• Odbierz prezent
obamacare
Z artykułu dowiesz się:

- Jak polityka wpływa na rynki

Obamacare to najgorętsze hasło w amerykańskiej polityce. Reforma systemu opieki zdrowotnej nie jest też obojętna dla rynków. Oczywiście, inwestorzy nie są zainteresowani treścią projektu ustawy, ale wynikiem głosowania, który może umocnić pozycję Donalda Trumpa, a przy tym wpłynąć na notowania dolara amerykańskiego.  Amerykańscy senatorzy wybrali jednak drogę, która na jakiś czas powstrzymuje reformę zainicjowaną przez Donalda Trumpa.

 

Obamacare nieruszona

Odwołanie ustawy o systemie opieki zdrowotnej, którego pomysłodawcą był Barrack Obama jest dla Republikanów i Donalda Trumpa niczym Niekończąca się Opowieść Wolfganga Petersana. Nie powiodła się próba całkowitego zniesienia ustawy, niemożliwe jest także na ten czas zreformowanie systemu opieki zdrowotnej w sposób, który proponuje Donald Trump. Jak się okazało dziś rano, nawet częściowe zniesienie niektórych elementów Obamacare jest również niewykonalne. Senat USA zadecydował stosunkiem 51 głosów przeciwko do 49 za zniesieniem reformy Obamy. Kto zatem przeforsował pozostawienie ustawy poprzedniego Prezydenta? O dziwo, odpowiedzialni za to byli trzej Republikanie: Susan Collins z Maine, Lisa Murkowski z Alaski oraz znany John McCain z Arizony. Mitch McConell – lider większości w Senacie po głosowaniu miał skomentować:

„To wyraźnie rozczarowujący moment”. Tak, to w rzeczy samej rozczarowanie. Żałuję, że nasze wysiłki nie były wystarczające tym czasem”.

Trump zaś stwierdził, że senatorowie, którzy byli przeciwni zniesieniu Obamacare zawiedli Amerykanów.

Pomimo rozczarowania Donalda Trumpa, Obamacare pozostaje. Inwestorzy na ten moment mogą przenieść swoją uwagę na inną reformę, tym razem systemu podatkowego. Swoją drogą, ta reforma nie zmierza też w kierunku pożądanym przez Donalda Trumpa. Obie reformy były elementem kampanii wyborczej obecnego Prezydenta USA.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk