• Odbierz prezent
Antminer X3, Bitmain, Cryptonight

Bitmain, który zajmuje się kopaniem kryptowalut oraz projektowaniem chipów ASIC znalazł się w stanie wojny ze społecznością Monero w związku z wydaniem swojej najnowszej koparki kryptowalutowej Antminer X3 z obsługą algorytmu Cryptonight. Jednostka jest oferowana po niższej cenie obecnym klientom, ale krytycy twierdzą, że dzieje się tak dlatego, że koparki wkrótce będą nieskuteczne przy wydobywaniu Monero – najważniejszej monety do wydobywania na Antminerze X3. Główny programista Monero, Riccardo Spagni podkreślił, że koparki nie będą działać z powodu zaplanowanej zmiany łańcucha bloków w algorytmie.


Niedawno wydany przez Bitmain'a Antminer X3 z procesorem ASIC, zaprojektowany do kopania algorytmu Cryptonight używanego przez Monero (XMR), zgodnie z artykułem „The Next Web” opublikowanym 16 marca bieżącego roku, może nie być efektywny w swojej pierwszej wersji wydanej w maju 2018 roku. Z kolei dzień wcześniej Bitmain entuzjastycznie tweetował: ,,Z przyjemnością ogłaszamy nowy Antminer X3, który ma na celu kopanie kryptowalut w oparciu o algorytm mieszający Cryptonight". Nowe jednostki zaczęłyby natychmiastowo wysyłkę, ograniczając się do jednej na klienta, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu mocy obliczeniowej w jednym miejscu przez jednego użytkownika. Według podanych informacji cena zostałaby obniżona nawet do 3000 USD dla obecnych posiadaczy urządzeń Antminer. Nowy Antminer, ogłaszony na Twitterze Bitmain’a w dniu 15 marca występuje w dwóch cenach: 11 999 USD za pierwszą partię dostarczoną w maju i 7 599 USD za drugą partię dostarczoną w czerwcu. Jednakże współtwórca kryptowaluty Monero, Riccardo Spagni dodał w powiązanych postach Bitmain’a własnego tweeta, gdzie stwierdził, że nowa seria Antminera nie będzie zdatna do kopania Monero.

 

Oskarżenie Bitmain’a o prowadzenie wydobywania monet od wielu miesięcy – wpływ zmiany algorytmu Monero

Na Reddicie Monero nakłaniał kupujących, aby nie zaopatrzali się w jednostki z powodu zaplanowanej zmiany algorytmu POW monet. Inni użytkownicy Reddita posunęli się tak daleko, że oskarżyli Bitmain’a o prowadzenie od dawna wydobywania kryptowaluty Monero za pomocą koparek i ich sprzedaży dopiero teraz z powodu planowanej zmiany. Owa zmiana w algorytmie Monero uczyni je zupełnie bezużytecznymi. Portal „Next Web” zauważa, że Antminer X3 jest sprzedawany do wydobycia nie tylko Monero. Jest również kompatybilny z Bytecoin, Aeon, Dash i kilkoma innymi, chociaż witryna dodaje zastrzeżenie, iż ,,nie ma gwarancji, że nadal to będzie aktualne do maja i czerwca".

 

Opinie użytkowników Reddita na temat nowego Antminera produkcji Bitmain’a

Od kiedy Bitmain rozpoczął swoje prace nad chipsetem dopasowanym pod algorytm Cryptonight, trudność wydobywania kryptowaluty Monero niezwykle wzrosła. Jeden z wnikliwych obserwatorów zauważył po tym jak Bitmain wszedł w posiadanie chipsetów, że hashrate Monero poszedł w górę. Zespół Monero, kierowany przez Riccardo Spagniego, który odniósł się do Bitmain’a jako ,,znanego złego aktora", usiłował ustalić, co się stało. Wirus, który stworzył sieć milionów zainfekowanych komputerów był jedną z możliwości, ale został odrzucony. Użytkownicy Reddita szybko uprzedzili się do nowego Antminera produkcji Bitmain’a. Użytkownik Reddit, KnifeofPi2 opublikował 16 marca fragment satyrycznego komunikatu prasowego, w którym twierdzi, że Bitmain wchodzi do biznesu doorstopper. Inny użytkownik Reddit, hodlingvtv użył bardziej dotkliwych słów, pisząc że ,,Bitmain dokonuje obecnie ogromnego oszustwa". 

 

Głos społeczności Monero w sprawie ASIC – propozycja związana z modyfikowaniem POW algorytmu Cryptonight

Aby walczyć z nagłym wzrostem gromadzenia mocy obliczeniowej w jednym miejscu, Monero ogłosiło 11 lutego przemienienie POW, by zmienić prywatność monety na mniej podejrzaną dla algorytmu Cryptonight. Nie wymieniając nigdzie Bitmain’a z nazwy, treść postu mówi o tym, iż:

Górnictwo ma ogólną tendencję do występowania efektu – bogatszy staje się jeszcze bogatszy, co ostatecznie prowadzi do centralizacji […]. Dokonamy awaryjnego hard forka, aby w razie potrzeby ograniczyć ewentualne zagrożenie ze strony ASIC. Ponadto celem uniknięcia wyżej wymienionej centralizacji oraz ochrony przed nieznanym lub niewykrywalnym rozwojem ASIC, zespół Monero proponuje modyfikację POW algorytmu Cryptonight dwa razy w roku . Wreszcie, będziemy kontynuować badania alternatywnych funkcji POW, które mogą zapewnić lepszą odporność na ASIC niż Cryptonight.

Niektóre zespoły zajmujące się tworzeniem i rozwijaniem rynku kryptowalutowego podjęły się prób zmian algorytmu celem uodpornienia na ASIC. Jeden z takich zespołów zajmuje się pierwszą brytyjską kryptowalutą pod nazwą Electroneum. W tym celu postanowiono stworzyć Electroneum-testnet, która pozwoli na eksperymenty z alternatywnymi łańcuchami bloków bez potrzeby wykorzystywania prawdziwej kryptowaluty bądź ryzyka uszkodzenia właściwego łańcucha.

 

Zagrożenie poddania monet Cryptonight zjawisku hard fork

Każdy, kto zamówi jedną z nowych jednostek Bitmain’a, będzie musiał brać udział w wyścigu z czasem. Jedna z niezadowolonych osób trafnie zauważyła, iż ,,Niepoinformowanie o nieprzydatności maszyny do kopania największej i najbardziej popularnej monety Cryptonight jest celowym wprowadzaniem w błąd". Zanim zostanie wprowadzona nowa dostawa Antminerów, coraz to więcej kryptowalut Cryptonight może zostać poddanych procesowi hard fork. Polega ono na wstecznej niekompatybilnej zmianie w łańcuchu bloków, które doprowadzi do bezużyteczności urządzeń ASIC, tym samym narażając kupujących na utratę znacznych sum pieniędzy.

 


Dominika Rutkowska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, edytorka. Interesuje się wydarzeniami z kraju oraz ze świata mającymi wpływ na funkcjonowanie państwa w różnych sferach życia gospodarczego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk