• Odbierz prezent
Nowy rozdział wojen walutowych

Po wywołanym pandemią wstrząsie rynków na początku roku w kolejnych miesiącach rozwinął się jasny trend ucieczki z bezpiecznego USD. Słabość dolara oznacza jednak siłę innych walut, a w dobie odbudowy gospodarczej żaden kraj nie będzie spokojnie tolerował pogorszenia konkurencyjności. Stoimy przed ryzykiem wybuchu utajonej wojny walutowej.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa nie da się porównać do innych zdarzeń, jakie w przeszłości nawiedzały rynki finansowe. Nowe warunki wymagały odważnych decyzji politycznych. Zastopowanie aktywności gospodarczej w kluczowych gospodarkach świata wywołało skokowy wzrost obaw o utratę wartości ryzykownych aktywów i spowodowało ucieczkę w płynność. Bezpieczeństwa szukano w amerykańskim dolarze, co m.in. podsycało panikę wokół gospodarek wschodzących z wysokim zadłużeniem denominowanym w USD. Rezerwa Federalna i inne banki centralne musiały przystąpić do działania, by zagwarantować nieograniczoną płynność i zdławić obawy o niedobory pieniądza. Stopy procentowe zostały ścięte do zera. Uruchomiono liczne programy wsparcia płynnościowego i pożyczkowego dla instytucji finansowych, ale też celowe dla ratowania firm niefinansowych przed bankructwem. Po ustabilizowaniu sytuacji na rynkach finansowych rozpoczął się mozolny proces odbudowy gospodarczej, gdzie banki centralne (obok pakietów fiskalnych) wciąż odgrywają istotną rolę.

Gdy wstępna panika została opanowana, a COVID-19 przestał być tajemniczym i nieznanym wrogiem, rynki zaczęły dyskontować powrót globalnego ożywienia i realizować schemat poszukiwania wyższej stopy zwrotu w ryzykownych aktywach. Bezpieczny dolar przestał być komukolwiek potrzebny, co rozpoczęło masowy odpływ i trend deprecjacyjny amerykańskiej waluty. Na pokryzysowym rynku wybór aktywów jest szeroki: rynki długu w krajach, gdzie stopy procentowe nie zostały sprowadzone do zera; rynki akcji; metale szlachetne windowane przez perspektywy długiego utrzymania ultra łagodnej polityki Fed oraz pęczniejących deficytów budżetowych. Współgra to z oceną długoterminowych kosztów polityki fiskalnej i monetarnej. Rząd USA przeznaczył ponad 2,5 bln USD (ponad 13 proc. PKB) na przeciwdziałanie skutkom pandemii, podczas gdy Fed ściął stopy procentowe o 150 bp do 0-0,25 proc., a także wznowił skup aktywów w nieograniczonej ilości.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk