• Odbierz prezent
Nowe deklaracje ze strony OPEC+. Dalszy wzrost produkcji ropy naftowej w Libii

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi brak zdecydowanych ruchów ze strony inwestorów. Z jednej strony, nadzieje na nowy pakiet stymulacyjny w USA i osłabienie amerykańskiego dolara sprzyjają stronie popytowej. Z drugiej strony, wizja przedłużającej się pandemii budzi uzasadnione obawy dotyczące popytu na ropę naftową na świecie.

Pod koniec poprzedniego tygodnia komitet techniczny OPEC+ zaznaczył, że trzeba się liczyć z tym, że w 2021 roku na globalnym rynku ropy naftowej pojawi się nadwyżka. To oczywiście rozbudziło pytania o potencjalną reakcję OPEC+ na takie prognozy. W ostatnich tygodniach producenci ropy zaprzeczali, jakoby mieli zamiar modyfikować założenia porozumienia naftowego (w którym, dla przypomnienia, zaplanowano kolejny wzrost produkcji ropy od początku przyszłego roku).

Nowe deklaracje ze strony OPEC+ - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, rozwój sytuacji na świecie najprawdopodobniej skłoni OPEC+ do rewizji swoich wcześniejszych postanowień. Wczoraj ministrowie państw „rozszerzonego kartelu” potwierdzili, że są elastyczni w zakresie kształtowania polityki dotyczącej produkcji ropy naftowej. Saudyjczycy podali, że bez wątpienia mogą oni poczynić kolejne kroki mające na celu wsparcie notowań ropy na globalnym rynku.

Zgodnie z założeniami, wczoraj skończyło się jednak tylko na ogólnych deklaracjach, zaś nie padły żadne szczegóły w sprawie potencjalnej zmiany postanowień porozumienia naftowego. Do konkretnych decyzji najprawdopodobniej dojdzie dopiero na przełomie listopada i grudnia, czyli podczas oficjalnego spotkania kartelu OPEC.

Dalszy wzrost produkcji ropy naftowej w Libii.

Jednym z czynników, które negatywnie wpływają na notowania ropy naftowej, jest rosnąca produkcja ropy naftowej w Libii. Według nieoficjalnych informacji przekazanych wczoraj przez agencję Reuters, produkcja ropy na polu naftowym El Sharara wynosi już 150 tysięcy baryłek dziennie.

El Sharara to kluczowe pole naftowe Libii, zasilające port Zawiya, z którego eksportowane jest około 120 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Tamtejsze wydobycie ropy w ostatnich dniach rosło wyjątkowo szybko. Libijska National Oil Company (NOC) uchyliła tzw. force majeure na wydobycie ropy na polu El Sharara w dniu 11 października. Początkowe wydobycie wynosiło 40 tysięcy baryłek dziennie, ale już pod koniec poprzedniego tygodnia znajdowało się na poziomie 100 tys. baryłek dziennie. Tymczasem potencjał wydobywczy na tym polu naftowym to 300 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Wiele wskazuje na to, że produkcja ropy naftowej w Libii będzie nadal rosła. Kraj ten obecnie stara się nadrobić ponad 8 miesięcy przestoju w wydobyciu surowca i zwiększyć swoje przychody budżetowe.

Nowe deklaracje ze strony OPEC+ - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk