• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
O sprzeczności sygnałów, czyli krótka opowieść o dwóch sugestywnych formacjach pin bar
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego warto wspomagać się w analizie szerszymi interwałami

- W jaki sposób interpretować sprzeczność sygnałów Price Action na różnych interwałach czasowych

Po sesji 17 kwietnia 2015 uważny obserwator i zwolennik analizy price action miał powody do zadowolenia. Zerkając na dzienny wykres GBPUSD dostrzegł zapewne spadkową formację pin bar. Świeca mogła się podobać z kilku powodów: klasyczna budowa, zgodność z długoterminowym trendem, istotne horyzontalne umiejscowienie.

 

Ten ostatni argument mógł być szczególnie interesujący, bowiem sugerował, że świeca z 17 kwietnia mogła być uznana za negację wybicia powyżej horyzontalnego oporu 1.5000. Czyli mogła być tzw. fałszywym wybiciem (false break). A więc zgodność sygnału z trendem, jego struktura (pin bar), oraz uformowanie na horyzontalnym poziomie pewnie przekonały niejednego tradera do otwarcia pozycji krótkiej z targetem w okolicach 1.4730. Wiele razy byliśmy przecież świadkami, jak po takich sygnałach cena potrafi gwałtownie przyśpieszyć ruch w oczekiwaną stronę.

 

Wykres 1.

 

Nie zawsze piękny jest dobry

A jednak nie byłem entuzjastą tej formacji i nie otworzyłem pozycji zgodnej z jej kierunkiem. Pytasz o powody tak dziwnej decyzji? Czyżby dopadła mnie choroba paralysis by analysis, co w skrócie oznacza tak głębokie zaangażowanie w analizy, że podjęcie decyzji staje się niemożliwe? Nial Fuller przestrzega przed wszelkimi formami nadmiaru. Poza dobrze zrozumianym zjawiskiem overtradingu, może również zaatakować mniej oczywista dolegliwość - overthinking. Pamiętasz mleczarza Tewiego ze Skrzypka na dachu? - Z jednej strony... on jest nikim (oblubieniec najstarszej córki), niczego nie posiada, kompletne zero, ale z drugiej strony... gorzej już być nie może.. może być tylko lepiej... - Ach, co to był za film! [...]

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Zbigniew Wieczorek

Specjalizuje się w analizie Price Action z perspektywy wysokich interwałów czasowych. Dr nauk humanistycznych, wykładowca filozofii i logiki.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk