• Odbierz prezent
Nowe podmioty na liście KNF. Uwaga na platformę Trade5000

W czwartek 18 października na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zostały wpisane cztery nowe podmioty, w tym jeden oferujący usługi brokerskie na rynku kontraktów CFD.

 

Urząd KNF umieścił na liście ostrzeżeń cztery podmioty: International Payments 5000, obsługujący platforme handlową Trade5000, ESTI Group, WGT S.A. oraz Usługi Konsultingowe Artur Swendrak.

 

Szczególna uwagę należy zwrócić na zarejestrowanego w Estonii brokera Trade5000, który oferuje produkty inwestycyjne oparte na kontraktach CFD na rynku walutowym, surowcowym oraz akcyjnym. W ofercie posiada również zdelegalizowane na terenie UE opcje binarne. Broker nie posiada jakichkolwiek licencji od regulatorów finansowych, nie stosuje się również do ograniczeń narzuconych w sierpniu tego roku przez regulatora ESMA, zgodnych z dyrektywą MiFID II.

Mimo tego, posiada rozbudowaną i estetyczną witrynę internetową, w całości przetłumaczoną na język polski, co może znacząco zwiększać jego wiarygodność w oczach początkujących traderów. Broker oferuje również aplikację mobilną z własną platforma handlową, zamiast standardowej aplikacji MetaTrader.

W swojej ofercie handlowej Trade5000 posiada sześć typów kont, z których każde oferuje zabroniony na terenie Unii Europejskiej bonus powitalny, sygnały handlowe oraz osobiste sesje z ekspertami. W obliczu dotychczasowych naruszeń, trudno oczekiwać, aby owi eksperci byli licencjonowanymi doradcami finansowymi, najprawdopodobniej zachęcając klientów do zawierania ryzykownych transakcji. Trade5000 oferuje również maksymalną dźwignię finansową na poziomie 200:1, mimo ograniczeń na europejskim rynku od 30:1 do 2:1, w zależności od instrumentu.

Z opisanych wyżej względów, otwieranie konta handlowego i wpłacanie depozytu na platformę Trade5000 jest niezwykle ryzykowne.

 

KNF wpisał na listę ostrzeżeń operatora platformy Trade5000 ze względu na oferowanie usług inwestycyjnych polskim rezydentom bez posiadania wymaganych licencji, co jest naruszeniem art. 178 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi, za co można otrzymać grzywnę w wysokości do 5 mln złotych.

 

Czytaj także: KNF jak ABW? Komisja Nadzoru Finansowego z nowymi, kontrowersyjnymi uprawnieniami

To już pewne - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) otrzyma nowe uprawnienia, w ramach których będzie prowadzić rejestr tzw. niebezpiecznych witryn internetowych, które potencjalnie oferują nieuczciwe usługi finansowe lub produkty inwestycyjne, które są nielegalne na terenie Polski i Unii Europejskiej... Czytaj
KNF jak ABW? Komisja Nadzoru Finansowego z nowymi, kontrowersyjnymi uprawnieniami


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk