• Odbierz prezent
Nowotny o polityce EBC - marcowa stymulacja w końcu przyniesie efekty
Z artykułu dowiesz się:

- Co Ewald Nowotny sądzi o bieżącej polityce EBC

Wczoraj EBC ogłosił decyzję o braku zmian w prowadzonej polityce pieniężnej. Taki krok był zgodny z tym czego oczekiwały rynki i co prognozowali ekonomiści - Ci spodziewają się kolejnego ruchu we wrześniu, zakładając, że właśnie po wakacjach EBC zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki pieniężnej.

 

Ewald Nowotny, szef banku centralnego Austrii powiedział dziś, że EBC czekał w ostatnich miesiącach czekał na rozwój sytuacji, pozwalając wdrożonym na początku roku środkom wywrzeć zamierzony efekt. Choć obecnie inflacja znajduje się dość daleko od docelowego poziomu to według Nowotnego,  a także według najnowszych projekcji ekonomistów EBC, powinna się ożywić od przyszłego roku. Najnowsze prognozy EBC dla inflacji zakładają, że w bieżącym roku będzie ona wynosić 0,2%, a w kolejnych latach odpowiednio 1,3% i 1,6%.

"W tym roku nadal będziemy mieć bardzo niską inflację ale uważamy, że już w przyszłym roku doświadczymy istotnego wzrostu dynamiki cen" - powiedział dziś Nowotny.

 

Nowotny zaznaczył jednak, że  prognozy EBC oparte są na założeniu, że na rynku ropy nie doświadczymy kolejnego okresu załamania się cen.

"W przypadku inflacji wszyscy zdajemy sobie sprawę, że głównym czynnikiem obecnie są tutaj ceny ropy naftowej" - stwierdził Nowotny.

 

EBC wprowadziło w marcu tego roku dość spory program stymulacyjny: obniżając stopy procentowe oraz poszerzając program skupu aktywów. Te środki wymagają czasu by przynieść zamierzony efekt. Nowotny jest przekonany, że znaczące efekty działań EBC pojawią się w przyszłości. Szef austriackiego banku centralnego uważa, że jest zbyt wcześnie, by mówić, że właśnie osiągnęliśmy punkt zwrotny, ale pojawiają się już oznaki poprawy sytuacji.

 

Widziałeś już naszą jedenastkę na EURO 2016? Sprawdź kto opócz Ewalda Nowotnego znalazł się w wyjściowym składzie naszej reprezentacji:

EURO 2016 - co by było gdyby...


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk