie zarządzający funduszami akcji europejskich rynków wschodzących (+2,49%) oraz tureckich (+2,95%). W ramach funduszy akcji polskich (+0,90%) wzrosty objęły zarówno fundusze akcji polskich uniwersalne jak i małych i średnich spółek, które odnotowały kolejno wyniki na poziomie 1,02% i 0,80%. „Pod kreską” tydzień zakończyli zarządzający funduszami rynku surowcowych, które straciły średnio 0,64%, co było min. pochodną słabego zachowania metali szlachetnych takich jak złoto i srebro.

Fundusze dłużne zagraniczne zakończyły tydzień z wynikiem na poziomie 0,31%. Fundusze dłużne PLN zachowywały się słabiej i śrdnio zyskały jedynie 0,08%. Najlepiej relatywnie radziła sobie grupa funduszy papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych (+0,19%), a najsłabiej papierów dłużnych polskich skarbowych, które straciły średnio 0,01%.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk