• Odbierz prezent
Nowy wariant Covid zidentyfikowany! Cena złota odrabia straty na giełdzie
fot. freepik.com

Po relatywnie spokojnej wczorajszej sesji, dzisiejszy poranek upłynął pod znakiem niepokojących informacji z Afryki – nowy wariant koronawirusa zidentyfikowany w RPA wprowadził uczestników rynku w tryb risk-off.

Najnowsze doniesienia są tym bardziej niepokojące, że wynika z nich, że mutacja ta jest odporna na działanie szczepionek, a przebycie choroby w żaden sposób nie gwarantuje ochrony przed zachorowaniem na nowy wariant. Z godziny na godzinę docierają nowe informacje o decyzjach kolejnych krajów o zawieszeniu połączeń lotniczych z częścią afrykańskich państw. W tej sytuacji nasilają się obawy o możliwość wprowadzenia całkowitych lockdownów.

Zasadniczo najnowsze informacje powinny wspierać dolara w roli bezpiecznej przystani, jednak tak się nie stało 

w chwili pisania, tj. o godzinie 12:49 indeks amerykańskiej waluty kształtuje się na poziomie 96,257. Z czego wynika ta z pozoru zaskakująca reakcja? Wraz z pojawieniem się wariantu Delta, amerykańskie władze monetarne na czele z Jerome Powellem w obawie przed wpływem tejże mutacji COVID-19 na gospodarkę postanowiły wstrzymać się z decyzją o rozpoczęciu taperingu. Dużo wskazuje, że i tym razem wykorzystają covidowy argument do dalszego odwlekania normalizacji polityki monetarnej.

 

Wzrost niepewności związany z pojawieniem się nowego wariantu COVID-19 wpłynął na wzrost ceny złota wyrażonej w amerykańskiej walucie 

w chwili pisania, tj. o godzinie 12:57 cena uncji złota wynosi 1812,58 USD/oz i notuje dzienny wzrost na poziomie 1,15%. Podobny wzrost obserwujemy na wykresie ceny złota wyrażonej w polskiej walucie – aktualnie kształtuje się ona na poziomie 7549,16 PLN/oz (+1,19% w ciągu dnia).


Aleksandra Olbryś

Analityk ds. Rynku Złota, z firmą Tavex związana od 2018 roku. Na co dzień zajmuje się monitorowaniem sytuacji na rynku metali szlachetnych i odpowiada za wartość merytoryczną, jaką przekazuje firma.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk