Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

O niepewności na rynku - część 2. Patologia...

psyche
Z artykułu dowiesz się:
- do jakich problemów mogą doprowadzić złe formy 'oswajania' niepewności

W drugim wpisie (część 1)  skoncentruję się  próbie diagnozy takich form oswajania niepewności na rynku, które  mogą  doprowadzić do poważnych problemów.  Będzie to więc próba odpowiedzi na pytanie:

 

Jakie są złe, szkodliwe mechanizmy oswajania niepewności na rynku? Do jakich postaw prowadzą? 

 

Za pierwszy wariant  nieprawidłowego  oswojenia niepewności uznaję  natręctwo  częstego sprawdzania stanu rynku. Grafika przedstawia  główną ideę.

O niepewności na rynku - część 2. Patologia...

Gdy ryzykuję zbyt dużo w danym zleceniu, gdy nie wiem jakich układów cenowych poszukuję na wykresie, lub gdy po prostu uzależniłem się od handlowania na forex,   doświadczenie niepewności  co do przyszłego zachowania ceny staje się wręcz  nie do wytrzymania. Jak wówczas można sobie „ulżyć”?  Emocje podpowiadają najbardziej prymitywną reakcję –  natrętne sprawdzanie zachowania ceny w każdej chwili, gdy to możliwe, a nawet wówczas, gdy to jest zdecydowanie niewskazane (np. podczas prowadzenia samochodu).

 

Oczywiście, taka forma „radzenia” sobie z niepewnością na rynku w niczym nie pomaga.

Prowadzi do destrukcji osobowości tradera, do stanu  „sałaty” umysłu i woli, to znaczy do sytuacji, gdy trader już o rynku niczego nie wie i nie jest też wstanie podejmować jakichkolwiek racjonalnych decyzji. Wszystko staje się przypadkiem, ciągłym śledzeniem zachowania ceny (również w nocy) i w końcu prowadzi do wypalenia konta (kont), wypalenia oczu i innych negatywnych konsekwencji uzależnienia i utraty kontroli.

 

Wariant drugi opiera się na paradoksie. Gdy niepewność dręczy przez dłuższy czas, gdy niepewność nadgryzła już  umysł, wolę i emocje  tradera, udręczony człowiek  pragnie doświadczyć happy endu. A ”szczęśliwy koniec” w tym przypadku to patologiczny skok w wiarę (por. filozofię S. Kierkegaarda). Trader zaczyna WIERZYĆ, że WIE, jak zachowa się cena w przyszłości. Trader zamienia więc NIEPEWNOŚĆ na PEWNOŚĆ. Paradoks, sprzeczność? A jednak się zdarza... 

 

Schemat „skoku” w WIARĘ, by odnaleźć PEWNOŚĆ  przedstawia poniższa grafika.

O niepewności na rynku - część 2. Patologia...
Jak to może wyglądać w praktyce? Prosto. Ktoś na rynku lewarowanym kupuje bez SL złoto, bo złoto „MUSI” rosnąć, bo złoto jest ZŁOTE. Tak samo się dzieje, gdy słyszymy, że „DAX na pewno spadnie”, „EURUSD nie będzie ciągle rosło, bo brak fundamentów” itp..

 

Oczywiście, rynek jest tak nieprzewidywalny,  że czasem nawet tak  kontrowersyjne  „metody” handlu się  „sprawdzają” i przynoszą zyski. Nie zmienia to jednak istoty rzeczy. WIERZĄCY TRADER, który w tajemnej inicjacji zamienił niepewność  na pewność,  jest całkowicie bezbronny wobec rynku i nie dysponuje mechanizmami mogącymi go chronić, gdy cena będzie miała jednak nieco inne zdanie, niż to przyjmuje WIERZĄCY.

 

Wariant trzeci  podaję mając pewne wątpliwości. Wiem przecież, że istnieje spora grupa traderów stosujących strategię  scalpingu  i osiągających stałe i duże zyski. Oni z reguły wiedzą  co robią na rynku i utrzymują (dostosowaną do strategii) zasadę kontroli ryzyka.

Tutaj mam więc na myśli traderów, którzy wpadają w sidła krótkoterminowej gry bez odpowiedniego przygotowania i bez zasad. Rozumiem przez to między innymi piramidowanie w dół i brak SL (lub przesuwanie SL), gdy siedzi się przed monitorem z myszką w ręce i ma się poczucie „pewności” i „kontroli”.

 

Poniższy schemat powinien pomóc w zrozumieniu głównej idei. Proszę zauważyć, że pojęcie „ patologiczne” zamieniam na „wątpliwe”, by uniknąć nieporozumień. To nie jest polemika z profesjonalnymi scalperami.

O niepewności na rynku - część 2. Patologia...

 

Podsumowanie

Jeżeli idea artykułu  nie jest błędna, to wydaje się, że główne cechy przegrywających traderów  można wyprowadzić ze złej reakcji na permanentny stan niepewności  będący udziałem każdego tradera.  Część „pozytywną” rozważań” postaram się przedstawić w trzeciej części opracowania.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
FxMag Partner
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!