• Odbierz prezent
Nowy Polski Ład. Wsparcie firm farmaceutycznych wzmocni bezpieczeństwo lekowe
  • Rząd wkrótce ma przedstawić Nowy Polski Ład, czyli plan działań i reform w wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego.
  • Konfederacja Lewiatan apeluje, aby uwzględnić w nim rolę krajowego przemysłu farmaceutycznego w zagwarantowaniu bezpieczeństwa Polaków i wzmacnianiu naszej gospodarki.

Nowy Polski Ład. Wsparcie firm farmaceutycznych wzmocni bezpieczeństwo lekowe - 1

Przerwanie globalnych łańcuchów dostaw, braki leków w Europie, problemy z dostępnością szczepionek na Covid-19 udowodniły, że w czasach kryzysu tylko lokalna produkcja gwarantuje dostęp do leków. Kryzys pandemiczny pokazał też, że każdy kraj UE w takiej sytuacji będzie realizował strategię zadbania o własnych obywateli w pierwszej kolejności, a dopiero potem - solidaryzowania się z pozostałymi państwami.

- Wysiłek rządu powinien koncentrować się na wykorzystaniu istniejących przewag w europejskim wyścigu o lokalizację wytwarzania substancji czynnych i leków. Polska z racji swojego doświadczenia i jeszcze istniejących kompetencji nadal może być hubem produkcyjnym dla naszego kraju i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Nie wolno nam przegapić tego kluczowego momentu odbudowy – mówi Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Krajowy potencjał produkcji farmaceutycznej trzeba budować konsekwentnie realizowaną strategią wzmacniania bezpieczeństwa lekowego, która powinna uwzględniać możliwość wytwarzania substancji czynnych, różnych typów leków i szczepionek w wielu zakładach produkcyjnych.

- Zdrowie publiczne jest jednym z unijnych priorytetów. Rosnąca zależność UE od importu leków i substancji czynnych z Chin i Indii to zagrożenie dla zdrowia obywateli oraz poważne straty gospodarek. Oczekujemy od rządu pilnych i zdecydowanych działań na rzecz wsparcia rodzimej branży farmaceutycznej - stworzenia warunków dla zwiększania produkcji leków w Polce oraz ekspansji międzynarodowej krajowych firm farmaceutycznych – dodaje Kinga Grafa, dyrektorka Biura Lewiatana w Brukseli.

Bezpieczeństwo lekowe Polaków nie może być pominięte w „Nowym Polskim Ładzie”, a rozwój przemysłu farmaceutycznego powinien stanowić jeden z motorów szybkiego powrotu Polski na ścieżkę wzrostu.

 


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan – organizacja pozarządowa utworzona w styczniu 1999, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Funkcję prezydenta konfederacji od 2019 pełni Maciej Witucki. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk