• Odbierz prezent
Nowe kontrakty terminowe na GPW - w tym na WIG.GAMES. Co musisz o nich wiedzieć?

W ostatni dzień września warszawska giełda poszerzyła swoją ofertę kontraktów terminowych o cztery nowe propozycje, które wzbogacą dotychczas dość ubogi wybór futuresów na indeksy giełdowe. GPW wprowadziła do obrotu zapowiadane od początku roku kontrakty terminowe na nowe indeksy makro sektorowe, spośród których największe zainteresowanie inwestorów wzbudza WIG.GAMES. Trudno się temu dziwić, gdyż jest to pierwszy indeks, który za pośrednictwem kontraktów pozwoli na precyzyjną ekspozycję portfela inwestycyjnego na wyjątkowo prężnie rozwijające się czołowe polskie spółki tworzący gry video. Nowa oferta kontraktów terminowych ma także szansę na zwiększenie popularności futuresów oferowanych na warszawskim parkiecie. Co warto wiedzieć o najnowszych kontraktach terminowych na GPW i czy warto się nimi zainteresować?

 

Nowe indeksy, nowe kontrakty terminowe 

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych z dniem 30 września wprowadziła do obrotu nowe kontrakty terminowe, w których instrumentami bazowymi są indeksy WIG.MS-FIN (symbol FFIN), WIG.MS-BAS (FBAS), WIG.MS-PET (FPET) oraz WIG.GAMES (FGMS). Kontrakty będą dostępne w trzech seriach, wygasających w grudniu 2019 r., marcu 2020 r. oraz czerwcu 2020 r.

Mnożnik, określający wartość jednego punktu indeksowego, w przypadku FGMS (futures na WIG.GAMES) został ustalony na 1 PLN, zaś dla pozostałych kontraktów na indeksy makro sektorowe wynosi on 2 PLN. Co to oznacza? Mnożnik jest tożsamy z dźwignią finansową - jeżeli wynosi on 2 PLN, to każda zmiana wartości indeksu będącego instrumentem bazowym o 1 pkt. warta jest właśnie 2 PLN. Warto przypomnieć, że mnożnik dla kontraktów terminowych na WIG20 wynosi 20 PLN, zaś dla mWIG40 o połowę mniej (10 PLN). Nowe kontrakty terminowe - podobnie jak pozostałe - pozwalają na otwieranie zarówno pozycji długich (long, na wzrosty), jak i krótkich (short, na spadki).

Dotychczasowa oferta kontraktów terminowych GPW na indeksy giełdowe obejmowała jedynie indeks dwudziestu czołowych spółek WIG20 (FW20) oraz indeks czterdziestu średnich spółek z dużego parkietu - mWIG40 (FW40).

 

Indeksy makro sektorowe na GPW, czyli jakie?

Na warszawskiej giełdzie od niedawna notowanych jest pięć indeksów makro sektorowych (nazywanych też makroindeksami). Najmłodszy z nich to WIGtech, którego notowania ruszyły 24 czerwca. Skupia on czterdzieści dwie spółki technologiczno-informatyczne z głównego parkietu GPW, które najprężniej się rozwijają, a ich działalność ma innowacyjny charakter - mowa o podmiotach takich jak: CD Projekt, Comarch, LiveChat, czy Selvita.

Pozostałe cztery makroindeksy zostały wprowadzone 18 marca - mowa o WIG.MS-BAS, skupiającym spółki z sektora surowcowo-energetycznego, WIG.MS-FIN, skupiającym spółki finansowo-ubezpieczeniowe, WIG.MS-PET ze spółkami petrochemicznymi i gazowymi, a także najbardziej oczekiwany WIG.Games, który - jak nietrudno się domyślić - skupia spółki zajmujące się produkcją gier video. W skład wszystkich czterech indeksów wchodzi po pięć spółek, warto jednak podkreślić, że ich udział w notowaniach nie jest określany standardowo, czyli jak w indeksach sektorowych (takich jak np. WIG-Banki), na podstawie udziału w indeksie szerokiego rynku WIG. Udział konkretnych spółek w indeksach makro sektorowych jest zależny od ich płynności, z dodatkowym kryterium ograniczającym dominację największych spółek (do 40% wagi indeksu), co ma zwiększyć wymierność określania kondycji konkretnego sektora. Oprócz tego, proporcje udziału spółek w indeksach makro sektorowych są statyczne, w przeciwieństwie do pozostałych indeksów, gdzie parametr ten jest dynamiczny. Bazowe wartości wszystkich indeksów makro sektorowych zostały ustalone na 10 tys. punktów (choć oczywiście na podstawie wyceny z różnych dni handlowych).

Czytaj także: GPW wprowadzi nowe indeksy giełdowe, w tym również dla spółek gamingowych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie poinformowała o wprowadzeniu czterech nowych indeksów makrosektorowych, wśród których najmocniej oczekiwanym jest WIG. Games, skupiający spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją gier. Nowe indeksy rozpoczną swoje notowania na poniedziałkowej sesji 18 ma.. Czytaj
GPW wprowadzi nowe indeksy giełdowe, w tym również dla spółek gamingowych

 

Aktualny skład indeksów makro sektorowych:

WIG.GAMES:

 

WIG.MS-BAS:

 

WIG.MS-PET:

  • PKN Orlen (41,7%)
  • PGNiG (25,2%)
  • Lotos (24,9%)
  • Grupa Azoty (5,1%)
  • Ciech (2,8%)

 

WIG.MS-FIN:

 

O tym dlaczego szczególnie indeks WIG.GAMES został ciepło przyjęty przez inwestorów świadczyć może fakt, że jego notowania od momentu wejścia na rynek 19 marca do dziś wzrosły o niecałe 25% (z 12 937 pkt. do 16 211 pkt.), co jest imponującym wynikiem w niecałe 200 dni.

 

FXMAG indeksy nowe kontrakty terminowe na gpw - w tym na wig.games. co musisz o nich wiedzieć? gpw kontrakty terminowe wig.games wig20 1

Notowania indeksu WIG.GAMES od 19.03 do 30.09.2019, źródło: GPW

Czytaj także: Certyfikaty na indeks WIG.GAMES dostępne na GPW

9 kwietnia na GPW zadebiutowały pierwsze certyfikaty strukturyzowane, dla których instrumentem bazowym jest indeks WIG.GAMES. Na giełdzie jest dostępnych coraz więcej certyfikatów strukturyzowanych opartych na różnych aktywach bazowych.   Od 9 kwietnia na GPW są dostępne pierwsze certyfikaty stru.. Czytaj
Certyfikaty na indeks WIG.GAMES dostępne na GPW

 

 

Kontrakty terminowe na warszawskiej GPW

Kontrakty terminowe futures są oferowane przez GPW od ponad dwudziestu lat - pierwszym kontraktem terminowym na warszawskiej giełdzie był uruchomiony w 1998 r. FW20, odwzorowujący notowania indeksu WIG20, niewiele poźniej zaś wprowadzono do obrotu FUSD, czyli kontrakt terminowy na parę walutową USD/PLN. Aktualnie w ofercie warszawskiej giełdy znajdują się kontrakty terminowe na indeksy, publiczne spółki akcyjne, waluty, obligacje oraz stopy procentowe. W przypadku kontraktów terminowych na indeksy, oprócz wspomnianych w tekście futuresów na indeksy makro sektorowe, dostępne są również kontrakty na WIG20 oraz mWIG40. GPW oferuje również kontrakty na czterdzieści spółek akcyjnych notowanych na głównym parkiecie warszawskiej giełdy. Wybór kontraktów terminowych na pary walutowe ograniczony jest do czterech z nich: dolara amerykańskiego (USD/PLN), euro (EUR/PLN), franka (CHF/PLN) i funta brytyjskiego (GBP/PLN). Oferta GPW w zakresie kontraktów terminowych na obligacje skarbowe obejmuje ich trzy typy: krótko, średnio i długoterminowe. Kontrakty na stopę procentową WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) obejmują stawki miesięczne (1M), kwartalne (3M) i sześciomiesięczne (6M).

 

Czytaj także: Beta ETF WIG20TR - 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o pierwszym polskim ETF-ie

Fundusze notowane na giełdzie papierów wartościowych (ETF) od wielu lat są jednymi z najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych na świecie. Nie bez powodu, gdyż mają wiele zalet, do których można zaliczyć niskie koszty obsługi, dużą przystępność zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych.. Czytaj
Beta ETF WIG20TR - 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o pierwszym polskim ETF-ie


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk