• Odbierz prezent
O roli systemów przechowujących dane firm. Wywiad z Piotrem Suwałowskim, CEO SerwNet
fot. freepik.com

Panie Piotrze, firma SerwNet to lider jeśli chodzi o wdrażanie oprogramowania w przedsiębiorstwach. Jak przez okres działania firmy, czyli ponad 20 lat, zmieniły się sposoby przechowywania danych?

Choć może się to zdawać nieprawdopodobne, jeszcze nie tak dawno temu na rynku istniały poważne firmy, które bazy swoich klientów przechowywały w formie papierowej. Wraz z komputeryzacją przedsiębiorstw, sposób przechowywania danych zmienił się diametralnie, a w tym obszarze również ciągle przychodzą jakieś nowinki. Najpierw były dyski, a obecnie większość danych przechowujemy już w chmurze internetowej. Myślę też, że zmieniło się nasze podejście do danych – kiedyś nie przechowywaliśmy ich tak skrupulatnie, a dzisiaj liczy się każda najmniejsza informacja.

Jakie branże powinny zwracać szczególną uwagę na analitykę danych?

W obecnych czasach, wielcy gracze praktycznie ze wszystkich branż wdrażają w swoje działania analizę danych. Wszędzie tam, gdzie mamy produkt czy usługę skierowaną do konsumentów, analityka danych będzie miała wiele zastosowań. Oczywiście, pierwsze na myśl przychodzą działalności prowadzące sprzedaż detaliczną, czy związane z e-commerce, jednak nie tylko w tych obszarach możemy czerpać z danych. Bankowość, branża gier komputerowych czy ubezpieczeń – tutaj również analityka ma duże zastosowanie. Osobiście zachęcam do analityki danych również te mniejsze biznesy, ponieważ i one mogą na tym skorzystać.

W jaki sposób odpowiednie przechowywanie danych przekłada się na lepsze wyniki firmy?

Dane to jakieś informacje – o sprzedaży, o preferencjach klientów, czy o czymkolwiek innym. I choć często kiedy patrzymy na ciąg kolumn wypełnionych cyframi, to nie widzimy w nich wiele sensu i tzw „większego obrazu”, jednak musimy pamiętać, że zadając odpowiednie pytanie i powierzając to odpowiednim ludziom, możemy w tym gąszczu cyfr znaleźć bardzo ciekawe informacje o naszych przedsiębiorstwach. Ta wiedza, oczywiście po podjęciu odpowiednich kroków może przyczynić się na przykład do zniwelowania jakiegoś błędu, o którego popełnianiu nie wiedzieliśmy, a w ten sposób zoptymalizować pewien proces w naszej firmie.

Jakie są dokładnie funkcjonalność Intranetu od SerwNet?

Podstawowe obszary robocze Intranetu – naszej aplikacji webowej do analizy i raportowania danych, to hurtownia danych oraz raporty generowane na jej podstawie. Hurtownia danych zapewnia szybki dostęp do danych klienta, które mogą pochodzić z wielu jego systemów. Raporty natomiast są generowane przez analityków, a ich wygląd i możliwości są dostosowywane do potrzeb danej firmy.

Rozmawiamy tutaj o analityce danych, jednak na koniec chciałabym również zapytać o ich prezentację – czy jej sposób jest równie ważny?

Z perspektywy pracownika, który na podstawie otrzymanego raportu ma podjąć jakieś nowe działania, sposób prezentacji danych jest nawet ważniejszy. O ile dane to surowe informacje, którymi zajmują się analitycy, o tyle raport z nich uzyskany powinien być jasny i klarowny dla wszystkich pracowników. Warto zadbać o przejrzystość oraz pełną edytowalność, tak aby móc zaprezentować wyniki uzyskanej analizy w sposób jak najbardziej intuicyjny. Takie właśnie charakterystyki staramy się nadawać raportom generowanym przez nasz Intranet.

O właściwościach i zastosowaniu aplikacji do przechowywania danych opowiedział Piotr Suwałowski, Prezes Zarządu firmy SerwNet Sp. z o.o., czołowej firmy IT istniejącej w Polsce od 1999 r. Ekspert z zakresu systemów ERP Symfonia. Przez wiele lat doradzał instytucjom w obszarach procesów zarządczych w branży IT. Obecnie realizuje projekty dla korporacji i instytucji państwowych w zakresie systemów i powiązań z  finansami, księgowością, kadrami i płacami, a także wspierające procesy sprzedażowe, logistyczne i produkcyjne. Twórca nowości, aplikacji webowej Intranet SerwNet. Prywatnie pasjonat caravaningu oraz dalekich podróży.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk