• Odbierz prezent
Nowe ETF-y już niedługo na GPW

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych od lat nie rozpieszcza inwestorów w zakresie oferty funduszy notowanych na giełdzie (ETF). Mimo, że ETF-y już od jakiegoś czasu są jednymi z najbardziej przystępnych i popularnych instrumentów finansowych na globalnych rynkach, w Polsce ich oferta ogranicza się jedynie do trzech funduszy, oferowanych przez jednego dostawcę. Od początku 2019 r. ma się to jednak zmienić, gdyż do oferty funduszy notowanych na giełdzie dołączą Beta ETF.

 

Nowe ETF-y mają powstać w ramach współpracy Beta Securities, AgioFunds TFI oraz DM BOŚ i być notowane na warszawskim parkiecie pod nazwą Beta ETF, co zostało określone w liście intencyjnym, które firmy podpisały w poniedziałek 26 listopada. Pierwszy z funduszy notowanych na giełdzie będzie odzwierciedlał notowania mało znanego, istniejącego od 2012 r., indeksu WIG20TR (total return). Wydaje się to korzystnym wyborem, gdyż najpopularniejszy indeks WIG20 jest indeksem cenowym, zaś WIG20TR jest indeksem dochodowym, który uwzględnia również takie czynniki jak wypłatę dywidendy, czy emisję akcji z prawem poboru.

Beta ETF WIG20TR będzie przeznaczony głównie dla inwestorów indywidualnych, gdyż najmniejsza wartość certyfikatu będzie rozpoczynać się od setnej części wartości indeksu - przy obecnych notowaniach WIG20TR (3920 pkt.) jest to 39,2 PLN. Sam fundusz będzie posiadał realne pokrycie (fizyczną replikację), co oznacza że będzie on realnie nabywał spółki wchodzące w skład indeksu. Pierwszy Beta ETF ma pojawić się na giełdzie na początku 2019 r., zaś opłata za zarządzanie ma nie przekraczać 0,5%. Mimo, że na razie ogłoszono wprowadzenie wyłącznie jednego nowego funduszu notowanego na giełdzie (bez konkretnej daty debiutu), w przyszłości oferta Beta ETF ma poszerzyć się o kolejne instrumenty.

Miejmy nadzieję, że nowy ETF się przyjmie i zachęci dostawców do uruchamiania kolejnych funduszy na warszawskim parkiecie.

 

W dotychczasowej ofercie ETF na GPW od 2010 r. znajdują się jedynie trzy fundusze na indeksy S&P500, DAX i WIG20, oferowane przez Lyxor Asset Management, należący do Société Générale.

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk