• Odbierz prezent
Nowe historyczne maskimum na kursie KGHM. Cena tej spółki to już 184 złote. Notowania GPW
Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są oczekiwania co do sesji dzisiejszej,
  • o tym, jak zakończyły się wczorajsze notowania.

Podczas wtorkowego handlu indeksy bazowe w Europie kontynuowały poniedziałkowe mieszane nastroje – indeksy konsolidują się w okolicach kilkutygodniowych maksimów. Zdecydowanie lepiej handel wypadł za oceanem, gdzie zarówno technologiczny Nasdaq100, jak i główny indeks S&P500 zakończyły dzień umiarkowanymi wzrostami i tym samym znalazły się na nowych historycznych maksimach – to wszystko w otoczeniu przeciągających się negocjacji w Kongresie odnośnie budżetu na 2021 rok oraz kwot dodatkowego programu stymulacyjnego amerykańską gospodarkę.

W powyższym otoczeniu dobrze radził sobie krajowy rynek akcji, w szczególności segment średnich spółek – mWIG40 zyskał blisko 1,2% a motorem napędowym okazały się notowania Mercator Medical, Budimex oraz AmRest. Całkiem dobrze radziły sobie również notowania blue chips – indeks WIG20 zyskał mocne 0,60% przy obrocie na poziomie 1,6 mld PLN. Należy jednak podkreślić, że wspomniany wzrost został wypracowany mimo spadku głównego komponentu o ponad 7,0%. Przecena CD Projekt, która wygenerowała ponad 0,7 mld PLN obrotów została zdominowana przez rosnące kursy m.in. Allegro oraz KGHM. Kurs spółki z Lubina zyskał blisko 4,0% i wyznaczył nowe historyczne maksimum na poziomie 184 PLN.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dniu dzisiejszym kalendarium makroekonomiczne zejdzie na boczny plan z uwagi na brak ważniejszych publikacji – inwestorzy wyczekują jutrzejszych decyzji w sprawie stopy procentowej oraz dalszych kierunków polityki monetarnej na zakończenie grudniowego posiedzenia EBC. Dodatkowo jeszcze przed czwartkowym szczytem Unii Europejskiej dość ma do spotkania premiera Wlk. Brytanii z szefową Komisji Europejskiej w sprawie brexit – trudno jednak oczekiwać konkretów, biorąc pod uwagę na ciągnące się już od dawna negocjacje. Z kolei krajowi inwestorzy w dniu dzisiejszym w dalszym ciągu będą najpewniej skupieni wokół notowań CD Projekt – po wczorajszym ponad 7,0% spadku, dziś możliwe jest odreagowanie w oczekiwaniu na lepszy odbiór Cyberpunk2077 przez samych graczy względem recenzentów. Drugim tematem będzie najpewniej ogłoszone ABB w przypadku Mercator Medical, które zbiegło się ze wczorajszym blisko 15% wzrostem notowań oraz dzisiejszą zapowiedzianą publikacją wyników kwartalnych przez głównego konkurenta globalnego czyli TopGlove. Z jednej strony ABB zostanie zdecydowanie negatywnie odebrane przez inwestorów, niemniej negatywną reakcję kursu łagodzić powinny lepsze od oczekiwań wyniki malezyjskiego konkurenta


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk