• Odbierz prezent
Nowe perspektywy dla Carlson Investments S.A. Spółka planuje zostać czołowym graczem na rynku inwestycji w startupy

Grupa Kapitałowa Carlson Investments S.A. notowana jest na GPW od 2009 r., jednak w ciągu ostatnich dwóch lat w spółce przeprowadzono gruntowne zmiany, których jednym z ostatnich elementów było wpisanie spółki zależnej Carlson Investments Alternatywna Spółka Inwestycyjna S.A. do rejestru zarządzających ASI. Notowana na NewConnect spółka zamierza zostać czołowym graczem na rynku inwestycji w startupy i bardzo dynamicznie powiększyć swój portfel inwestycyjny w 2021 i 2022 r. Carlson planuje przejście na rynek główny GPW oraz szereg inwestycji na rynkach zagranicznych. Dodatkowo na wniosek głównych inwestorów znaczna część akcji nowych emisji ma zostać dopuszczona do obrotu na jednym z nowych rynkow Nasdaq, charakteryzujących się wysoką płynnością.

Głównym akcjonariuszem spółki jest założony w 2006 roku i zarządzany przez inwestora z Monako Artura Piotra Jedrzejewskiego fundusz Carlson Ventures International Limited, który dysponuje kapitałem w wysokości 100 mln USD. Carlson Ventures International jest również największym udziałowcem funduszu venture capital EVIG ALFA, z powodzeniem inwestującym w startupy na rynku polskim.

W celu realizacji misji inwestycyjnej Carlson Investments SA przy udziale Carlson Investments ASI SA zawarła umowy o współpracy zarówno z Evig Alfa, jak i Carlson Ventures International. Spółka podpisała też w marcu br. dwa listy intencyjne z podmiotami w które zamierza zainwestować maksymalnie 13 mln PLN – Epeer Sp. z o.o oraz Terrabio Sp. z o.o. Zdaniem Prezesa Aleksandra Gruszczyńskiego docelowo spółka zamierza mieć w portfelu inwestycyjnym nawet 25 rokujących projektów z sektora fintech, medtech oraz biotech. Aktualnie intensywnie rozmawia z kolejnymi spółkami na różnym etapie rozwoju. Dzięki współpracy z Evig Alfa Carlson Investments uzyskał dostęp i możliwość koinwestycji w wiele innowacyjnych projektów będących we wstępnej fazie badań badawczo-rozwojowych, posiadających ogromny potencjał wzrostu i spektakularne perspektywy rozwoju. Z kolei umowa z Carlson Ventures International gwarantuje ułatwiony dostęp do kapitału i możliwości inwestycyjnych w większe projekty i startupy zagraniczne o zasięgu globalnym.

„2021 r. to rok przełomowy dla spółki pod kątem jej działalności inwestycyjnej. W marcu podpisaliśmy dwa listy intencyjne dot. inwestycji w perspektywiczne projekty z sektora biotech oraz fintech. Jesteśmy również w trakcie finalizacji kolejnych potencjalnych inwestycji. Chcemy mieć bogaty portfel inwestycyjny, złożony z firm innowacyjnych z najbardziej perspektywicznych sektorów gospodarki, z perspektywą na skokowe poprawianie wyników wraz ze swoim rozwojem. Zarówno polscy, jak i zagraniczni inwestorzy zauważają naszą aktywność. Kapitalizacja spółki w ostatnim roku wzrosła ponad 12-krotnie do ok. 140 mln zł, to jednak nie wyczerpuje naszego potencjału, bowiem posiadane w portfelu spółki wciąż się rozwijają, a dodatkowo realizujemy kolejne inwestycje o czym świadczą nasze ostatnie działania. Docelowo chcemy mieć w portfelu nawet 20-25 spółek. Na pewno w ciągu najbliższych miesięcy jeszcze nie raz zwrócimy uwagę inwestorów swoją aktywnością w obszarze inwestycyjnym. W związku z dynamicznym rozwojem spółki planujemy przeniesienie naszych notowań na główny parkiet, a znaczną część akcji z nowych emisji na rynek zagraniczny” – komentuje Aleksander Gruszczyński, Prezes Zarządu w Carlson Investments S.A.

Spółka jest szczególnie zainteresowana inwestycjami w startupy fintech, medtech, cleantech oraz biotech. Zarząd uważa, że w tych branżach tkwi największy potencjał do aprecjacji wartości. Zdaniem Kingi Dębickiej, zasiadającej w radzie nadzorczej Carlson Investements SA, pierwszy polski jednorożec może się kryć właśnie w tych obszarach. „Innowacje są bardziej w cenie niż kiedykolwiek, zwłaszcza że pandemia gruntownie zmieniła okoliczności biznesowe, właśnie na korzyść firm o takim profilu – przyspieszających procesy lub dysponujących produktem mogącym być potencjalnym game changerem w danej dziedzinie” – uważa Kinga Dębicka. Przykładem może być Klarna – najdroższy obecnie europejski fintech, który w marcu 2021 r. zebrał finansowanie rzędu 1 mld dol., co dało mu wycenę na ponad 30 mld dol, czy Afterpay – kolejny startup z rodzaju "buy now, pay later" wyceniany na 40 miliardów dolarów, który w pierwszej połowie 2021 roku osiągnął imponującą sprzedaż na poziomie 10 miliardów dolarów.

W marcu br. spółka zakomunikowała zawarcie dwóch listów intencyjnych, z innowacyjnymi polskimi firmami z sektora fintech oraz biotech. Epeer to innowacyjna platforma fintechowa, która za pomocą sztucznej inteligencji łączy inwestorów oraz pożyczkobiorców na stronie internetowej i aplikacji mobilnej. Firma rozwiązuje problem płynności finansowej rozumiany jako brak możliwości szybkiej i bezpiecznej inwestycji oraz pożyczania niewielkich kwot pieniędzy. Z kolei Terrabio oferuje szybką diagnostykę w zakresie chorób roślin, bezpieczeństwa wody i żywności. Spółka opracowała Terralyzer® – mobilne urządzenie diagnostyczne, innowacyjne na skalę światową. Rozwiązanie Terrabio z blisko 99,9% skutecznością wykrywa każdy zdefiniowany wcześniej patogen, co radykalnie wesprze producentów owoców i warzyw. Celem Terrabio na rok 2021 jest dostosowanie urządzenia do produkcji, walidacja, certyfikacja i wyprodukowanie pierwszej partii urządzeń. W roku 2022 planowane jest pozyskanie certyfikacji i rozpoczęcie ekspansji rynkowej.

W skład Grupy Kapitałowej Carlson Investments S.A wchodzą obecnie: znany software house – Techvigo Sp. Zoo; Gaudi Management S.A.; Carlson Capital Partners Sp. zoo oraz Hotblok Polska Sp. zoo – producent innowacyjnych pasywnych materiałów budowlanych oraz Carlson Investments Alternatywna Spółka Inwestycyjna S.A. i Bloom Voyages Sp. zoo, w których Carlson Investments S.A. posiada po 100% udziałów, a także kilka mniejszych inwestycji w akcje i obligacje podmiotów takich jak Reacom GmbH – backbone z Niemiec czy One Palo Alto Deep Tech Ventures.

***

O Carlson Investment S.A.

Carlson Investments S.A. to firma inwestycyjna notowana na Newconnect GPW. Celem spółki są inwestycje w przedsiębiorstwa o charakterze technologicznym, charakteryzujące się innowacją produktową lub procesową. Firma skupia się na inwestowaniu w projekty z branży FinTech, MedTech, BioTechi CleanTech. Carlson Investments ma wszechstronny i doświadczony zespół inwestycyjny, który wpływa na skuteczność projektów, w które inwestuje. Model działania opiera się na aktywnym wsparciu rozwoju przedsiębiorstw, w które spółka zdecydowała się zainwestować.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk