Advertisement
  • Odbierz prezent
Nowy historyczny rekord amerykańskiego indeksu giełdowego S&P 500

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia zakończyła się lekką zwyżką kluczowych indeksów, co przełożyło się na ustanowienie nowego historycznego rekordu przez indeks S&P 500 (+0,4%). Wśród spółek do grona banków raportujących lepsze od spodziewanych wyniki dołączył Morgan Stanley, który w I kw. zarobił netto 4,1 mld USD wobec 1,7 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Bank ze skorygowanym zyskiem na akcje wynoszącym 2,22 USD przebił konsensus zakładający zysk na poziomie 1,7 USD

Jak do tej pory w ostatnich dniach amerykańskie indeksy są wspierane przez solidne wyniki pierwszych raportujących spółek (głównie instytucji finansowych), ale również trend rosnących rentowności na obligacjach się zatrzymał, a nawet można mówić o odwrocie, dla przykładu rentowności 10 letnich obligacji po wyznaczeniu lokalnego szczytu na przełomie marca systematycznie maleją, i oddały już całą zwyżkę wypracowaną w marcu.

Dziś swoje raporty kwartalne opublikuje Coca-Cola i IBM

Krajowe indeksy w piątek nie odnotowały większych zmian, indeks blue chipów uległ delikatnej korekcie (-0,4%), a do spadków najmocniej kontrybuował CD Projekt (-5,7%), który wyznaczył nowe lokalne minimum po opublikowaniu szacunkowych wyników za 2020 r. Pod koniec tygodnia również słabo wypadły walory Allegro (-2%), natomiast największy wzrost odnotowało Orange (+2,9%) i Dino (+2%). W indeksie mWIG40 najsilniejszym walorem była Celon Pharma (+3,4%), a najsłabszym był XTB (-4,8%).

W indeksie sWIG80 najwięcej zyskała Trakcja (+10,7%),

tym samym odrobiła niemal cały spadek odnotowany w czwartek i zakończyła 2 sesję ze zwiększoną wartością obrotu wynikającą z publikacji wyników finansowych. Lokalne maksimum w cenach zamknięcia wyznaczył TIM (+7,5%), a zarząd spółki po sesji przedstawił rekomendację co do podziału zysku za 2020 r. niemal 28 mln zł miałoby trafić na dywidendę, pozostała część na fundusz dywidendowy.

Najgłębszy spadek w indeksie małych spółek odnotowało Forte (-4,7%)

Z pozostałych tematów: 1. W piątek po sesji poinformowano, że złożono wniosek o wpisanie do wykazu pracy Rady Ministrów projektu transformacji energetyki , a działania związane z wydzieleniem aktywów węglowych z Tauronu, PGE i Enei powinny zakończyć się w 2022 r. 2. Tarcza branżowa została rozszerzona i przedłużona na marzec i kwiecień.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk