• Odbierz prezent
Nowe mutacje koronawirusa spustoszą giełdy? Świąteczny nastój na rynkach niewidoczny. Czego oczekują inwestorzy?

Rynki akcji w Europie notowały wczoraj duże spadki, ponieważ obawy o kryzys zdrowotny i izolacja Wielkiej Brytanii zdominowały nagłówki gazet. Głównym powodem zamieszania jest mutacja Covid-19, która rozprzestrzenia się w znacznie szybszym tempie. Uważa się, że szczep jest do 70% bardziej zakaźny i dlatego w Anglii wprowadzono ostrzejsze ograniczenia. FTSE 100, DAX 30 i CAC 40 zamknęły się odpowiednio o 1,7%, 2,8% i 2,4% na minusie. Nowe obawy zdrowotne skłoniły kilka krajów do wstrzymania lotów z Wielkiej Brytanii jako sposobu na powstrzymanie rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. Francuski rząd podjął najsurowsze środki, ponieważ zakazał nie tylko lotów z Wielkiej Brytanii, ale także transportu towarowego. Potwierdzono, że nowy szczep koronawirusa został zidentyfikowany w Austrii, Danii i Holandii, dlatego istnieje ryzyko, że inne kraje również zostały zakażone.

W ostatnich tygodniach negocjacje między Wielką Brytanią a UE bardzo się przeciągały i dotąd nie udało się uzgodnić porozumienia. Rozmowy wciąż toczą się w tle, ale na krótką metę mogą ustąpić miejsca nowym obawom związanym z pandemią.

Funt był wczoraj bardzo zmienny, a rano znalazł się pod presją, ponieważ nowy szczep koronawirusa i brak postępów w rozmowach handlowych osłabiły walutę. Indeks CMC GBP zakończył na minusie. Nadal istnieją różnice w odniesieniu do kwestii rybołówstwa. Sytuacja handlowa między Wielką Brytanią a Francją ma się wkrótce poprawić, ponieważ administracja paryska chce znieść zakaz przewozów, co powinno złagodzić pewne obawy dotyczące łańcuchów dostaw.

Akcje w Azji notują spadki, a europejskie indeksy mogą mieć dzisiaj mieszane otwarcie sesji. Rynki amerykańskie również zakończyły w mieszanym tonie. Dow Jones zamknął się nieco wyżej, a S&P 500 zakończył dzień prawie 0,4% na minusie. Ustawodawcy w USA głosowali za pakietem pomocy na rzecz Covid-19 w wysokości 900 miliardów dolarów, a także za rządowym programem finansowania o wartości 1,4 biliona dolarów. Pakiet stymulacyjny obejmuje płatności w wysokości 600 USD, tygodniową wypłatę zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 300 USD i 284 mld USD na program pożyczek dla małych firm (PPP). Dolar amerykański umocnił się, gdy rynki giełdowe notowały bolesne spadki, jednak waluta straciła na wartości, gdy indeksy akcji nieco odreagowały. Wzrost funta szterlinga, wynikający z komentarzy Johnsona w związku z rozmowami handlowymi z UE, również osłabił dolara.

Był to kiepski dzień dla towarów. Silniejszy dolar i odnowione obawy zdrowotne zachęciły traderów do sprzedaży miedzi, platyny, palladu i ropy. Warto zauważyć, że surowce notowały w minionym tygodniu pozytywną passę. Bitcoin osiągnął wczoraj nowy rekord wszechczasów, ale zwyżka nie trwała długo i nastąpił zwrot ze szczytów.

Oczekuje się, że ostateczny raport PKB w USA za trzeci kwartał wyniesie 33,1%, bez zmian w porównaniu z drugim odczytem. W drugim kwartale poziom ten wyniósł -31,4%. Dane poznamy o godzinie 14:30. O 16:00 zostanie opublikowany raport ze sprzedaży domów, a ekonomiści spodziewają się wyniku 6,7 miliona, co będzie spadkiem z 6,85 miliona w październiku.

EURUSD – para pozostaje w trendzie wzrostowym od listopada i dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,1910, tendencja powinna się utrzymać. Poziom 1,2300 powinien stanowić opór. Odreagowanie może wyhamować na wsparciu przy 1,1800.   

GBPUSD – od końca września pozostajemy w ruchu wzrostowym i jeżeli ta tendencja utrzyma się, celem może być 1,3608. Odreagowanie może wyhamować na wsparciu przy 1,3210, gdzie znajduje się 50-dniowa MA, a przełamanie tej strefy powinno skierować kurs na 1,3000.  

EURGBP – para poruszała się w górę od końca listopada i dopóki utrzymuje się powyżej 200-dniowej MA przy 0,8989, wzrosty mogą być kontynuowane. Poziom 0,9291 jest oporem. Przełamanie poniżej 0,8989 może skierować kurs na 0,8864. 

USDJPY – wciąż znajdujemy się w szerszym trendzie spadkowym i jeśli tendencja ta utrzyma się, wsparciem może być poziom 102,00. Odbicie może dotrzeć do 50-dniowej MA przy 104,41.

Sentyment rynkowy CMC Markets

Germany30  – na kontraktach CFD na niemiecki indeks DAX w dalszym ciągu w przewadze pozostają pozycje spadkowe. Posiada jes 57% klientów aktywnych na tym rynku, a ich pozycje stanowią 63% wartości wszystkich pozycji utrzymywanych na tym instrumencie.

Bitcoin – kryptowaluta, która wyznaczyła niedawno nowe historyczne maksimum, w dalszym ciągu daje inwestorom nadzieje na kontynuację wzrostów. Pozycje długie stanowią 86% wartości wszystkich pozycji utrzymywanych na kontrakatch CFD na tę kryptowalutę i posiada je trzy czwarte klientów aktywnych na tym instrumencie.

CD Projekt – przeżywający ciężkie chwile rodzimy gigant z branży gamingowej w opinii większości klientów CMC Markets daje nadzieje na odbicie. Aż 88% pozycji, zarówno pod względem ilości jak i wartości, stanowią pozycje długie. Po spadkowej stronie rynku od wczoraj niezmiennie ulokowane jest 12% kapitału klientów aktywnych na tym instrumencie.

Niepokoje związane z koronawirusem wciąż się utrzymują, mieszany sentyment na rynkach - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk