• Sklep
  • Odbierz prezent
GUS nowe logo
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda nowe logo GUS

Główny Urząd Statystyczny ogłosił wyniki konkursu na nowe logo. Rozpisany 19 maja 2017 roku konkurs dotyczył nie tylko głównego logo, ale także logo dla 16 urzędów statystycznych w Polsce i logo upamiętniającego 100 lat istnienia GUS (datowane na 13 lipca 2018). Nagrodą za zwycięski projekt było 22 tys. zł.

 

Majowy konkurs

Rozpisanie konkursu przez GUS, to nie przypadkowy wymysł. Konkurs wiąże się również z przyszłoroczną, okrągłą rocznicą 100 lat istnienia urzędu. Dlatego też uczestnicy mieli za zadanie stworzyć rocznicowe logo. Jako, że w każdym województwie działają urzędy statystyczne, to projekty zawierały również osobne logo dla oddziałów wojewódzkich.

Konkurs wygrała Susana Wesołek, tym samym odebrała nagrodę główą – 22 tys. zł.

Zmiany wizualne i cel

Jak czytamy na stronie GUS, nowy zestaw graficzny: "(..)będzie wykorzystywany do celów związanych z popularyzacją statystyki publicznej oraz wiedzy o statystyce. W szczególności w ramach działalności jednostek służb statystyki publicznej zestaw logo wykorzystywany będzie na papierach firmowych i innych materiałach poligraficznych, wydawnictwach, plakatach, ulotkach, banerach promocyjnych, gadżetach okolicznościowych, nośnikach elektronicznych, na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych, a także promocyjnych materiałach multimedialnych”.

Wcześniejsze, dobrze znane logo wielu kojarzyło się z poprzednim systemem. Nieco peerelowskie literki i wzornictwo nie budziły pozytywnych skojarzeń. Tym razem jury konkursu wyłoniło spośród nadesłanych projektów minimalistyczny i dość prosty zestaw grafik. Przed nami dwa okręgi, które przenikają się, jak zbiory matematyczne. Pod okręgami prosty, jednokolorowy napis „GUS”. Do tego 16 innych dla poszczególnych, wojewódzkich oddziałów oraz ten na stulecie GUS-u.

Zestaw zwycięskich grafik

 FXMAG forex o gus(tach) się nie dyskutuje - nowe logo głównego urzędu statystycznego gus logo knf gpw 1

Źrodło: GUS

 

Ostatnio mamy do czynienia z wieloma zmianami wizualnymi wśród państwowych instytucji. Giełda Papierów Wartościowych zmieniła wygląd swojej strony internetowej. Inną instytucją, która postawiła na nowy desgin była Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zmieniło zarówno stronę internetową i logo. Poprzedni znak graficzny nie był zbyt trafny, nowy okazał się strzałem w dziesiątkę. My dosć sceptycznie podchodzimy do nowego projektu logo GUS. A wam jak się podoba nowatorski projekt?


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk