• Odbierz prezent
Nowe sytuacje to nowe możliwości inwestycyjne, czyli przyszłość rynku towarowego
fot. freepik.com

Podobnie jak technologia, przemysł surowcowy ewoluuje, a trendy się zmieniają. Rewolucje towarowe trwają zazwyczaj dziesięciolecia i wymagają dostosowania całej infrastruktury i branży, ale należy pamiętać, że są one możliwe.

Ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną, najbogatsze kraje świata i konsumenci odchodzą od paliw kopalnych, których wydobycie pozostawia szkodliwy dla środowiska ślad węglowy. Przykładem katalizatora zmian jest wprowadzony przez UE zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi po 2035 roku. Może to zwiększyć popyt na surowce potrzebne do budowy silników elektrycznych, baterii i akumulatorów, takie jak lit. Zakaz ten może mieć również wpływ na rynek ropy naftowej. Z drugiej strony, popyt na energię słoneczną może okazać się katalizatorem do wzrostów dla cen krzemu, który jest wykorzystywany do produkcji paneli słonecznych.

Nowa sytuacja stwarza nowe możliwości inwestycyjne; w ciągu ostatnich kilku lat bardzo zyskały aktywa producentów paneli fotowoltaicznych, producentów turbin wiatrowych i firm wydobywających uran. Wśród najbardziej przyjaznych dla środowiska paliw kopalnych wyróżnia się gaz ziemny, ale ze względu na problemy z jego dostawami gospodarki prawdopodobnie przestawią się na źródła, z którymi nie wiążą się podobne czynniki ryzyka.

W związku z tym, beneficjentami zmian w energetyce mogą być energia jądrowa, wiatrowa i słoneczna oraz różne źródła alternatywne. Spekulantów przyciąga również wciąż abstrakcyjna wizja wydobycia zasobów energetycznych i pierwiastków poza Ziemią, np. helu-3 znajdującego się na Księżycu.

Ceny gazu ziemnego i ropy naftowej gwałtownie wzrosły w 2022 r. I w związku z tym czekać nas może szczególnie burzliwy okres. Rynek towarowy ze względu na swoje strategiczne znaczenie będzie przyciągał dużą uwagę rynków, a powrót dużej zmienności przyciągnie inwestorów i traderów.

 

Odbierz bezpłatny ebook


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk